Rozhlasové muzeum ve městě Nijkerk zavírá
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 27.08.2019
Nizozemská pobřežní stanice Radio Veronica je nezapomenutelná. Dosud tomu bylo i díky muzeu v Nizozemsku: Muzeum 192, které zpočátku sloužilo i jako “Muzeum Demise Roussose" a v přízemí je věnováno nizozemské populární hudbě. Aby nedocházelo k záměně se současnou komerční stanicí Radio Veronica, dostala se do názvu kdysi využívaná vlnová délka (192 metrů = 1562 kHz), na které stanice Radio Veronica vysílala od roku 1960 do roku 1974.


Muzeum 192 bylo otevřeno dne 31. 8. 2016, zahrnovalo i “Cafe 192” a vzniklo z uvedené iniciativy bývalých zaměstnanců stanice Radio Veronica, Lexe Hardinga a Ada Boumana. Výstava na adrese Oude Barneveldseweg ve městě Nijkerk prezentuje v horním patře až do konce srpna výstřižky z novin, dvě rekonstruovaná rozhlasová studia, drive-In-show a několik modelů lodí. Zatímco návštěvník poslouchá jingly a rozhlasové melodie, můžete na stěnách obdivovat portréty bývalých zaměstnanců Radia Veronica.

Nejen pobřežní stanici Radio Veronica je vzdán hold, nýbrž i průkopnickému duchu stanice Radio Caroline, Radio London, Radio Dolphin, Radio Mi Amigo, Capital Radio a Radio Nordsee International (RNI). Muzeum 192 bylo založeno ve spolupráci s muzeem rockového umění Rock Art v nizozemském městě Hoek van Holland, které v září převezme některé exponáty. Dne 30. a 31. srpna se uskuteční závěrečné setkání pro zaměstnance a příznivce, pak se zavřou dveře Muzea 192 v Nijkerku – navždy.


Internet (další informace a stránky nizozemských rozhlasových muzeí):

www.nrc.nl/nieuws/2016/08/31/dit-was-veronica-a1518831
www.spreekbuis.nl/het-192-museum-gaat-sluiten/
www.rotterdamsradiomuseum.nl
www.radiomuseum-hengelo.nl
http://radiomuseum.driesens.nl
https://www.verzetsmuseum.org/jongeren/illegale_pers/radio
https://rockart.nl


S využitím zdroje: Jens F. Hofstadt, Radioszene.de, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27365/rozhlasove-muzeum-ve-meste-nijkerk-zavira/