Před 30 lety bylo spuštěno vysílání ze Žižkovské televizní věže
Autor: České Radiokomunikace , e-mail: info@radiokomunikace.cz Přidané: 04.05.2021
Před 30 lety, 3. května roku 1991, bylo zahájeno standardní vysílání ze Žižkovské televizní věže. Ikonickou stavbu na Žižkově dodnes provozujeme jako vysílač, v areálu přibylo i datové centrum DC TOWER. Žižkovský televizní vysílač se stal určitým symbolem vysílačů u nás, právě z něj se zahajují významné události v oboru, jako například spuštění přechodu na nový standard televizního vysílání DVB-T2 a nebo novinky v digitalizaci rozhlasového vysílání DAB+.


Před tím, než pokryl Prahu a okolí signál ze Žižkovského televizního vysílače, sloužil jako hlavní pražský vysílač Petřín. Bylo to provizorium a nebylo dlouhodobě udržitelné. Po diskusích byla vybrána lokalita v Mahlerových sadech a podle návrhu architekta Václava Aulického byl vybudován vysílač, třísloupová ocelobetonová konstrukce, která připomíná startující raketu. Základní kámen stavby byl položen v roce 1985, v březnu 1991 započalo zkušební vysílání a 3. května 1991 bylo spuštěno vysílání standardní, řádné, které odtud probíhá dodnes.

V roce 2000 ozdobila věž plastika Mimina od sochaře Davida Černého. Společnost CRA plastiky pravidelně udržuje a od umělce je odkoupila. Od roku 2006 je Žižkovská televizní věž nasvěcována u příležitostí významných dní a událostí.

Dnes ze Žižkovského vysílače vysílají multiplexy 22 a 23 s programy komerčních televizních stanic, multiplex 21 České televize, regionální televizní síť 12 a digitální rozhlasové sítě 1 a 1F.


Petra Miterová, Tisková mluvčí, Neopublic Porter Novelli
Anna Tůmová, Manažerka marketingu a komunikace, České Radiokomunikace, 3. 5. 2021


 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/28965/pred-30-lety-bylo-spusteno-vysilani-ze-zizkovske-televizni-veze/