Jsme mladé, jsme krásné, jsme... tlusté! Film Pěkně tučná sebeláska na 6. ročníku SCANDI
Autor: Film Europe/Be2Can , e-mail: info@filmeurope.cz Přidané: 07.01.2020
Už ve čtvrtek 9. ledna začíná přehlídka severských filmů SCANDI, která letos uvede šest exkluzivních premiér, mezi nimi i dánský film Pěkně tučná sebeláska. Dokument, představující zábavným způsobem aktivistky „tlustého“ hnutí ve Skandinávii, osobně uvedou režisérky filmu Louise Detlefsen a Louise Unmack Kjeldsen. Film o ženách, které se o sobě nestydí říct, že jsou tlusté, přináší revoluci do konvenčního pohledu na krásu, zpochybňuje kosmetické standardy a podporuje pozitivní přístup k lidskému tělu, ať je jakékoliv…


Jsme mladé, jsme krásné, jsme... tlusté!

Ve Skandinávii dochází k revoluci. Film Pěkně tučná sebeláska je příběh o mladých skandinávských ženách, které už mají dost sebenenávisti a studu, a hrdě si říkají „tlusté“. Vyžadují respekt a uznání společnosti, a zároveň zápasí s nedostatkem vlastní hodnoty. Příliš dlouho s nevážily vlastních životů – čekaly, že než si koupí nové šaty, zajdou na diskotéku, nebo si najdou přítele, musí nejdřív zhubnout. To se ale nedařilo. Jednoho dne si každá z nich řekla „dost!“, a začaly používat svoje tělo jako aktivistický nástroj. Film Pěkně tučná sebeláska dost možná změní váš pohled na krásu i na to, co je „normální“. A seznámí vás s partou vtipných, energických a sebevědomých žen, které prošly dlouhou cestu...

Přehrajte si trajler!

Film vstoupí do českých kin 23. 1. 2020.


Slovo režisérek – Louise Detlefsen & Louise Unmack Kjeldsen

„Před dvěma lety jsme v jedné studii četly, že 50 % mladých žen ve věku mezi 15 a 25 nemá ráda svoje tělo. Hlavně proto, že se cítí příliš tlusté. Když jsme o tom řekly svým dcerám ve věku 18 a 16, podivily se: „JENOM 50 %?“ To náš přivedlo k tomu natočit tento film. Momentálně probíhá revolta proti omezujícím tělesným standardům. Říkají si aktivistky pozitivního přístupu k tělu a všechny mají jedno společné: přese všechnu bolest způsobenou celoživotní tloušťkou bojují za svoje právo na život, na pohyb, na lásku ke svému tělu takovému, jaké je. Tato feministická vzpoura a všeobecná víra v to, že všichni lidé jsou rovnocenní, je hnacím motorem tohoto filmu. Naším cílem je přispět jím k boji a vzdát hold přirozenému tělu – jak umělecky, tak politicky.“


O režisérkách

Louise Detlefsen a Louise Unmack Kjeldsen natočily několik dokumentů pro dánskou televizi, například A Damn Year (2012) nebo dokumentární seriály 7.9.13 (2014) a The Survivers (2018). Film Fat Front (2019) byl v oficiálním výběru prestižního festivalu IDFA – Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Amsterdam.


SCANDI 2020

6. ročník přehlídky SCANDI uvede šest premiér a bude se konat od 9. do 12. ledna 2020 v pražských kinech Lucerna, Edison Filmhub, Evald a Atlas, i v dalších kinech v České republice. Tematickým zaměřením přehlídky budou „ženy na válečné stezce“. Přehlídku zahájí dánský kandidát na Oscara - snímek Srdcová královna. Přehlídka SCANDI nabídne prostřednictvím šesti premiér průřez žánry, které severskou kinematografii aktuálně definují, od dramat přes thrillery až po provokativní dokument.

Zahajovacím filmem bude dánské drama Srdcová královna, který se stal i hlavním motivem vizuálu nadcházejícího ročníku. Snímek, přinášející kontroverzní téma vztahu starší ženy a mladého chlapce, natočila režisérka May el-Toukhy, která s ním už stihla uchvátit diváky na festivalu v Sundance (cena diváků plus nominace na velkou cenu poroty), v domácím Göteborgu (cena pro nejlepší film a cena diváků) a dalších. Film je dánským kandidátem na Oscara a hlavní roli v něm ztvárnila známá dánská herečka Trine Dyrholm (za film Komuna získala v roce 2016 na MFF Berlíně cenu pro nejlepší herečku).


Od sněžného pluhu k retro milostnému dramatu

Srdcová královna není jediným oscarovým kandidátem, který bude k vidění na přehlídce SCANDI. Do českých (a poté i slovenských) kin zamíří také novinka od známého norského režiséra Hanse Pettera Molanda Jít krást koně, kde v hlavní roli exceluje světoznámý švédský herec Stellan Skarsgard. Ten k desítkám rolí ve filmech nejrůznějších žánrů naposledy přiřadil i český opus Nabarvené ptáče.

Režisér Moland má za sebou celou řadu úspěšných filmů, kromě tragikomedie Boj sněžného pluhu s mafií (2014) to bylo například drama Vzkaz v láhvi (2016) nebo akční thriller Mrazivá pomsta (2019). Snímek Jít krást koně je natočen podle stejnojmenného románu Pera Pettersona a z posledního Berlinale si odnesl Stříbrného medvěda za umělecký přínos.

Vypráví příběh zralého muže, který nemůže zapomenout na tragédii i vášeň, která zformovala jeho život. V retrospektivně vyprávěném dramatu ze 40. a 90. let jsou vzpomínky na mládí jsou živější než současnost…


Všechny ty ženy na válečné stezce…

Tematickým zaměřením přehlídky jsou s odkazem na loňský islandský hit „ženy na válečné stezce“ – ženy jako vůdkyně deroucí se do popředí a pevně v rukou držící své postavení i budoucnost. Ženám, ať už v postavení režisérek, scenáristek, nebo hereček, bude věnována celá sekce zahrnující šest snímků včetně tří premiér.
Kromě zahajovací Srdcové královny a dokumentu Pěkně tučná sebeláska, to bude finské historické drama z 20. let minulého století, V Mariině ráji (režie Zaida Bergroth), které vypráví o charismatické kazatelce Marii a dospívající Salome, která ji zbožňuje. Když se Salome spřátelí s místní dívkou z ulice Malin, její dosavadní pohled na svět dostává trhliny a Salome je najednou rozpolcená mezi příslibem nově objevené svobody a Mariinou nebezpečnou, všepohlcující láskou.Co se stane, když se Salome rozhodně vymanit z vlivu a všepohlcující lásky své velitelky?


V sekci Ženy na válečné stezce uvedeme také předchozí film Zaidy Bergroth - finskou variaci na slavnou roadmovie Thelma a Louise s názvem Miami (2017), dále starší norské drama s výraznou ženskou hrdinkou Útěk (režie Roar Uthaug, 2012) a chybět samozřejmě nebude ani islandská Žena na válečné stezce (režie Benedikt Erlingsson, 2018), která dala sekci název.


Thriller a severský noir

Z drsnějších žánrů letos SDANDI uvede noir thriller o masovém vrahovi a největším justičním skandálu v dějinách Švédska Dokonalý pacient. Strhující příběh o největším právním skandálu ve švédské historii vypráví o reportérovi, který zpochybnil celý právní systém. Hannes Råstam se léta snažil prokázat nevinnu Thomase Quicka, odsouzeného na doživotnímu vězení na psychiatrii. Odhalil právní chaos, který Quicka do vězení dostal. Nikdo však neměl zájem na tom, aby byl osvobozen a zproštěn vinny nejhorší sériový vrah ve Švédsku, kanibalistický násilník, který byl odsouzen za osm vražd a přiznal se dalším dvaceti pěti. Příběh, předkládaný divákovi jako rafinovaná skládačka, postupně odhaluje neuvěřitelný případ, napínavý až do ohromujícího konce…

Uvedeme také jeden z nejlepších dánských filmů loňského roku Vidíš měsíc, Danieli, vyprávějící skutečný příběh fotoreportéra, který byl v roce 2013 zajat a 398 dní držen v zajetí teroristickou organizací bojovníků Islámského státu. Film sleduje Danielův boj o přežití v zajetí, i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna naživu.


Přehlídka severských filmů SCANDI 2020 se koná pod laskavou záštitou:

- Velvyslanectví Dánského království a jeho excelence J. E. Ole Frijs-Madsena
- Velvyslanectví Švédska a její excelence Viktorie Li
- Velvyslanectví Norska a jeho excelence Roberta Kvileho


SCANDI

Přehlídka současných severských filmů
9. – 12. 1. 2019
Praha: Lucerna, Edison Filmhub, Atlas, Evald
Regiony: Plzeň (Moving Station), Brno (Art), Olomouc (Metropol), Ostrava (Minikino)
Web Scandi http://scandi.filmeurope.eu/
Další info http://www.filmeurope.cz/


Hedvika Petrželková, PR Manager, Film Europe
 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27751/jsme-mlade-jsme-krasne-jsme-tluste-film-pekne-tucna-sebelaska-na-6-rocniku-scandi/