Výsledky výzkumu GfK o penetraci satelitů v České republice
Autor: Petr Miklík , e-mail: petr.miklik(zavináč)seznam.cz Přidané: 27.03.2008
Společnost PRAM Consulting dnes poskytla médiím výsledky výzkumu o penetraci satelitů v českých domácnostech, který realizovala agentura GfK na přelomu listopadu a prosince roku 2007 pro společnost Astra CEE. Výsledky jasně potvrzují nárůst podílu satelitů - potažmo Astry - v českých domácnostech. Přibližme si aspoň v kostce nejdůležitější data z tohoto podrobného výzkumu:


Celkový počet domácností s televizním přijímačem v České republice: 4,2 miliónů.

Způsob příjmu:

V roce 2007 se zvýšil podíl satelitního příjmu

- na českém televizním trhu stále ještě převládá terestrický příjem, který v této zemi dosahuje 60,9% (2,58 miliónu) z 4,2 miliónů domácností s televizním přijímačem, i když během roku 2007 se počet domácností s terestrickým příjmem snížil o 450 tisíc.

- satelitní příjem má podíl na trhu 16,8% (710 tisíc domácností), v roce 2007 došlo k výraznému zvýšení o 230 tisíc.

- 21,6% (0,92 miliónu) domácností s televizním přijímačem má přípojku na kabelovou síť.

- zbylých 0,7% (asi 30 tisíc domácností) má přístup k nově zaváděné televizní službě DSL.


Digitální příjem:

ASTRA poskytuje své služby pro více než osm z deseti domácností s digitálním satelitním příjmem

- na konci roku 2007 bylo v České republice celkem 820 tisíc domácností s digitálním příjmem a to zásluhou výrazného zvýšení počtu domácností v roce 2007 o 590 tisíc.

- satelit se na tom podílel nejvíce (+ 410 tisíc domácností v roce 2007) a nepochybně je největším digitálním poskytovatelem služby v České republice s podílem 65,3% na celkovém trhu s digitálním příjmem (530 tisíc domácností)

- když se v České republice objevila možnost digitálního příjmu, druhou volbou byl příjem DVB-T: využívá jej 180 tisíc domácností (podíl na trhu 22,6%).

- zbývající domácnosti s digitálním přijímačem přijímají své programy z digitální kabelové sítě (70 domácností) nebo přijímají televizní signál prostřednictvím DSL (30 tisíc domácností)

- ASTRA vysílá místní satelitní pakety UPC Direct a CS Link a zajišťuje služby pro 82,7% ze všech domácností v České republice s digitálním satelitním příjmem. Domácnosti s digitálním satelitním přijímačem v České republice mohou také využít atraktivní nabídku digitálních televizních kanálů FTA vysílaných ze satelitu na orbitální pozici 19,2° východně.

- Digitální satelitní trh je velmi dynamický. V únoru 2008 poskytovatel místní satelitní placené televize z družice ASTRA zveřejnil informace o dalším zvýšení v prodeji svých přístupových karet (smart card): CS Link ohlásil 400 tisíc aktivovaných přístupových karet.

Počty držitelů karet, které zveřejnili provozovatelé, se podle výzkumů šetření mohou měnit, protože jsou založeny na výsledcích prodeje jednotlivých přístupových karet (hrubý odhad), nikoliv na počtech domácností s předplatným (přesná čísla), a mohou zahrnovat počty karet při sledování televize mimo domov (bary, hotely, kluby…) a druhé domácnosti.

Satelitní šetření pro společnost ASTRA (ASTRA Satellite Monitors) bylo prováděno jen mezi privátními domácnostmi s televizním přijímačem.


Pokrytí signálem ze satelitu ASTRA:

Satelity ASTRA pokrývají více než 9 z 10 domácností s satelitním příjmem a kabelovou přípojkou

- Satelity ASTRA zajišťují služby pro celkem 1,5 miliónů domácností s televizním přijímačem v České republice, v roce 2007 došlo k (ročnímu) zvýšení o více než 400 tisíc domácností. ASTRA má nyní pokrytí více než jednu ze třech domácností v České republice s televizním přijímačem.

- ASTRA pokrývá celkem 580 tisíc domácností se satelitním příjmem

- A konečně, dalších 920 tisíc domácností přijímá programy z družice ASTRA prostřednictvím kabelových sítí, v průběhu roku 2007 došlo ke zvýšení o téměř 190 tisíc domácností.


S využitím zdroje: PRAM Consulting s.r.o., 27. 3. 2008, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/2723/vysledky-vyzkumu-gfk-o-penetraci-satelitu-v-ceske-republice/