Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Úterý • 26.05.2020 - 15:45:10   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Program | Články
 

Mozek, to je věda

  Autor: TV Prima , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 09.05.2020


Květnové neděle budou večer patřit na Prima ZOOM prozkoumávání zákoutí našeho mozku. Nejdříve se podíváme na překvapivý souboj dvou našich hemisfér. Pak zjistíme, co je tou nejlepší dovolenou pro náš mozek. Odhalíme tajemství šestého smyslu a budeme ho trénovat. Většina z nás by asi ze všech smyslů oželela právě čich – ale víme, o co bychom přišli a jaké by to mohlo mít důsledky? Fungování našeho mozku nepřestává být tajemstvím a překvapením a my vám ho trochu odhalíme.


Nahlédněte do tajemství našeho mozku díky Prima ZOOM:

10. 5. 23.30 – Rozdělený mozek
17. 5. 23.30 – Mozek a příroda
24. 5. 23.20 – Tajemství šestého smyslu
31. 5. 23.05 – Tajemství lidského čichu


Rozdělený mozek (repríza středa 13. 5. od 14.30)

Jedna z nejodvážnějších a nejkontroverznějších vědeckých teorií naší doby pokládá provokativní otázku: existuje nerovnováha mezi hemisférami našeho mozku, která ovlivňuje, jakým způsobem se vyrovnáváme s problémy naší společnosti? Navzdory dřívějším psychologickým teoriím dnes víme, že obě hemisféry mozku se zapojují do většiny činností. Nicméně způsob, jakým každá z nich vnímá jednotlivé skutečnosti, se výrazně liší. Levá hemisféra vnímá vědu, vzdělanost a technologie, ale ne empatii k ostatním nebo schopnost nalézt pouto k přírodě. Neurovědec a psychiatr, dr. Ian McGilchrist, přesto argumentuje, že v průběhu několika století získává levá hemisféra pomalu, ale jistě větší vliv na naši společnost. Snímek Rozdělený mozek vezme diváky na osvícenou výpravu za důkazy, které by mohly podpořit McGilchristovu radikální myšlenku. Může to být právě ten film, který si jedna polovina vašeho mozku nepřeje vidět.


Mozek a příroda (opakování středa 20. 5. ve 14.45)

Seznamte se s předními experty z nejprestižnějších univerzit ve Spojených státech amerických, ve Švédsku, v Německu a v Kanadě, kteří v současnosti dokazují, že „prožívání přírody“ je nekonečným zdrojem blahobytu. Tito biologové, neurovědci a odborníci na enviromentální psychologii věří, že už mají dostatek podkladů k tomu, aby se jim podařilo prokázat, že i krátký pobyt v přírodě (včetně městských parků) člověku výrazně prospívá. Vede k úpravě srdečního rytmu, výraznému úbytku stresu, redukci kardiovaskulárních nemocí, a dokonce i nezanedbatelné podpoře přirozeného imunitního systému. Jejich studie také prokazují, že pravidelný pobyt v přírodě pomáhá omezit úzkosti a duševní únavu, zlepšuje schopnost udržet pozornost, podporuje kognitivní funkce a pomáhá překonat depresi.


Tajemství šestého smyslu (připomeňte si ve středu 27. 5. po 14.40)

Nadpřirozená intuice. Síla mysli. Šestý smysl. To je tajemství, o kterém jsme odjakživa jenom fantazírovali. Kromě našich pěti dobře známých smyslů přesto zjevně existuje ještě jeden další, tajemný, který většinou všichni ignorujeme. Propriocepce nám umožňuje pohybovat se, psát a zachytit třeba letící míč. Nikdo se bez ní neobejde. Potřebujeme ji, abychom udrželi rovnováhu nebo zvládli koordinovat vlastní pohyby. Jak tento šestý smysl funguje? Jak se vyvíjel během existence člověka? Je možné si ho vytrénovat? Nenechte si ujít fascinující vědeckou studii a odhalte smysl, o kterém se ví jenom málo, v tomto jedinečném filmu. Jak funguje šestý smysl, předvedou tanečníci Yoanna Bourgeoise. Díky jejich pohybům se tajuplný, neviditelný smysl zhmotňuje přímo před našima očima. Tanečníci na hraně, zdánlivě „zmraženi“ v prostoru a čase těsně před pádem, na trampolíně nebo nestabilním pódiu zachycují všechny možnosti propriocepce s veškerou elegancí a grácií.


Tajemství lidského čichu (zopakujeme ve středu 3. 6. od 14.50)

Dokonce i ti největší filozofové odjakživa přehlížejí lidský čich. Je to pro ně něco příliš neotesaného, co se nehodí pro vznešenou společnost a co je podstatně podřadnější než zrak a sluch. Jenže během posledních dvaceti let si vědci postupně začali uvědomovat, co všechno naše nosy dokážou a že čich může ovlivnit člověka mnoha zajímavými a nečekanými způsoby. Jak vnímáme pachy? Co nám sdělují? Jakým způsobem pozměňují a ovlivňují náš mozek nebo chování? Abychom našli odpovědi na tyto otázky, setkáme se s lidmi, kteří trpí ztrátou čichu. Díky tomu odhalíme, že naše nosy jsou přímo napojené na nejhlubší a nejstarší části mozku, kde vznikají pocity a kam se ukládají vzpomínky. Co více, biologům se podařilo najít čichové receptory na různých místech po vřelém lidském těle. Domnívají se, že některé pachy zastavují růst zhoubných nádorů a jiné mohou být použity k dezorientaci spermatu, a tím poskytnout spolehlivou antikoncepci. Díky vědcům ale i zástupcům parfumerií si uvědomíme, že věda o čichu je nesmírně fascinující. A to i přesto, že bádání v této oblasti teprve začalo. Nejspíše bychom se měli připravit na pár voňavých překvapení.


Na chytrou zábavu je tu Prima ZOOM!


Filip Budák, Externí konzultant odd. Marketingu a PR pro FTV Prima, 8. 5. 2020


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
10.05.2020 • Aj Horná Dolná sa ocitla v karanténe, TV Markíza odvysiela špeciál obľúbeného seriálu
08.05.2020 • Pripomeňte si slovenskú cestu za historicky prvou medailou z MS v hokeji
07.05.2020 • RTVS k ukončeniu druhej svetovej vojny pripravila zaujímavý program
07.05.2020 • Počasie, Televízne noviny a mimoriadna relácia s Matovičom a Krčmérym najsledovanejšími programami utorka
07.05.2020 • Pražské jaro letos bude - na ČT art s Mozartem, Smetanou i Beethovenem
06.05.2020 • Prima ZOOM má dva nové staniční hlasy

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Nastavit jako domovskou stránku ¤ Přidat k oblíbeným ¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist