Neobyčejná esej o neobyčejné situaci - ČT odvysílá dokument Jaro v nouzi
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 12.06.2020
Jak svět ovlivnila pandemie nemoci způsobené virem COVID-19? Je náhoda, že se zrovna nyní celý svět zastavil? Režisér Adolf Zika se na epidemii pokusil podívat novou optikou – z nadhledu. Jeho dokument Jaro v nouzi odvysílá ČT2 v úterý 16. června od 20 hodin.


„Film Jaro v nouzi byl natočený od prvního do posledního dne nouzového stavu a dá se považovat za filmovou esej letošního neobyčejného jara. Způsob, jaký jsem pro vyprávění použil, může být pro diváky nezvyklý, ale věřím, že je tím nejvhodnějším pro toto citlivé téma,“ říká k dokumentu režisér Adolf Zika a kreativní producentka Alena Müllerová jej doplňuje: „Snímek začíná prologem zaznamenávajícím život před vypuknutím pandemie. Lidé se baví, nakupují, sedí v restauracích. Následují záběry, které od poloviny března natáčelo několik filmových štábů. Prázdná města a ulice, zavřená dětská hřiště, muzea, tváře s rouškami. Pohled shora na vylidněnou zemi má výtvarné kvality a připomíná katastrofický film. Zachycuje proměňující se atmosféru společnosti a pocity lidí během krize, která zřejmě navždy změnila náš svět.“

Není téma, které by se v médiích během posledních měsíců řešilo více: koronavirus. Strach o zdraví blízkých, omezení veřejného života, propad ekonomiky. Dokument Jaro v nouzi má však divákům poskytnout jiný pohled, než na jaký jsou z médií zvyklí. Režisér Adolf Zika se na současnou situaci podíval z nadhledu, jako na test našeho globálního systému. Co nám má současná situace sdělit? Co když přišla právě včas? Jak veřejnost ovlivnila panika? Ve filmu, který vznikl jako spontánní svědectví nouzového stavu, vystupují běžní obyvatelé z různých věkových skupin, odborníci, jako například psychiatr Cyril Höschl nebo pedagog Karel Kostka, zpěvák Matěj Rupert i sportovci, třeba Lukáš Krpálek.


Jaro v nouzi

scénář a režie: Adolf Zika
dramaturgie: Alena Müllerová, Ivana Pauerová
výkonný producent: Jiří Vlach
kreativní producentka: Alena Müllerová


Karolína Blinková, tisková mluvčí, Česká televize, 11. 6. 2020

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/28200/neobycejna-esej-o-neobycejne-situaci-ct-odvysila-dokument-jaro-v-nouzi/