Pozemní televizní vysílání si i po přechodu na DVB-T2 zachovává dominantní postavení
Autor: České Radiokomunikace , e-mail: info@radiokomunikace.cz Přidané: 03.12.2020
Přechod pozemního televizního vysílání na nový standard DVB-T2 byl završen 29. října 2020. Změna se týkala téměř 2,5 milionu českých domácností, které pozemní televizní vysílání využívají. Podle průzkumu, který pro České Radiokomunikace (CRA) realizovala agentura Nielsen Admosphere, zůstává pozemní TV vysílání suverénně nejsilnější platformou. Udrželo si podobně vysokou oblibu, jakou mělo před začátkem přechodu, využívá ho stále zhruba 55 % českých domácností. CRA pokrývají televizním signálem DVB-T2 99 % domácností ze 78 vysílačů a 163 dokrývačů.


Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 odstartoval 27. listopadu 2019, kdy se vypnulo DVB-T vysílání programů České televize z vysílačů Praha Žižkov a Cukrák. Proces měl původně skončit na konci června letošního roku, nicméně nucená pauza zaviněná situací kolem COVID-19 proces protáhla do konce října.

„Proces přechodu na DVB-T2 byl úspěšný a to i přesto, že situace v souvislosti s pandemií koronaviru přechod o několik měsíců zpozdila. Bezplatné pozemní televizní vysílání si zachovalo své postavení mezi ostatními platformami a nový standard přinesl divákům další výhody a nejmodernější služby. Mezi ně patří vysoké rozlišení, pružnost při vzniku nových TV programů či propojení s internetem prostřednictvím HbbTV. Rád bych divákům poděkoval, že celý proces zvládli spolu s námi a že pozemnímu televiznímu vysílání zachovávají i nadále vysokou přízeň. Věříme, že i do budoucna má terestrická platforma na trhu televizního vysílání své místo a bude stále hrát významnou roli,“ říká generální ředitel CRA Vít Vážan.

Výzkum se také týkal typu přijímačů, jejichž prostřednictvím české domácnosti přijímají DVB-T2 vysílání. Ve vyšší míře využívají set top boxy připojené ke stávajícím televizním přijímačům. Počítá se s tím, že tento poměr se postupně změní v rámci přirozené obměny vybavení domácnosti. Všechny aktuálně prodávané televizní přijímače jsou již vybaveny tunerem pro příjem DVB-T2.

Pro CRA znamenal přechod na DVB-T2 významné investice do infrastruktury a její instalace. Hlavními oblastmi investic byly nové vysílače, anténní systémy, sdružovače a technologie pro zpracování obrazu a zvuku jednotlivých televizních stanic. Signál DVB-T2 v současné době šíří 78 vysílačů a 163 dokrývačů.


I nadále bude divákům k dispozici informační webová stránka www.dvbt2overeno.cz, kde mimo jiné mohou najít ověřená přijímací zařízení, technické informace související s vysíláním a také kontakty na nejbližší servisní techniky. České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.


Petra Miterová, Tisková mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažerka marketingu a komunikace, České Radiokomunikace, 2. 12. 2020


 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/28626/pozemni-televizni-vysilani-si-i-po-prechodu-na-dvb-t2-zachovava-dominantni-postaveni/