Tři koprodukční filmy ČT nominovány na Evropské filmové ceny
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 20.08.2020
Evropská filmová akademie (EFA) zveřejnila filmy, které mají podle kriterií filmových profesionálů potenciál získat nejvyšší filmová ocenění. Mezi adepty na letošní Evropské filmové ceny byly vybrány koprodukční filmy ČT Šarlatán, Nabarvené ptáče a snímek Budiž světlo.


Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče, natočený podle románu polsko-amerického spisovatele Jerzyho Kosińského, získal vloni na filmovém festivalu v Benátkách Cenu studentské poroty, byl už v nominacích na Zlatý glóbus i na Cenu za nejlepší zahraniční film v 92. ročníku amerických filmových cen Oscar. Na letošních Českých lvech proměnil osm nominací z jedenácti.

Snímek režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán stihl světovou premiéru na letošním Berlinale Special Gala a byl uveden v oficiálním programu filmového festivalu v coloradském Telluride. Do českých kin vstupuje 20. srpna.

Mezi nominovanými snímky je i slovensko-česká koprodukce ČT Budiž světlo (Nech je svetlo) slovenského režiséra Marko Škopa. Film si z loňského MFF v Karlových Varech odvezl Cenu za nejlepší mužský herecký výkon pro Milana Ondríka a Cenu ekumenické poroty. Byl na festivalu v Chicagu a Slovensko jej vyslalo jako svého kandidáta do letošního oscarového klání.

Širší výběr Evropské filmové akademie zúží finálové nominace, které budou vyhlášeny 7. listopadu na Filmovém festivalu v Seville. Vítězové vzejdou z hlasování více než 3600 členů EFA a představí se 12. prosince na slavnostním ceremoniálu na Islandu.


Zdroj: Česká televize, 19. 8. 2020

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/28359/tri-koprodukcni-filmy-ct-nominovany-na-evropske-filmove-ceny/