Chcete poznat svět? – vydejte se na Prima ZOOM!
Autor: TV Prima/satCentrum , e-mail: info@iprima.cz Přidané: 06.06.2022
Chcete poznat svět? – vydejte se na Prima ZOOM! Dokumentární skvosty pro vás: poznáme Španělsko po válce; prozradíme Kdo zabil Johna Lennona; dáme si Světovou válku na speedu; ocitneme se Tváří v tvář žralokům; vydáme se opět Po stopách duchů XV a ještě více unikátních snímků na Prima ZOOM.


Prima ZOOM – svět ještě více zblízka!

7. 6., 21.00 hod. – Španělsko po válce (1. díl)

Série vypráví příběh nedávné historie Španělska. Skládá se ze čtyř hodinových epizod, které pokrývají období od konce občanské války v roce 1939 až do smrti Franca v roce 1975. Podíváme se na různé fáze Francova režimu a jeho dopady na španělskou společnost, stejně jako důvody, které umožnily Francovi zůstat u moci téměř půl století. Klíčové události z minulosti nám pomůžou lépe porozumět současnosti. Černobílá vzpomínka na tehdejší dobu díky rozsáhlému obrazovému archivu španělské filmotéky změní barvy. Ambiciózní inscenace ukazuje hlavní politické, ekonomické, společenské a kulturní události, jež poznamenaly Španělsko poválečného období a diktatury Francisca Franca, z bezprecedentní perspektivy, kterou nabízejí digitalizované a barevné obrázky.


9. 6., 21.00 hod. – Den D: Křídla vítězství

Vylodění v Normandii zůstává i v dnešní době jednou z největších a nejvelkolepějších operací vojenské historie. Ale tohoto vítězství by nikdy nebylo možné dosáhnout bez masivních leteckých útoků, které připravily podmínky pro vylodění vojenských jednotek na normandském pobřeží. V noci 6. června 1944 přeletělo Lamanšský průliv více než 11 tisíc letadel vybavených veškerou nejnovější vojenskou technikou. Jak se však Spojencům – Britům, Francouzům, Američanům a Kanaďanům – podařilo za tak nepředvídatelného počasí poslat na nebe tak ohromné množství letadel? Jak dokázali vyslat 16 tisíc výsadkářů? Jak neuvěřitelně komplikovanou logistiku bylo nutné zabezpečit, aby mohlo dojít k naprosto bezkonkurenčnímu útoku z nebes? Bojové stíhačky, kluzáky, špičkové rakety, nejmodernější radarová technologie: kromě odvahy a odhodlání vojáků vsadili Spojenci také na mimořádnou výrobu a neustálé inovace, aby v klíčový Den D mohli naprosto ovládnout celou oblohu. Důležitou roli v dosažení vítězství sehráli také piloti a vojáci na palubě jejich letadel. Díky pevnému odhodlání a nemilosrdně náročnému výcviku se jim podařilo úspěšně proniknout za německou obranu a zpoza nepřátelských linií připravit půdu pro vylodění dalších jednotek na pobřeží Normandie. Historický snímek odhaluje, jak probíhala jedna z nejodvážnějších operací druhé světové války. Ale strhující, dramatický a vzrušující příběh z druhé světové války se neodehrává pouze na bojišti. Tento dokument přináší detailní pohled na to, jak probíhaly pečlivé přípravy v týlu, které předcházely samotnému útoku. Vydejte se společně s námi na slavná i málo známá místa ve Francii, Německu a Velké Británii, na kterých se odehrály zásadní události celé vítězné operace Dne D.


10. 6., 21.00 hod. – Život na útesu (1. díl)

Velký bariérový útes patří k nejsložitějším ekosystémům naší planety. Jeden ze sedmi přírodních divů světa je domovem ohromného množství různých druhů zvířat – od mikroskopického planktonu až po takřka tunové velryby. Jenže budoucnost útesu je křehká. Mnoho organizací spolupracuje na tom, aby život na útesu zůstal zachován. Není to jednoduché – oblast útesu zahrnuje tisíce ostrovů na území větším než Velká Británie, Švýcarsko a Nizpzemsko dohromady. Dokumentární film Život na útesu zachycuje největší australskou přírodní ikonu očima lidí, kteří žijí přímo v jejím sousedství.


14. 6., 22.00 hod. – Veterinář z vysočiny II (1. díl)

Oblíbený vzrušující a dojemný seriál Veterinář z vysočiny se vrací se zbrusu novou sérií, která se znovu odehrává v nejseverněji položené veterinární ordinaci ve Velké Británii. Natáčení pokračování seriálu Veterinář z vysočiny probíhalo od zimy do konce jara. Jeho tvůrcům se podařilo zachytit další kapitoly života členů obětavého týmu smíšené veterinární praxe DS McGregor and Partners. Veterináři z vysočiny sídlí v městečku Thurso v Caithnessu odříznutém od okolního světa. V náročných podmínkách zpola pusté krajiny nepřetržitě pracují na tom, aby pomohli domácím zvířatům, mazlíčkům i obyvatelům místní divočiny, kteří se octli v životu nebezpečných nesnázích.


15. 6., 21.00 hod. – Rok v japonské divočině

Za vysoce moderními japonskými městy prosvícenými neony se ukrývá divoká panenská krajina. Neobydlené lesy, hory a pobřeží ve skutečnosti pokrývají 73 % Říše vycházejícího slunce. V zemi s extrémním klimatem najdeme velké rozdíly mezi jejími zvířecími obyvateli. Japonsko je země kontrastů od tropických oblastí na jihu až po subarktické podnebí ostrova Hokkaidó na severu. Zároveň je domovem nejseverněji žijících primátů na světě, proslulých makaků červenolících, kteří se koupají v místních horkých pramenech, nebo vzácných, ohrožených jeřábů mandžuských. Severní ostrovy Japonska se vyznačují brutálními zimami s hlubokými sibiřskými mrazy. Obleva vlévá život do řek proudících z hor a probouzí jejich okolní břehy. Když se na scéně objeví medvědi, unikátní kopytníci serau a hejna hbitých lososů, znamená to, že jaro je tady.


15. 6., 22.00 hod. – Kdo zabil Johna Lennona

Fascinující historický celovečerní film vznikl na motivy knižního bestselleru proslulého investigativního žurnalisty a odhaluje, jak a proč zemřel John Lennon. Muzikant a aktivista John Lennon, vůdčí osobnost legendární rockové skupiny The Beatles, se stal nejznámější osobností své doby. Proslulý investigativní žurnalista Jack Jones se specializuje na kriminální případy. Napsal knižní bestseller o Lennonově vraždě z pohledu jejího pachatele Marka Davida Chapmana. A právě na jeho poznatcích a zjištěních staví také tento strhující dokumentární snímek. Kdo zabil Johna Lennona je podrobný a pronikavý pohled na paralelní životy Lennona a Chapmana. Nechybí ani nové audio rozhovory, díky nimž proniknete do mysli neblaze proslulého vraha.


16. 6., 21.00 hod. – Světová válka na speedu¨

Příběhy o tom, že Adolf Hitler i jeho vojáci užívali během druhé světové války drogy, jsou známé a široce rozšířené. Ale méně se už ví o tom, že farmaceutické „posilovače schopností” využívali také spojenečtí velitelé. Nejpozději do roku 1941 se potvrdily zvěsti, že se nacističtí vojáci na bojišti dopují „superlékem”. Když byla tato droga identifikována jako metamfetamin pervitin, spojenečtí velitelé spustili vlastní tajný výzkumný program. Jeho cíl? Najít dokonalou drogu do válečné vřavy. Během druhé světové války byl z bojů vyřazen každý třetí spojenecký voják, aniž by utrpěl sebemenší fyzické zranění. Moderní zbraně a intenzita válečných akcí se prokázaly natolik děsivé a zdrcující, že psychický šok dnes známý jako posttraumatická stresová porucha zlikvidoval takřka stejné množství mužů jako smrtící střely a šrapnely. Spojenečtí velitelé věřili, že odpovědí na tento problém je benzedrin – droga na bázi amfetaminu, podobná pervitinu. Doufali, že když budou vojáci tento amfetamin užívat, nejen že to u nich eliminuje potřebu spánku, ale také se zbaví úzkostí, obav a strachu. Palčivé téma, jakým způsobem tato droga skutečně ovlivnila průběh druhé světové války, zůstává i nadále velice kontroverzní. V dokumentárním filmu Světová válka na speedu se připojíme k historikovi Jamesi Hollandovi, který se snaží odhalit, k čemu všemu a v jak velké míře docházelo. A také jak začal první celosvětový „závod ve farmaceutickém zbrojení”.


16. 6., 23.00 hod. – Příběhy středomořského lesa (Královna noci)

Věděli jste, že na naší planetě jsou jenom dvě mírná pásma, ve kterých může proběhnout jarní období? To, co většina z nás bere jako obyčejný běh událostí, je ve skutečnosti velký přírodní zázrak. Jaro je znovuzrozením života v nejkrásnější podobě. Zažijte ho v prostředí překrásných středomořských lesů, které patří k biologicky nejbohatším a nejrozmanitějším oblastem světa. Do hlubokých hvozdů zavítáme i v dalších dílech. Jsou totiž dokonalým domovem pro velké, ale poněkud plaché zvíře – divokého kance. Na podzim se příroda okolo nich najednou mění. Kdo se jí nedokáže přizpůsobit, zahyne. Sledujte, co se stane, když dorazí skuteční dravci: vlci. Nenechte si ujít jedinečné příběhy z nitra lesů; příběhy o životě a smrti, o přežití, a dokonce o lásce a nenávisti.


17. 6., 20.00 hod. – Tváří v tvář žralokům (Guadalupe: Ostrov bílých žraloků)

Vědci po celém světě odvážně riskují životy a setkávají se tváří v tvář s nebezpečnými žraloky. Výzkumníci u tichomořského ostrova Guadalupe se snaží připevnit kameru na obávaného velkého bílého žraloka. Osazenstvo „žraločí laboratoře” na Bahamách naopak pečlivě sleduje jejich migraci a celkovou inteligenci. Připojte se k nám a zažijte vzrušující výpravu do skryté říše největších mořských predátorů.


17. 6., 23.00 hod. – Po stopách duchů XV (Duchové starého hotelu)

Tým ze vzrušujícího seriálu Po stopách duchů vyšetřuje nejstrašidelnější místa světa. V už v patnácté sérii vyrazí mimo jiné do děsivého města duchů u Wolf Creeku v americkém Oregonu, kde Zaka ovládne agresivní entita, Aarona uvězní neznámá temná moc, kde se objevují tajuplné přízraky a neznámý hlas varuje před démony. V městě Ogden v Utahu se zúčastní vymítání ďábla v rodinném domku vedle hřbitova. Přijmou pozvání starosty Vicksburgu a zavítají do usedlosti McRavenů v Mississippi, která je považovaná za nejprokletější dům na americkém jihu. Nebo si otevřou vlastní Muzeum šílenství v Las Vegas, kde vystavují Zakovu sbírku strašidelných a prokletých artefaktů.


19. 6., 21.00 hod. – Domy na konci světa IV (Přírodní dům v Kalifornii)

Jedna skutečně kreativní rodina se rozhodla postavit si miniaturní čtyřpatrový dům plný chytrých a dobře promyšlených vychytávek. A jako by to nestačilo, rozhodla se postavit si ho přímo na nejvýchodněji položeném pozemku v Americe. Jenže tahle rodinka nemá dostatečné zkušenosti a tlačí jí tříměsíční uzávěrka. Bude potřebovat pomoc… Jiná rodina se rozhodla přestavět stoletou chatu, ve které dříve pobývali horníci. A další znovu vystavět shořelý srub na březích „Řeky, od níž není návratu”. Ve čtvrté řadě zábavného seriálu Domy na konci světa nechybí ani tým, který buduje útočiště přímo na pláži takřka opuštěného ostrova v Belize, nebo soběstačný dům na hranicích Národního přírodního parku Ozark, případně vskutku originální budovu ve tvaru hřibu. Nenechte si ujít nové epizody této fascinující a zábavné podívané. Sledujte, jak odvážní dobrodruzi za pomoci schopných profíků stavějí neuvěřitelné Domy na konci světa.


Poznávejte svět s Prima ZOOM!


www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.


nové premiérové bloky 20.00–22.00 22.00–24.00

Pondělí Cestování Vesmír
Úterý Historie Zvířata
Středa Příroda Extrémy
Čtvrtek Války Příroda
Pátek Příroda Záhady
Sobota Extra Historie
Neděle Dobrodružství Věda a technika


Filip Budák, Externí konzultant odd. Marketingu a PR pro FTV Prima, 5. 6. 2022

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29761/chcete-poznat-svet-vydejte-se-na-prima-zoom/