Teletext ORF slaví čtyřicetileté jubileum
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 22.01.2020
Všechno začalo s pouhými 64 stránkami na 500 televizních přístrojích s podporou teletextu v celém Rakousku – v současnosti se teletext s více než 1500 stránkami těší stále větší oblibě a je považován za spolehlivý zdroj informací. Teletext ORF - jako experimentální program - dne 21. 1 1980 uvedl do provozu pozdější generální ředitel, Gerhard Weis. Přitom jako první televizní stanice na evropském kontinentu využila možnost pravidelně přinášet na televizní obrazovku textové informace pomocí tzv. zatemňovacího intervalu vysílaného signálu.


Jak uvádí stanice ORF, po dobu čtyřiceti let až do dneška se popularita teletextu nezmenšuje. Ani před digitalizací se teletext nezastavil, ačkoliv se na technice od roku 1980 nic nezměnilo: existuje maximálně 800 jednotlivě vyvolatelných stránek, od stránky 100 až do stránky 899 (včetně); teletextová stránka se skládá z maximálně 99 podstránek. Pro texty, tabulky a grafiku je k dispozici na stránku jen 23 řádků s vždy čtyřiceti znaky, k výběru je šest barev a také černá a bílá. Na více než 1500 stránkách, které zahrnují volitelné stránky plus podstránky, čtenáři mohou mít přístup k rozsáhlým aktuálním informacím a službám – teletext je přenášen jako vlastní datový tok a lze jej přijímat prakticky v každé domácnosti.

I na digitálních platformách se teletext ORF dávno etabloval: od roku 2002 jej lze plně vyvolat na internetové stránce teletext.ORF.at a od roku 2014 i v nabídce HbbTV stanice ORF, ORF Smart. Mobilní aplikace mobile App ke stažení na chytré telefony existuje od roku 2016. Celá nabídka teletextu ORF je dostupná na internetové stránce ORF, v aplikaci App, v nabídce chytrého televizoru Smart TV a nabízí dodatečné funkce, jako např. přímo volitelné podstránky, navigační lišty a přímé odkazy na tematické kategorie.


S využitím zdroje: Mona Sophie Ritter, Digitalfernsehen.de, 21. 1. 2020, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27803/teletext-orf-slavi-ctyricetilete-jubileum/