100 let rádia v Německu - výstava v Muzeu pro komunikace v Berlíně
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 20.08.2020
Nikdy nezmizelo, avšak nyní zažívá mimořádnou renesanci: rádio. Poskytuje spolehlivé informace, dává nám strukturu a doprovází nás celý den. Právě v krizových časech jsou posluchači stále více přitahováni k přijímačům a zprostředkují nám pocit, že se svými strachy a starostmi nejsme sami. Co se dnes zdá samozřejmé, byla před sto roky senzace:


dne 22. 12. 1920 pracovníci Říšské pošty na hlavní radiové stanici Königs Wusterhausen u Berlína vysílali historický vánoční koncert – první veřejný rozhlasový pořad v Německu.

Ke stoletému jubileu se koná výstava V éteru. 100 let rádia (On Air. 100 Jahre Radio) v Muzeu pro komunikace Berlín od 2. 10. 2020 do 29. 4. 2021, která osvětluje úspěchy, zlomy a budoucnost prvního elektronického masového média světa. Při procházce stoletou historií rádia v Německu se návštěvníci setkají s asi dvě stě objekty, které vypravují o technických základech a začátcích rozhlasu přes jeho roli v době nacismu až k novému uspořádání v rozděleném a následně sjednoceném Německu.

Třicet sedm zvláštních rozhlasových exponátů je interaktivně inscenováno prominentními hlasy rádia a podcastu, které prezentují m. j. Oliver Kalkofe a Katrin Müller-Hohenstein. Návštěvníci také mohou nejen prozkoumat jak rozhlasové studio vypadá a funguje: ve vysílací kabině připraví a moderují svůj vlastní rozhlasový program nebo sestříhají mixážní pásku se svou zcela osobní zvukovou biografií.

Vedle významu rádia např. jako kultovního objektu nebo spojovacího média v krizových časech je třeba se nakonec ptát, jakou roli by rádio mohlo zaujmout v budoucnosti.

Výstava je doprovázena rozsáhlou zprostředkující nabídkou a akcemi, m. j. samostatně vedenými objevitelskými prohlídkami pro rodiny s dětmi. Internet: radio.museumsstiftung.de


S využitím zdroje: Infosat.de, 18. 8. 2020, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/28360/100-let-radia-v-nemecku-vystava-v-muzeu-pro-komunikace-v-berline/