Deutsche Welle TV (DW English) od konce září 2019 jen ve vysokém rozlišení z družice Hot Bird 13B
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 07.08.2019
Ke dni 30. 9. 2019 ukončí kanál pro zahraničí Spolkové republiky Německo šíření televizní stanice v angličtině DW English ve standardním rozlišení (SD) na satelitu Hot Bird 13B na orbitální pozici 13° východně. Mluvčí DW to potvrdil serveru InfoDigital/Infosat. Dne 1. 8. 2019 stanice DW English HD, která ji nahrazuje, zahájila volné (FTA) vysílání ve vysokém rozlišení (HD) ze stejného satelitu Hot Bird 13B z orbitální pozice 13° východně.


Rozhodnutí, že vysílání televizního kanálu DW English přejde na vysoké rozlišení, je začleněno do střednědobé a dlouhodobé strategie pro šíření nabídky německých stanic pro zahraničí, mluvčí stanice DW odůvodnil ukončení SD šíření. „Cílem této strategie je to, abychom oslovili globální publikum perspektivním a vždy co možná nejlepším způsobem. To záleží na požadavcích a očekávaní uživatelů ve světových regionech, na požadavcích ze strany vysílacích partnerů a také na obecném technickém vývoji“, dále uvedl mluvčí.

Změna transponderu a přechod na HD šíření přináší sebou i změnu technického uspořádání. Technické odbavení tak převezme v budoucnosti poskytovatel služby GlobeCast. Předtím přebíral technické odbavení poskytovatel služby (Service Provider) Media Broadcast. Rozhodnutí o změně bylo výsledkem požadovaného nového výběrového řízení na tohoto poskytovatele služby, vysvětlil mluvčí DW důvod změny providera.

Plánuje Deutsche Welle v budoucnosti vysílat v HD místo SD i programy jiných jazykových verzí (např. DW Deutsch)? „I to je část střednědobé a dlouhodobé strategie pro šíření nabídky DW“, potvrdil dále mluvčí DW. Konkrétní časový termín pro jednotlivé další televizní kanály ale ještě není znám, uvedl nakonec mluvčí.


Parametry příjmu DW English SD (do 30. 9. 2019):

transponder: č. 127
provider: Media Broadcast Satellite
kmitočet: 11,054 GHz
polarizace: horizontální
Symbol Rate: 27500 kSymb/s
FEC: 5/6
norma: DVB-S/QPSK; MPEG-2/SD


Parametry příjmu DW English HD:

transponder: č. 50
provider: GlobeCast
kmitočet: 11,727 GHz
polarizace: vertikální
Symbol Rate: 29900 kSymb/s
FEC: 3/4
norma: DVB-S2/8PSK; MPEG-4/HD


S využitím zdroje: Infosat.de, volně upraveno a doplněno 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27327/deutsche-welle-tv-dw-english-od-konce-zari-2019-jen-ve-vysokem-rozliseni-z-druzice-hot-bird-13b/