Dnes začala vysílat TV LUX
Autor: Redakce , e-mail: redakce@satCentrum.com Přidané: 04.05.2008

Dnes, v neděli 4. 5. 2008 – na Světový den médií - začala vysílat nová slovenská katolická televize TV LUX. Naladíme ji volně na satelitu Thor 3 v paketu Telenor a postupně se objeví i v kabelových sítích a IPTV.


Testovací vysílání sice začalo už po třetí hodině ranní, start ale obstarala až úderem osmé hodiny vysílání relace "Vítajte doma", kde se představili lidé okolo televize, poodhalilo se technické zázemí a vysílací prostory, chystané pořady, znělky a grafika. Na úvod promluvil ředitel TV LUX Marek Poláček o cílech a poslání stanice, kterého doplnili někteří členové Rady TV LUX a Konference biskupů Slovenska. A nebyly to jen povinné "zdravice" k zahájení vysílání, např. Jozef Kováčik hovořil o digitalizaci v oblasti televizního trhu na Slovensku, která se právě teď rozbíhá.

Po úvodní seznamující půlhodince byl zařazený dokumentární film a po té následují už podle řádného programového schématu pořady pro nejmladší diváky - animované příběhy ze Starého a Nového Zákona. Před obědem hudební klub "Poltón" představí slovenský gospel a přes řadu dokumentárních filmů z náboženskou tematikou vysílání dospěje k vrcholu prvního dne vysílání - Svaté mši z jezuitského kostela v Bratislavě o šesté hodině večerní, která bude pokračovat přímým přenosem koncertu "Spev pre Afriku".

Redakce satCentrum na základě dopředu domluvené spolupráce uveřejňuje podrobné týdenní programové přehledy, již nyní si můžete v sekci TV download stáhnout aktuální programy na 19., 20. a 21. týden a seznámit se tak s programovou strukturou této religiózní stanice.

TV LUX, které dostala licenci od Rady pro vysílání a retransmisi před dvěma měsíci (3. března), deklaruje, že chce být „alternativní televizí, která nabídne divákům křesťanské hodnoty“. V programu proto dominuje náboženská (katolická) publicistika, informace o církvi z domova a ze světa (Lumen 2000, Octava Dies), dokumentární filmy a vzdělávací a výukové pořady ("Večerná univerzita" a "Katechéza"), nechybí ani programy pro děti a mládež, včetně animovaných příběhů ze Starého a Nového Zákona. Televize autorsky spolupracuje s křesťanským nakladatelstvím Don Bosco a založilo ji občanské sdružení Lux Communication, Saleziáni don Bosca - Slovenská provincie a Konference biskupů Slovenska.

TV LUX vznikla odčleněním studia LUX od české „televize dobrých zpráv“ – jak se označuje ostravská TV Noe. Původní česko-slovenský projekt křesťanské televize Noe/LUX byl loni ukončen a logo slovenské televize se od té doby již ve vysílání TV Noe neobjevuje. TV LUX také několik let produkovala pro veřejnoprávní STV několik relací – např. Poltón anebo Lumen 2000, tyto realece zařadila i do dnešního premiérového vysílání. TV LUX má tři studia v Bratislavě, Prešově a Banské Bystrici a několik prostorů k technickému zabezpečení živých přenosů v dalších městech Slovenska.


TV LUX si můžete naladit volně ze satelitu Thor 3, tp. č. 24 v paketu Telenor Bulgaria, na stejném transponderu, kde vysílá i slovenská interaktivní hudební stanice Music Box Slovakia. Družice Thor 3 je umístěna na orbitální pozici 0,8 stupňů západně, a vzhledem k tomu, že na sousední pozici 1,0 st. západně ze satelitu Intelsat 10-02 je distribuovaná platforma DIGI TV a vysílání TV LUX zůstane nekódované, mohou si ji naladit i čeští i slovenští abonenti této placené televize. Dále bude TV LUX zařazena i do nabídky některých slovenských kabelovek, a případně i IPTV.


Technické parametry pro naladění:

Družice: Thor 3
Orbitální pozice: 0,8° západně
Elevace (pro Slovensko): 29-32°
Frekvence: 12 169 MHz
Polarizace: horizontální
Symbol rate: 28 000 kSymb/s
FEC: 7/8
V-PID: 514
A-PID: 652
Kódování: volné vysílání (FTA)


Kontaktní adresa:

LUX televízia
Staré Grunty 36
842 25

Klub priateľov TV LUX
P.O.BOX 87
814 99 Bratislava
tel.: 02/60 20 27 27 (mimo Slovensko: +421 260 202 727)

e-mail: klub@tvlux.sk
internet: www.tvlux.sk


Redakce satCentrum, Václav Hrubec, 04. 05. 2008, 04:00 hod., aktualizováno v 8:45 hod.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/2775/dnes-zacala-vysilat-tv-lux/