Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 se blíží ke konci, přelaďování čeká poslední oblast – Zlínsko
Autor: České Radiokomunikace , e-mail: info@radiokomunikace.cz Přidané: 27.09.2020
V Česku je už pouze jediná oblast, kde diváci dosud nepřelaďovali své televizory, aby mohli sledovat televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Jako poslední zahájí přechod na DVB-T2 okolí Zlína a Valašsko. Poslední zářijový den vypne z vysílačů Tlustá hora a Ploštiny stávající DVB-T vysílání České televize a diváci budou moci tyto programy sledovat už jen v novém formátu. V průběhu října čeká přeladění i komerční TV stanice.


Přechodem na DVB-T2 získají diváci všechny nejsledovanější TV programy zdarma a řadu z nich v HD kvalitě.

Jednu minutu před půlnocí 30. září dojde k vypnutí DVB-T vysílání multiplexu 1 České televize na kanálu 33 z vysílačů Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny. Programy České televize tak už budou moci diváci sledovat pouze v novém formátu DVB-T2 na kanálu 26, všechny v nejvyšší HD kvalitě. Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili a přijímají TV stanice České televize s varovným piktogramem, budou potřebovat pro zajištění bezplatného příjmu televizor nebo set top box, který umí přijmout DVB-T2 vysílání. Seznam těchto televizních přijímačů najdou na webu www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i veškeré další informace.

Diváci, kteří již nyní přijímají vysílání ČT v novém standardu DVB-T2, ve kterém jsou všechny stanice vysílány v HD kvalitě a lze je snadno identifikovat podle HD symbolu v logu TV stanice, přelaďovat nemusí. Stávající DVB-T vysílání komerčních televizních stanic bude vypínáno v průběhu října.

Na přechod musí být připraveny společné televizní antény na domech, které upraví odborná servisní firma. I jejich seznam je k nalezení na www.dvbt2overeno.cz.

Přechodem na DVB-T2 získají diváci všechny nejsledovanější TV programy zdarma a řadu z nich v HD kvalitě. Prostřednictvím DVB-T2 a HbbTV (červeného tlačítka), kterým je vybavena naprostá většina všech televizorů, diváci získají přístup k IPTV službám televizních stanic přes internet.

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle nově schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce října 2020, kdy bude současné televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G. Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 % domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030. Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.


Ve finálních DVB-T2 sítích jsou vysílány tyto komerční televizní stanice:

Barrandov TV, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe TV, Nova, Nova CINEMA, Óčko, Óčko STAR, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, CNN Prima News, Prima +1, Seznam TV, Radio Proglas a Rádio Dechovka.


České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.


Petra Miterová, Tisková mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažerka marketingu a komunikace, České Radiokomunikace, 26. 9. 2020


 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/28475/prechod-na-novy-vysilaci-standard-dvb-t2-se-blizi-ke-konci-preladovani-ceka-posledni-oblast-zlinsko/