Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 09.08.2020 - 16:50:13   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

SK DEJINY prinesú nový pohľad na novembrové udalosti 89

  Autor: RTVS , e-mail: info@rtvs.sk Přidané: 15.10.2019


O novembrových udalostiach 89 sa nenapísalo a nepovedalo zďaleka všetko. Divákov RTVS o tom presvedčia dva diely relácie SK DEJINY, ktoré sa budú zaoberať zlomovým okamihom československých dejín - Nežnej revolúcii. SK DEJINY odvysiela Dvojka 17. októbra a 14. novembra o 22:25 hod.


Populárno-náučná diskusia SK DEJINY prináša nové pohľady na už vypovedané a tradičným spôsobom spracované témy. Inak tomu nebude ani v dvoch častiach venovaných Novembru 89. „Diskusie sa snažíme vystavať tak, aby boli atraktívne pre diváka, aby sme o jednotlivých témach nehovorili notoricky známe veci. Naša scenáristka Jaroslava Roguľová, ktorá pracuje v Slovenskej akadémii vied ako historička, oslovuje diskutérov aj z mladšej vekovej kategórie, ktorí hľadajú nové súvislosti v dejinných udalostiach," opísal dramaturg relácie Róbert Valovič.

Moderátor Ľubomír Bajaník spolu s hosťami zo Slovenskej akadémie vied, Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Ústavu pamäti národa rozoberú nielen dôvody pádu socialistického zriadenia, ale tiež príčiny vzniku revolučného napätia, ekonomické predpoklady na zmenu a úlohu médií v celom procese.

„Vtedajšia Československá televízia bola zo začiatku váhavým, ale neskôr silným katalyzátorom udalostí. Pozrieme sa aj na schopnosť vtedajších elít prevziať moc, ktorá ležala na ulici. Myslím si, že pre divákov bude zaujímavé, aké konšpiračné teórie sa okolo Novembra 89 vytvorili a čo v tejto súvislosti odhalili a čo ešte skrývajú archívy ŠtB," priblížil Ľubomír Bajaník.

O týchto témach budú diskutovať Peter Jašek (ÚPN), Jaroslav Vokoun (Ekonomický ústav SAV), Anna Sámelová (Filozofická fakulta UK), Bohumil Búzik (Sociologický ústav SAV), Agáta Šústová Drelová (Historický ústav SAV) a Jerguš Sivoš (ÚPN).

Televízny štáb SK DEJINY tentokrát vytvoril štúdio v priestoroch bratislavského KC Dunaj, ktorú režisér Filip Fabian označil za ikonickú stavbu socializmu. „Absorbovala do seba všetko naj, čo dokázal socialistický režim vyprodukovať v zmysle konzumu. Bol to dom módy, luxusný socialistický dom, ktorý zároveň stál v epicentre novembrového diania na Námestí SNP. Práve z jeho strechy Československá televízia nasnímala zábery na veľké zhromaždenia a odtiaľ agenti ŠtB v prvých dňoch pozorovali davy ľudí," vysvetlil Filip Fabian.

Cieľom relácie venovanej Nežnej revolúcii je ukázať divákom hlavne to, že história sa písala v ich bezprostrednom susedstve. „Že veľké veci, o ktorých sa učili v škole a ktoré ich možno nudili, sa diali v ich blízkosti a aj keď mnohé miesta prepísali svoj vzhľad, ich pôvodný gén, Genius loci zostal zachovaný," dodal.
SK DEJINY odvysiela Dvojka 17. októbra a 14. novembra o 22:25.


Bratislava 14. október 2019, Rozhlas a televízia Slovenska


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
16.10.2019 • Fenomenálni Oteckovia ovládli podvečer s jesenným rekordom
15.10.2019 • Česko Slovensko má talent – Diana se vrací a s ní další zlatý bzučák
14.10.2019 • Nový dokumentárny cyklus Fetiše Nežnej revolúcie priblíži udalosti spred 30 rokov
13.10.2019 • Show Jana Krause – 16. 10. 2019
11.10.2019 • TV Markíza: Hosťom nedeľného Na telo bude premiér Peter Pellegrini
11.10.2019 • Z festivalu Oty Hofmana si Česká televize odváží šest cen - uspělo drama Nina či pohádka Čertí brko

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist