MFF Praha - Febiofest 2021 představuje svůj letošní program!
Autor: 2media , e-mail: info@2media.cz Přidané: 07.09.2021
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest od 17. do 24. září už po osmadvacáté přinese to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie. Představí více než 100 filmů a po pražské části, která se odehraje prostorech Slovanského domu a na dalších místech v Praze, v rámci Regionálních ozvěn vyrazí opět do kin po celé České republice. Program festivalu byl zveřejněn 7. září a předprodej vstupenek startuje ve středu 8. září ve 12 hod.


Zahajovacím filmem 28. MFF Praha – Febiofest bude 17. září nejnovější snímek Woodyho Allena Festival pana Rifkina a 23. září jej zakončí Oscary oceněný film Otec s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli. Cenu Kristián letos obdrží herec Jiří Lábus, herečka Božidara Turzonovová a producent Mike Downey.

Kvalitu filmů v letošním festivalovém výběru dokládá mimo jiné fakt, že 8 z nich je v širší nominaci na Evropské filmové ceny 2021 (druhá část nominací bude oznámena v průběhu září): Amonit, Fabian, Les – vidím tě všude, Noc králů, Nikam zvlášť, Supernova, Otec, Kluk od velryb. Evropské filmové ceny, které uděluje Evropská filmová akademie každoročně od roku 1988, bývají označovány za evropské Oscary.


SOUTĚŽNÍ A NESOUTĚŽNÍ SEKCE

Čtyři soutěžní sekce 28. MFF Praha – Febiofest: Hlavní soutěž představí debuty a druhé filmy talentovaných filmařů. Soutěž komedií přinese výjimečné komedie z celého světa. Amnesty International Febiofest Award, udělovaná ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International, ocení snímky s lidskoprávní tematikou. Čtvrtá soutěžní sekce I ty jsi filmařem! je určena amatérským filmařům, kteří letos po svém zpracovávali téma Moje město.

Nesoutěžní programové sekce: Delikatesy z Východu zaměřená na kinematografii střední a východní Evropy, Balkánu, zemí bývalého Sovětského svazu a Středního východu. Populární Queer Now s výběrem toho nejlepšího ze současné světové queer kinematografie. Planet Dark letos promítne horory, klaustrofobické thrillery, temná dramata i stylizované krváky od nových hlasů žánrového filmu, včetně české novinky Hrana zlomu. Generace potěší programem pro celou rodinu. Sekce Panorama bude mít poprvé dvě části. V té první, nazvané Ikony, se představí snímky režisérů zvučných jmen a ve druhé části Nové proudy dostanou prostor mladí tvůrci, jejichž filmy rezonovaly na světových festivalech.

Speciální a velmi oblíbená sekce Culinary Cinema, propojující aktuální kinematografickou tvorbu s jedinečným kulinářským zážitkem, naservíruje dokument Funke o americkém šéfkuchaři Evanu Funkeovi, jehož „majstrštykem“ se staly vlastnoručně vyráběné těstoviny. Čistě dokumentární sekci Docs letos ozdobí světová premiéra filmu Beze strachu, jehož hrdinkou je Nasima, první surfařka v Bangladéši, zemi, kde ženy na veřejnosti ani neplavou, natož aby se proháněly na surfařském prkně. Sekce Girls in Film, uváděná ve spolupráci se stejnojmennou platformou, představí nové filmy nastupující generace talentovaných filmařek. Také další sekce TV Now, Profily a Speciální uvedení: Porota letos proběhnou v tradiční formě tak, jak je diváci znají a mají rádi.

Novinkou je sekce VR Cinema. Filmy ve virtuální realitě ve formátu 360° se budou promítat během festivalového víkendu ve speciálním VR kině v Centru současného umění DOX, a to ve třech tematických pásmech: Anima, Art a Docu.


NOVÉ FILMY Z ČESKÉ PRODUKCE A KOPRODUKCE

Kryštof

28. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest ve světové předpremiéře uvede film Kryštof. Režisér Zdeněk Jiráský do hlavních rolí obsadil Mikuláše Bukovjana a Alexandru Borbély, držitelku ceny pro nejlepší evropskou herečku za roli v dramatu O těle a duši. Kryštof vypráví příběh sotva dospělého muže, který žije jako čerstvý postulant před sliby v komunitě mnichů. Sdílí s bratry nejen jejich svět kontemplace, ale jako článek dlouhého řetězu také převádí pronásledované komunistickým režimem přes hranice do Německa. Při jednom nočním návratu je svědkem nemilosrdného zásahu proti skupince studentů, kteří utíkají z blízké vesnice, kde byli na povinné brigádě. A nejen to: té noci je v akci K (duben 1950) likvidováno i společenství mnichů a navracející se Kryštof je svědkem jejich transportu, aniž by mohl druhům pomoci. Místo, do něhož vkládal své naděje i víru, je zničené. Kryštof chtěl utéct před světem do kláštera, ale nyní musí utíkat, aby si zachránil holý život. Pochopil, že je to jeho poslední šance k vzpouře proti brutální politické moci a záchraně milovaného člověka.


Minuta věčnosti

Režisér a scenárista Rudolf Havlík na Islandu v extrémních podmínkách divoké přírody natočil komorní dobrodružné drama. V hlavních rolích otce a dcery se představují Jiří Langmajer a Martina Babišová. „Třetí hlavní postavou našeho filmu byla krajina. Island v sobě snoubí divokost a syrovost. Ve vnitrozemí se nacházejí lávová pole, gejzíry, vodopády a ledovce, ale také louky a pohoří, která mají díky klimatickým podmínkám jedinečnou barvu, jaká není nikde na světě,“ podotkl Rudolf Havlík.


Hrana zlomu

Film žánrově oscilující na pomezí hororu a thrilleru je celovečerním debutem režiséra Emila Křižka. Roli Viktora si zahrál Štěpán Kozub, který za svůj výkon v předešlém Křižkově krátkometrážním snímku Ruchoth Raoth v roce 2018 získal hereckou cenu na festivalu nezávislých hororových filmů v Las Vegas. Kateřina je uvězněná v manželství s chladným Robertem a už dlouho se odhodlává k odchodu. Všechno se vyhrotí, když se Robert vrátí ze služební cesty dřív a přistihne ji s jiným mužem. Kateřina konečně dostává možnost úniku, Robert ji ale odmítá nechat jít. Síly se převracejí, když má Robert autonehodu, při které je těžce zraněn on i jejich dcera Sára. Netuší, že právě v tomhle místě se jeho příběh protíná s Viktorovým. Mentálně zaostalým chlapcem, kterého zneužívala vlastní matka.


Karel

MFF Praha – Febiofest nabídne divákům vzácnou příležitost vidět dlouho očekávaný celovečerní dokumentární film Karel, a to na dvou projekcích – jedné v Praze a druhé v Ostravě. Film Karel přináší ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta. Renomovaná režisérka Olga Malířová Špátová natáčela s Karlem Gottem po dobu celého jednoho roku a díky jeho upřímné otevřenosti vznikl nezvykle osobní až intimní pohled na život slavného zpěváka, jaký se doposud široké veřejnosti, ani jeho skalním příznivcům, nenaskytl. Zároveň v něm nechybí Gottův nadhled a humor.


Ztraceni v ráji

Celovečerní, částečně autobiografický debut režisérky Fiony Ziegler vychází z jejích vlastních zkušeností se životem „mezi dvěma světy“, zároveň jde o historicky první švýcarsko-český koprodukční snímek. Evžen se sice narodil a vyrostl ve Švýcarsku, ale po třicítce se přestěhoval do Prahy. I přes dospělý věk se stále není zcela schopen postavit svému dominantnímu otci. Pro něj je Česko a Praha dávno zapomenutá minulost, Evžen naopak v Praze provozuje vysněný hudební klub, zažívá tu osudovou lásku, ale i osudové neštěstí, a nakonec to vypadá, že se bude muset do Švýcarska přece jen na chvíli vrátit...


HLAVNÍ SOUTĚŽ

V porotě zasednou scenárista a režisér Ivan Ostrochovský, s filmem Služebníci loňský vítěz Hlavní soutěže, Mahnaz Mohammadi, režisérka dramatu Syn-Matka, které loni získalo Amnesty International Febiofest Award, herec a režisér Jiří Mádl. Spolu s diváky je čeká sedm atraktivních titulů.


Poslouchej / Režie: Ana Rocha de Sousa

Realistický příběh pětičlenné rodiny portugalských přistěhovalců, kteří hledají nový domov na předměstí Londýna. Na fatální nedostatky britského sociálního systému narážejí poté, co se nedoslýchavé dceři porouchá naslouchadlo. Kvůli následnému nedorozumění ve škole se ocitá v ohrožení budoucnost všech potomků. Manželé Bela a Jota jsou ale pro jejich záchranu odhodláni podstoupit cokoliv.


Kluk od velryb / Režie: Filip Jurjev

Patnáctiletý Lyoshka pracuje jako velrybář na nejzazším východě Ruska. Odloučen od civilizace, zamiluje se do nejsnáze dostupné ženy, mladé Američanky, která si jako "camgirl" vydělává erotickým vysíláním. Rozdíl mezi lidskými představami a realitou je ale větší než vzdálenost mezi Čukotkou a Detroitem. Úsměvná zápletka slouží jako východisko vizuálně vytříbené poémy o touze, k jejíž syrové atmosféře přispívá nehostinné prostředí tundry.


Smysl života / Režie: Ruth Meehan

Kate se proslavila jako stand-up komička, která ve svých vystoupeních nešetří sebe ani své okolí. Osobitý smysl pro černý humor ji neopustí ani ve chvíli, kdy si v nemocnici vyslechne diagnózu rakoviny prsu. Postupně však vychází najevo, že za cynickou maskou skrývá citlivou duši, bez níž by nikdy neměla šanci pochopit své okolí a začít se léčit. Její pouť náročnou fází života s nejistým výsledkem doprovází ve vyváženém poměru humor i tragika.


Nevíš dne / Režie: Hamy Ramezan

Manželé Mehdipourovi utekli se svými dvěma dětmi z Íránu do bezpečí Finska. Nyní žijí na ubytovně s dalšími rodinami, které potkal stejný osud, a čekají, zda stát vyhoví jejich žádosti o azyl. Navzdory náročné životní situaci nepropadají depresi a svůj čas tráví v láskyplném rodinném kruhu a s přáteli jako kdokoliv jiný. I jejich příběh je tak veskrze civilní, prosycený nadějí, složený z kratičkých poetických i jímavých okamžiků.


Charter / Režie: Amanda Kernell

Od doby, co Alice opustila manžela Mattiase, neměla možnost vidět své dvě děti. Její snahy o jakýkoli kontakt Mattias důsledně maří a pravděpodobnost, že nadcházející soud přidělí opatrovnictví jí, je dost malá. Když se jednoho večera z telefonu ozve synův uplakaný hlas a hovor je záhy přerušen, Alice se rozhodne jednat. Podaří se jí najít ke svým dětem cestu? A hrozí jim skutečně ze strany Mattiase nebezpečí, jak se obává?


Návrat / Režie: Franka Potente

Marvin vyrůstal na americkém maloměstě, kam se nyní vrací po sedmnácti letech strávených ve vězení za vraždu. Třebaže z právního hlediska svůj dluh společnosti splatil, rodina oběti mu odpustit nedokázala. Situaci navíc zkomplikuje horšící se zdravotní stav jeho matky. Marvin ale neztrácí naději, odpuštění a spása mohou přijít i z těch nejméně očekávaných míst. V dojemném dramatu herecky exceluje Kathy Bates v roli nemocné matky.


Suád / Režie: Ayten Amin

Devatenáctiletá Suád žije se svou mladší sestrou a rodiči na severu Egypta. Třebaže už fyzicky dospělá, stále hledá své místo ve společnosti, rozpolcena mezi oddaností muslimské víře a současným světem sociálních sítí, který skýtá dříve netušené (a nebezpečné) možnosti – zejména pak v oblasti seznamování se se staršími kluky. Příběh složený z perspektiv tří postav dává nahlédnout životu v současném arabském světě civilně a empaticky, bez snahy vzbuzovat kontroverze.


SOUTĚŽ KOMEDIÍ

Porota v čele s  čestným předsedou Michaelem Kocábem je složená z 33  filmových fanoušků, které z přihlášených adeptů vybral čestný prezident festivalu Fero Fenič.


Večeře v Americe / Režie: Adam C. Rehmeier

Frontman punkrockové skupiny a bouřlivák Simon se ocitá na útěku po sérii činů na hraně zákona. Dočasné útočiště před všudypřítomnou policií mu poskytne nenápadná outsiderka Patty, která je jeho oddanou fanynkou. Nepravděpodobná dvojice se ocitá na životní cestě po zpustlém americkém Středozápadě. Humorný i citlivý portrét dvou vykořeněných duší, které spojuje touha po svobodě, vypráví nejen o nalezení vlastní identity.


Sbohem Sovětský svaze / Režie: Lauri Randla

Johannes je teprve na prahu puberty, už však zažil několikeré stěhování, odjezd strýčka do Afghánistánu i podivuhodný incident s radioaktivní tekutinou, kvůli kterému přišel o polovinu svého vlasového porostu. Když se rozpadá Sovětský svaz, vydává se se svou ztřeštěnou hippie matkou na dobrodružství za západním závanem svobody. Laskavý i satirický pohled na dospívání v netradičních podmínkách pojednává o univerzální touze po svobodě.


Rosina svatba / Režie: Icíar Bollaín

Když se pětačtyřicetiletá filmová kostymérka Rosa jednoho dne probudí s hrůzným uvědoměním, že si nikdy neužívala život naplno, rozhodne se ukončit únavný kolotoč náročné práce, a ještě náročnější péče o trochu výstřední rodinu. Nečeká však, že se její životní procitnutí setká s naprostým nepochopením okolí. Rosa tak musí podstoupit dobrodružnou i trochu ztřeštěnou cestu, aby přesvědčila své nejbližší, že začít znovu se dá v každém věku.


Fake News / Režie: Mouloud Achour, Dominique Baumard

Patrick a Sebastien jsou docela obyčejní týpci, kteří nikoho nezajímají – tedy aspoň do chvíle, než se jim jejich stereotypní životy plné flákání obrátí vzhůru nohama a stanou se nejnenáviděnějšími muži Francie. Důvod je stejně prostý jako absurdní. Známá televizní moderátorka se rozhodla skočit po novinářské senzaci zahrnující ukradeného gameboye, populárního rappera čerstvě propuštěného z vězení a také naše dva hrdiny. A vůbec nevadí, že na tom není ani špetka pravdy.


Rodiče versus influenceři / Režie: Michela Andreozzi

Profesor filosofie a vdovec Paolo si vždy hýčkal vztah se svou dcerou. Je pro něj tedy nepříjemným překvapením, když se patnáctiletá Simone začne víc a víc stranit jeho společnosti a nahrazovat ji neustálým sledováním YouTube videí. Stárnoucí muž se rozhodne stát se také jedním z „těch influencerů“, samozřejmě pod dceřiným bedlivým dohledem. Otevírá se tak pro něj svět nevídaných možností a diváky čeká laskavý a humorný příběh o novém sblížení dvou vzdálených generací.


Bertův deník / Režie: Michael Lindgren

Bert nevypadá jako typický lamač dívčích srdcí. Je pohublý, nosí brýle a je to tak trochu nerd. Sám sebe ale považuje za neodolatelného, takže se nespokojí s jen tak nějakou holkou. Zrovna teď mu do oka padla Leila. Ještě štěstí, že chodí s její mladší sestrou do třídy a může se tak skrze ni k Leile dostat. Není ale samotná Amira nakonec o moc zajímavější než její sestra? Podle populární knižní série vznikla formálně pestrá a pořádně ujetá komedie o trablech první lásky.


AMNESTY INTERNATIONAL FEBIOFEST AWARD

Amnesty International letos slaví 60. výročí založení a 30 let působení v České republice. Jubileum největší mezinárodní organizace na ochranu lidských práv bude MFF Praha – Febiofest akcentovat také v doprovodném programu. V Pasáži českého designu bude prezentován projekt Art for Amnesty a v blízké kavárně Art-n-coffee dostane prostor fotografická výstava k výročí Amnesty, která mapuje milníky její činnosti.

O zisk cenné trofeje Amnesty International Febiofest Award se budou už pošesté ucházet filmy vybrané napříč všemi sekcemi, které se týkají tematiky svobody, lidských práv, svobodného vyjadřování a boje za důstojný život. „Jsme přesvědčeni, že dodržování základních lidských práv je celospolečenské téma a že v boji proti bezpráví nelze vítězit bez pozornosti a tlaku společnosti. Filmy mají tu moc na problémy poukazovat a tím se otevírá i možnost jejich řešení,“ podotkla ředitelka české Amnesty Linda Sokačová.

Vítězný film vybere porota: violoncellistka Terezie Vodička Kovalová, filmový režisér Vít Klusák a Jiří Bejček, vedoucí oddělení lidskoprávního vzdělávání Amnesty ČR.


OFF PROGRAM

Součástí 28. ročníku MFF Praha – Febiofest je bohatý OFF PROGRAM. V září, ještě před zahájením festivalu, se konají filmové projekce v letním kině v Kasárnách Karlín. Během festivalu se návštěvníkům otevře svět filmové virtuální reality v rámci projektu VR Cinema v Centru současného umění DOX. V zahradě Slovanského domu bude k dispozici CHILL ZÓNA pro odpočinek u filmového drinku či kávy a rozmanitého hudebního programu. Milovníci jídla jak ve filmu, tak na talíři si přijdou na své v Culinary Cinema. Speciální čtyřchodové menu vytvořené ve vyhlášené italské restauraci La Finestra in Cucina – nejoblíbenější restauraci Orlanda Blooma, se bude podávat v Restauraci Obecní dům.

Veselo bude s oblíbeným uskupením Tři tygři na Tygří Night, kde představí tři krátké snímky ze své produkce a podebatují s diváky. V Pasáži českého designu a v přilehlé kavárně Art-n-Cofee bude k vidění již zmíněná prezentace projektu Art for Amnesty a výstava fotografií věnovaná jubilující Amnesty International. Letošní MFF Praha – Febiofest ukončí závěrečný večírek v restauraci Červený jelen s vystoupením dynamické kapely Circus Brothers a následnou párty.


Oficiální web MFF Praha – Febiofest: www.febiofest.cz
Mediální servis: 2media.cz, www.facebook.com/2media.cz, www.instagram.com/2mediaczs.r.o.Simona Andělová, Account manager, 2media.cz, 7. 9. 2021

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29218/mff-praha-febiofest-2021-predstavuje-svuj-letosni-program/