Klenoty s vůní benzínu - o krásných strojích a Češích, na které bychom měli být hrdí
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 04.01.2022
Zdaleka ne každý národ se může pochlubit tolika nápady, vynálezy a objevy, kolik se jich zrodilo právě v českých hlavách. K významnému odvětví, které Československo za první republiky proslavilo po celé Evropě, patří automobilový průmysl. Nejkrásnější automobilové skvosty v dokumentárním cyklu Klenoty s vůní benzínu představí herec David Suchařípa. První díl s názvem Tatra I. vysíláme ve středu 5. ledna ve 21:50 hod. na ČT2.


První pokusy o konstrukci dopravního prostředku poháněného benzínovým motorem u nás spadají do devadesátých let devatenáctého století. Tehdy například zahájila výrobu automobilů kopřivnická firma. Byla jednou z prvních na světě. Ano, uplynulo již více než sto dvacet let od doby, kdy z bran kopřivnického závodu vyjel první automobil. Klíčovým milníkem světových automobilových dějin se stal rok 1897. V tomto roce totiž v Kopřivnici spatřil světlo světa Automobil Präsident, jeden z prvních automobilů na této planetě. Automobil vynikal luxusní a originální konstrukcí. Novinkou, použitou u automobilu vůbec poprvé, byla ochrana předních kol okrasně tvarovaným nárazníkem. A přicházely další skvosty.

Cyklus mapuje historii českých automobilek – jako poctu našim předkům a jejich umu. V devíti dílech se režisér Aleš Koudela zaměřil na nejúspěšnější modely u různých českých výrobců, a to v kontextu naší automobilové historie – Tatra, Jawa, Aero, Škoda, Praga, Laurin a Klement. A nechybějí unikáty firmy Wikov a Walter, které patřily ve své době k nejluxusnějším vozům v Evropě.

V dnešní přetechnizované době se společnost a spousta nadšenců ráda vrací do těchto krásných časů, kdy Češi díky svým mozkům a řemeslnému fortelu dobývali Evropu. Jedním z nich je i průvodce pořadem, velký fanoušek a znalec aut a motocyklů, David Suchařípa. V dobovém kostýmu s elegancí a humorem sobě vlastním diváky seznamuje nejen s historií automobilek a jednotlivými veterány, ale taky zpovídá respondenty, pamětníky, historiky či restaurátory.


Klenoty s vůní benzínu

scénář a režie: Aleš Koudela
dramaturgie: Linda Bendová, Josef Albrecht
kamera: Tomáš Nikel, Petr Kožušník
výkonná producentka: Olga Grossmannová
kreativní producentka: Lenka Poláková


PR Česká televize, foto: Präsident - Technické muzeum Kopřivnice, 3. 1. 2021

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29442/klenoty-s-vuni-benzinu-o-krasnych-strojich-a-cesich-na-ktere-bychom-meli-byt-hrdi/