Před šedesáti lety dal Semaforu zelenou, nyní vyhrál cenu diváků za nejlepší festivalový snímek
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 08.07.2019
Koprodukční dokument České televize Jiří Suchý – Lehce s životem se prát vyhrál diváckou cenu letošního ročníku karlovarského festivalu. Snímek o legendární postavě české kulturní scény natočila Olga Sommerová. V divácké anketě bylo v průběhu festivalu odevzdáno přes 65 tisíc hlasovacích lístků. První tři příčky opanovaly snímky, na kterých se podílela Česká televize. Pomyslné stříbro získala Helena Třeštíková za dokument Forman vs. Forman, na třetí místo diváci poslali film Na střeše.


„Děkuji divákům, kteří ocenili a potěšili se s filmem o krásném člověku Jiřím Suchém. Před pěti lety jsem v Karlových Varech dostala diváckou cenu za film o Martě Kubišové, a myslela si, že je to poprvé a naposledy v historii festivalu, kdy diváckou cenu získal dokumentární film. A vidím, že festivaloví diváci mají dokumentární film rádi a mám z toho radost,“ říká režisérka snímku Olga Sommerová a kreativní producentka Alena Müllerová ji doplňuje: „Je to ocenění Olgy Sommerové a jejího týmu za to, jak dokázali okouzlující osobnost Jiřího Suchého divákům přiblížit. A rovněž poctou samotnému Jiřímu Suchému, kterého diváci milují už skoro šedesát let, přestože se ho v období normalizace režim snažil vytlačit na okraj. Naštěstí se to nepovedlo.“

Diváckou cenu vyhrál film Jiří Suchý - Lehce s životem se prát s konečným výsledkem 1,08 bodu. Druhý film v pořadí, Forman vs. Forman získal 1,13 bodu a třetí Na střeše 1,17 bodu. Celkem bylo odevzdáno 65 622 hlasovacích lístků.

„Letošní novinkou v hlasování bylo, že do soutěže o diváckou cenu byly zařazeny celovečerní filmy z aktuální festivalové sezony, tedy snímky vyrobené v loňském nebo v letošním roce, jejichž světová premiéra neproběhla dříve než před datem třiapadesátého ročníku karlovarského festivalu. Důvodem změny je snaha zviditelnit nové filmy, pro jejichž tvůrce je uznání divácké popularity daleko cennější než pro tvůrce snímků již prověřených časem, které navíc mívají pevné fanouškovské základny,“ vysvětluje Stanislava Zajícová z vydavatelství Borgis, která za projektem Divácké ceny od prvopočátku stojí.


Karolína Blinková, tisková mluvčí, Česká televize

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27260/pred-sedesati-lety-dal-semaforu-zelenou-nyni-vyhral-cenu-divaku-za-nejlepsi-festivalovy-snimek/