Vydejte se za poznáním na Prima ZOOM
Autor: TV Prima , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 21.02.2021
Je libo parádní dokumenty o všem možném? Přepněte na Prima ZOOM. Dokumentární skvosty pro vás: jaké byla Hitlerova tajná věda; svou náruč nám otevře Neprobádaná Amazonie; britská královská rodina byla odjakživa symbolem boje proti nacismu, ale ve snímku Královská rodina, britská aristokracie a nacisti poznáme jinou pravdu a ještě více unikátních snímků na Prima ZOOM.


Prima ZOOM – svět ještě více zblízka!

23. 2., 21.00 hod. – Hitlerova tajná věda

Nejgeniálnější mozky nacistického Německa závodily během druhé světové války s časem. Snažily se vyvinout arzenál strašlivých nových zbraní hromadného ničení, včetně jaderné bomby. Než válka skončila, podařilo se jim vytvořit mnoho prototypů, které následně stály u zrodu moderního letectví a kosmonautiky – od maskovaného transatlantického bombardéru až po první balistickou řízenou střelu na světě. Hitler až do posledních dní doufal, že se mu díky „zázračným“ zbraním ještě podaří zvrátit výsledek války. Více než 70 let poté byly odhaleny tajné plány a nákresy z dříve pečlivě střežených nacistických archivů. Film Hitlerova tajná věda přibližuje nejen neuvěřitelné vynálezy, ale i to, jakým okolnostem museli čelit vědci pod Hitlerovou diktaturou.


24. 2., 21.00 hod. – Neprobádaná Amazonie

Hluboko v neprobádaných amazonských džunglích v Peru bojuje jeden mravenečník dvouprstý se spánkem. Samice kolibříka se mezitím snaží vychovat své mladé. Už brzy začnou sezónní lijáky a obyvatele pralesa čeká další těžká zkouška: musí se vyrovnat s velkými změnami prostředí, ve kterém žijí. Během několika miliónů let evoluce se mezi místními obyvateli vyvinuly bizarní vztahy. Vytvořili si neobvyklou strategii s cílem překonat i to nejhorší. Ale navzdory vší vynalézavosti nebyli ani zdaleka připraveni na dramatický příchod nového druhu.


25. 2., 22.00 hod. – Divoké chvíle (Smrtelné nebezpečí – 1. část)

Kdykoli člověk vstoupí do divočiny – ať už se jedná o vědce, kameramany nebo jen obyčejné výletníky, čekají ho nezapomenutelná setkání: třeba objev nových druhů v džunglích Nové Guineje, chvíle hrůzy, když skupina velkých bílých žraloků obklopí potápěče u pobřeží jižní Afriky, nebo i zapálená vášeň ochranářů, kteří se snaží pomoct ohroženým jaguárům a gorilám. Autoři přírodovědných dokumentárních filmů někdy dokonce riskují životy, případně končetiny. Takového Uweho Anderse překvapil na Sibiři nezvaný host – lední medvěd. Ale nebezpečné momenty se většinou vyplatí. Filmaři zažívají také mnoho dojemných chvil. Oliver Goetzl a Ivo Nurenberg se zatajeným dechem sledovali, jak se hladový vlk blíží k osamocenému novorozenému teleti bizona, když se v poslední chvíli objevila na scéně jeho matka. Přírodovědný seriál Divoké chvíle zachycuje nejveselejší, ale i nejnebezpečnější a nejdojemnější momenty ze života v divočině.


25. 2., 23.00 hod. – Král ještěrů

Připojte se k „Ještěrčímu muži“, váženému americkému biologovi doktoru Eriku Piankovi, na expedici do rudého srdce Austrálie. Právě tam se díky miniaturním kamerám otevírají dveře do tajuplného světa varanů. Varani přežili dinosaury. Jsou to skuteční draci a zároveň největší a nejsilnější ještěři světa. A jsou nečekaně chytří. Vyzbrojeni ostrými zuby a drásajícími pařáty, platí za obávané dravce a chladnokrevné zabijáky. Vydejme se společně na Univerzitu Tennessee, kde varani dělají to samé, co lidé – plánují dopředu. Není divu, že bezbranné oběti těchto hrozivých králů ještěrů nemají sebemenší šanci!


27. 2. 20.00 – Srdcaři na severu (Diagnóza: Island)

Nový expediční projekt Srdcaři na severu volně navazuje na úspěšný seriál Srdcaři v Africe. Čeká vás cesta za srdcařskými příběhy ve všech ročních obdobích, na souši, na vodě, pod vodou, pod zemí, ve vzduchu, autem, na kole, po svých, na lyžích, na voru a lodi, v balonu či vírníku. Až na cestách zase potkali třeba šachovou velmistrni ČR i Islandu Lenku Ptáčníkovou; motonomáda a stavitele tunelů na Islandu Radka Pernicu; s veteránem Škoda 100 projeli kus Islandu s Janou a Danem Urbanovými, doslova s islandskými „fanatiky“ Majkou a Láďou Zelenkovými natáčeli příběh o jejich lásce k sopečnému ostrovu – a tím výčet příběhů nekončí.

Island svou pestrostí a atmosférou uhranul celou srdcařskou partu. Při natáčení tam prožili skoro čtyři měsíce a zemi projeli i prolétali křížem krážem. Podle statistik, je ostrov v posledních letech pro nás Čechy jednou z nejoblíbenějších turistických destinací. Ale za příběhy, které Srdcaři pro tuhle epizodu natočili, stojí také práce, láska a někdy až patologické okouzlení. Např. manželé Zelenkovi jezdí na Island každoročně přes dvacet let, šachová mezinárodní velmistrně Lenka Ptáčníková se na Island přivdala a fotograf Petr Jan Juračka se tam vydal s nápadem na hodně neobvyklý snímek…


27. 2., 21.30 hod. – Královská rodina, britská aristokracie a nacisti

Britská královská rodina byla odjakživa symbolem boje proti nacismu. Přesto se čas od času objevují informace z různých zdrojů o tom, že Windsor s nacistickým režimem tajně sympatizoval. Nejnovější poznatky dokonce vyvolaly podezření, že v létě roku 1940 bývalý král Edward VIII. možná vynesl citlivé informace válečného charakteru. Co tím měl získat? Doufal, že Adolf Hitler podpoří jeho plány znovu se ujmout trůnu? Historický film Královská rodina, britská aristokracie a nacisti představuje video záběry a nedávno objevené fotografie, které mají být důkazem, že britská královská rodina i nejvýše postavení aristokraté sympatizovali s národním socialismem. Film se zaměřuje hlavně na rozhodující roli abdikovaného Edwarda a jeho americké manželky Wallis Simpsonové, jež byla nespokojená se svým postavením přehlížené vévodkyně, a tak seznámila Edwarda s tehdejší nacistickou scénou.


28. 2., 23.00 hod. – Tajemství lidského těla (1. část)

Buňky jsou základními stavebními kameny lidského života. V dospělém těle je 60 biliónů buněk více než 200 různých druhů. Mají různý význam a smysl. Dohromady ovládají život. Díky nejmodernějším technologiím dokážeme stále lépe pochopit a pozorovat, jak buňky v lidském těle vypadají a jakým způsobem fungují. Z čeho se skládá lidské tělo a jak se vyvíjí osobnost? Proč vlastně stárneme a umíráme? Buňky jsou klíčovými aktéry všech důležitých momentů lidského života. V dokumentu Tajemství lidského těla uvidíte špičkové digitální animace vycházející z nejnovějších zjištění a poznatků. Vydejte se na velkolepou výpravu. Prozkoumejte neuvěřitelný mikroskopický svět hluboko v nitru. A odhalte buněčné organismy, díky kterým je člověk živ.

Poznávejte svět s Prima ZOOM!


www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.


Filip Budák, Externí konzultant odd. Marketingu a PR pro FTV Prima, 14. 2. 2021

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/28796/vydejte-se-za-poznanim-na-prima-zoom/