Přechod na DVB-T2 čeká vysílače v severních Čechách
Autor: České Radiokomunikace , e-mail: info@radiokomunikace.cz Přidané: 28.01.2020

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 pokračuje a nyní čeká severní část České republiky. 30. ledna bude vypnuto DVB-T vysílání programů České televize v multiplexu 1 z vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora a Chomutov – Jedlák. Přechod z DVB-T na DVB-T2 bude postupně pokračovat do konce června 2020.


Jednu minutu před půlnocí ve čtvrtek 30. ledna dojde k vypnutí DVB-T vysílání programů České televize z vysílačů Buková hora a Jedlák, na kanálu 50. Vysílač Buková hora pokrývá rozsáhlé území severních a středních Čech a také severní část Prahy. Přeladit si musí i ti diváci, kteří přijímají již nyní vysílání České televize v novém standardu DVB-T2 v rámci přechodové sítě 11, protože ta bude také vypnuta a nová DVB-T2 síť bude vysílat na původním kanále, na kterém vysílá právě vypínaná DVB-T síť ČT. Tuto situaci vyřeší diváci pomocí funkce automatického ladění, totéž se týká i těch domácností, které využívají společné televizní antény. Ty s ohledem na využití stejného vysílacího kanálu 33 nebudou vyžadovat žádnou dodatečnou servisní úpravu.

Vysílání komerčních televizních stanic bude v regionu pokračovat až do druhé poloviny března v případě hlavních programů Nova, Prima a Barrandov, respektive ve druhé polovině dubna v případě dalších komerčních programů.

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 % domácností. Většina diváků (90 %) již potřebné informace o změnách v televizním vysílání má. Pro příjem DVB-T2 je nutné, aby diváci měli set top box nebo televizor, který nový signál umí přijmout. V případě diváků v bytových domech, kteří pro příjem televizního vysílání využívají tzv. společné antény, je nutné rovněž provést úpravy v anténní soustavě. Tyto úpravy může zajistit specializovaná servisní firma.

Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99% domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Přechodem na DVB-T2 si tak domácnosti zajistí pokračování bezplatného příjmu všech nejsledovanějších televizních programů.

Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Ve finálních DVB-T2 sítích budou vysílány tyto komerční televizní stanice: Barrandov TV, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe TV, Nova, Nova CINEMA, Óčko, Óčko STAR, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, CNN Prima News, Prima +1, Seznam TV, Šlágr TV, Šlágr 2, a Radio Proglas.

Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.

České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.


Petra Miterová, Tisková mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažerka marketingu a komunikace, České Radiokomunikace, 27. 1. 2020


 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27823/prechod-na-dvb-t2-ceka-vysilace-v-severnich-cechach/