Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Pondělí • 03.08.2020 - 19:42:38   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
SAT info - Program | Články
 

Šermířský týden na Eurosportu

  Autor: Media:List CZ , e-mail: info@media-list.cz Přidané: 19.06.2019Od 17. do 22. června představí Eurosport svým divákům ME v jednom z nejstarších sportů – šermu. Diváky zve na přenosy z evropského šampionátu expert a bývalý dlouholetý reprezentant Jiří Vincenc.


Představte se…

10 let v reprezentaci Československa a poslední šermíř, který byl reprezentantem ve všech zbraních – fleretu, kordu i šavli. Čtyřikrát mistr republiky v šavli a ve fleretu, druhý v kordu. Dva starty na mistrovství světa, v družstvech 9. místo, v jednotlivcích vždy vyřazen ve druhém kole. Od roku 1971 profesionální trenér, můj nejlepší žák Jaroslav Jurka 2. na MS v roce 1985 a vítěz SP.


Má expert Eurosportu Jiří Vincenc rád „šermovačky“ v televizi, mušketýry a spol.? Dokáže se na ně jako „profík“ dívat?

Sám jsem členem klubu tzv. historického šermu a napsal jsem knihu Stručná historie šermu, která vyšla ve dvou vydáních. Je v ní historie od starověku. To, co vidíme v různých vystoupeních skupin rozdílné úrovně, je hezké a zábavné divadlo, ale se skutečným historickým šermem má jen málo společného, lze to nazývat scénickým a divadelním šermem. Tyto skupiny vznikly přibližně před 60 lety, sportovní šerm vyšel ze soubojového šermu někdy před 180 lety. Takže, ač hodně upraven, je vlastně skutečným historickým šermem.


Jak by dopadl souboj Athos, Porthos, Aramis, d´Artagnan vs Grumier, Borel, Jérent, Lucenay, což jsou francouzští olympijští vítězové v družstvech?

Souboj dnešních mistrů proti d´Artagnanům je jako srovnávat jablka a hrušky. V dnešních podmínkách by si mušketýři ani neškrtli, v práci nohou a rychlosti by hodně zaostávali. Opačně… těžko říci. V současnosti se šermuje na pět a patnáct zásahů, což dovoluje určité riskování. Ve starých časech to bylo na jeden zásah. Tehdejší šermířští mistři vymýšleli různé akce (finty), které tajili, kdo je ovládal, byl těžko k poražení. Takže mohli znát techniky, které dnešní šermíři neznají. Navíc byly staré souboje spojeny s různými údery a podrazy. A historický šermíř byl zvyklý zranit i zabít, taková situace by mohla současného vystrašit. Mimochodem, filmové scény, kdy jeden šermíř přemůže více protivníků, nejsou reálné. Zkoušel jsem to kdysi se slabšími soupeři, stačili na mne dva, to prostě neuhlídáte, pokud útočí najednou.


Proč by se měl divák poprvé podívat na šermířský šampionát? Co ho zaujme? Jak se vyvíjel šerm za posledních 50 let?

Diváka zaujme na MS především úžasná rychlost akcí, jejichž složitost si vychutná při zpomalených záběrech. Technika má téměř neměnný vývoj už 200 let, ovšem ohromně se zvětšila právě rychlost, především nohou. Náš šerm prožívá – stejně jako šerm světový – doslova renesanci. Za dobu, co šermuji, se základna zvětšila dvakrát. Šerm je u nás i celosvětově sportem studentským.


ME v šermu sledujte na Eurosportu od 17. do 22. června. Každý den připraví Eurosport svým divákům dvouhodinové přenosy duelů nejlepších šermířů Evropy.


Vít Rosenbaum, Marketing & PR, Media:List CZ


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
17.06.2019 • Pestrá paleta dokumentů z rukou Prima ZOOM ve 25. týdnu
11.06.2019 • Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva uzavřou letošní sezónu přímých satelitních přenosů z londýnského Královského baletu
10.06.2019 • Vydejte se poznávat svět s Prima ZOOM ve 24. týdnu
03.06.2019 • Králi aukcií: Neuveriteľné, za čo sú ľudia ochotní platiť!
02.06.2019 • Prima ZOOM vás obohatí i tento týden
01.06.2019 • Critérium du Dauphiné na Eurosportu

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist