Osudy čtyř rodin bojující se zákeřnou nemocí - ČT uvede Život s Alzheimerem
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 18.09.2020
Dokument Život s Alzheimerem zaznamenává osudy čtyř rodin, které se potýkají s Alzheimerovou chorobou a vypovídá o tom, jak se se zákeřnou nemocí vypořádat. Diváci ho mohou vidět v premiéře na obrazovkách ČT2 jako příspěvek k Mezinárodnímu dni Alzheimerovy choroby v úterý 22. září od 20.50 hodin.


„Cílem filmu je ukázat život s člověkem postiženým Alzheimerovou nemocí se všemi problémy a těžkostmi, které s sebou nese. A že za určitých podmínek je možný a lidé se ho nemusí bát. A také, že vedle významu pro nemocné, tedy pocitu jistoty a bezpečí, který je pro ně obrovsky důležitý, může mít svůj jistý přínos i pro samotné pečující,“ uvádí ke snímku jeho režisér a scénárista Petr Slavík a dodává: „Mnozí Alzheimerovu chorobu totiž stále vnímají jako stigma. Ale lidé, se kterými jsme natáčeli, jsou přesvědčeni, že o problémech se má mluvit, a že jejich zkušenosti mohou pomoci dalším, kteří jsou ve stejné situaci jako oni anebo se do takové situace někdy v budoucnu dostanou.“

Natáčení filmu, jež se soustředí výhradně na všední život čtyř rodin, kteří se o blízké starají ve svém domácím prostředí, probíhalo od Velikonoc do Vánoc minulého roku. Diváci budou mít po skončení snímku možnost na webu www.ceskatelevize.cz/zivotsalzheimerem​ diskutovat nejen s tvůrci, ale i odborníky a rovněž podpořit Nadační fond Alzheimer, který financuje výzkum této nemoci.

„Dokument nemá být snahou o pouhý popis diagnózy. Film se snaží hlavně podat zprávu o lidech, kteří o dané pacienty s diagnózou pečují. Co to pro ně znamená, jak zvládají psychické odcházení blízkých. Je to jeden z nejtěžších momentů, kdy vaše milovaná bytost je stále tady, ale její mozek už vlastně nikoliv,“ říká kreativní producentka Martina Šantavá.


Život s Alzheimerem

scénář a režie: Petr Slavík, Nataša Slavíková
kamera: Jan Kadeřábek
dramaturgie: Alice Růžičková
výkonný producent: Kateřina Kovářová
kreativní producentka: Martina Šantavá


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize, 17. 9. 2020

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/28450/osudy-ctyr-rodin-bojujici-se-zakernou-nemoci-ct-uvede-zivot-s-alzheimerem/