Do konce března je pozastavena druhá vlna přechodu na DVB-T2
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 20.03.2020
Vzhledem k aktuálnímu krizovému stavu v České republice, kdy je vysílání České televize klíčové pro zajištění informovanosti všech obyvatel, je pozastavena druhá vlna digitalizace. Vypínání stávajících DVB – T sítí a přechod na nový vysílací standard DVB-T2 se zatím odkládá na konec března.


Od listopadu 2019 Česká televize na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod postupně přechází na nový standard vysílání a podle původního Technického plánu měly být sítě DVB-T vypnuty v celém Česku do konce června letošního roku.

„Chceme divákům co nejvíce usnadnit současnou situaci a ne jim přidělávat starosti s přeladěním televize, sháněním set top boxů nebo dokonce techniků v případě společných antén. Proto bylo po dohodě s Ministerstvem průmyslu a obchodu, ČTÚ, Českými radiokomunikacemi a operátory rozhodnuto o dočasném pozastavení druhé vlny digitalizace,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Jakmile Vláda České republiky rozhodne o novém harmonogramu a postupu přechodu na DVB-T2, budeme naše diváky neprodleně informovat.“

Chystaný zkušební program pro seniory ČT3 bude vysílán pouze v novém formátu DVB-T2. Síť ČT pro příjem DVB-T2 je ale již zcela vybudovaná a pokrývá celé území ČR, přejít na ni je proto možné kdykoli. Ve zbytku původní sítě DVB-T ho naladit z technických důvodů bohužel nepůjde.

Pozastavení vypínání se dotkne vysílačů České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch, kde byl přechod plánovaný na 19. března, a může mít vliv i na vypnutí DVB-T vysílačů na jižní Moravě, Brno – Kojál, Hády, Barvičova a Mikulov – Děvín, které měly zahájit přechod na DVB-T2 v úterý 31. března.


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize, 19. 3. 2020

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/27979/do-konce-brezna-je-pozastavena-druha-vlna-prechodu-na-dvb-t2/