Nepřiměřená rychlost může stát nejeden lidský život, upozorňuje nový dokument Víta Klusáka 13 minut
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 09.06.2021
Fenoménu překračování povolené rychlosti na českých silnících se věnuje nový celovečerní dokument Víta Klusáka. Unikátní film nazvaný 13 minut zachycuje reálné příběhy řidičů, kteří způsobili dopravní nehodu s tragickými následky. Uvedení snímku, jenž se divákům programu ČT1 představí v premiéře tento čtvrtek 10. června ve 20.10 hodin, je součástí preventivní kampaně proti nepřiměřené rychlosti.


Zpomal, dokud není skutečně pozdě – to je podtitul kampaně, jejíž součástí je také dokumentární snímek Víta Klusáka. „Chtěli jsme ukázat, že řidiči, kteří zavinili vážnou dopravní nehodu, nejsou anonymní piráti silnic z černé kroniky. Že jde o lidi s tváří, citem, svědomím a často i snahou svou nezměrnou chybu dennodenně odčiňovat,“ říká režisér k výběru pěti aktérů, kteří na kameru popisují svou zkušenost s dopravní nehodou. Všechny případy byly za pomoci výpovědí rekonstruovány. Natáčení se účastnilo na sedmačtyřicet hereček a herců, štáb často čítal až devadesát osob a záznam zaznamenávalo více než deset kamer najednou. Rozměr natáčení dokumentu tak odpovídal běžnému hranému filmu.

Uvedení dokumentu je součástí preventivní kampaně České asociace pojišťoven a BESIPu proti nepřiměřené rychlosti. „Nehody způsobené nepřiměřenou rychlostí nejsou doménou takzvaných pirátů silnic. Minuty za volantem někdy doháněl každý z nás. Se zvyšující rychlostí ale roste i riziko vážné dopravní nehody s tragickými následky. Snaha dohnat pár minut se ve vteřině může změnit v tragédii, kterou už nelze vrátit zpět,“ říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek a přibližuje název filmu odkazující k průměrnému času, jenž řidič ušetří na cestě z Prahy do Brna, pokud překračuje povolenou rychlost o 20 km/h.

Premiéru dokumentu 13 minut uvede první program České televize tento čtvrtek, následně bude snímek dostupný v iVysílání do konce příštího týdne. Ve stejný den bude zveřejněn i videoklip s písní Jediná vteřina, který v produkci Davida Hlaváče, autora filmové hudby, nahrála pro závěrečnou titulkovou sekvenci zpěvačka Barbora Poláková a raper Kato.


13 minut

scénář a režie: Vít Klusák
kamera: Adam Kruliš
střih: Jana Vlčková, Lucie Hecht, Josef Krajbich, Jakub Jelínek, Ondřej Nuslauer
hudba: David Hlaváč
dramaturgie ČT: Jakub Třešňák
výkonná producentka: Pavla Klimešová (Hypermarket Film)
kreativní producentka ČT: Jiřina Budíková
producenti: Česká asociace pojišťoven, Hypermarket Film, Česká televize
ve spolupráci s: BESIP, Policie ČR, Ministerstvo dopravy ČR


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize, 9. 6. 2021

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29047/neprimerena-rychlost-muze-stat-nejeden-lidsky-zivot-upozornuje-novy-dokument-vita-klusaka-13-minut/