Družice SES-17 v plném provozu
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 17.06.2022
SES-17, nejnovější orbitální aktivum satelitního operátora, byl prohlášen za plně funkční. SES-17 je družice, která v pásmu Ka pokrývá signálem americký kontinent, Karibské moře a Atlantský oceán z orbitální pozice 67,1° západně. Satelit s plně elektrickým pohonem dosáhl oběžné dráhy podle plánu po měsících vyzdvižení na oběžné dráze a úspěšném testování na oběžné dráze.


Skupina SES uvedla, že tento velmi výkonný satelit SES-17, dodaný firmou Thales Alenia Space, je připraven poskytovat služby konektivity (propojení) pro klienty napříč leteckými, námořními, firemními a vládními trhy, ať už na pevnině, na moři nebo na nebi. Stabilní partner SES-17, firma Thales InFlyt Experience, plánuje využití satelitu SES-17 pro FlytLive, řešení letecké konektivity příští generace zlepšující síť Wi-Fi na palubách komerčních letadel nad americkým kontinentem a Karibským mořem. Mimoto klíčoví firemní klienti v Brazílii, Argentině, Kolumbii, Mexiku, Kanadě, včetně poskytovatele služeb SSi Canada a COMNET, plánují nyní rozšíření pokrytí a kapacity svých širokopásmových sítí do vzdálenějších oblastí.

“S plně digitálním užitečným zatížením poháněným nejvýkonnějším digitálním transponderovým procesorem na oběžné dráze, bezkonkurenční flexibilitou a téměř dvěma sty uživatelskými svazky, satelit SES-17 znamená nejen významný vývoj v satelitní technologii, ale také je prvním krokem v integraci vícenásobné sítě skupiny SES na oběžné dráze. Digitální užitečné zatížení satelitu, podporované softwarem ARC (Adaptive Resource Control - Přizpůsobivé zdrojové řízení), umožňuje spolupracovat se satelitním komunikačním systémem skupiny SES druhé generace, O3b mPOWER, na střední oběžné dráze země (MEO), který bude spuštěn v nadcházejících měsících,” uvedla skupina SES v tiskové zprávě.

“Jsme nadšeni tím, že velmi očekávaný satelit SES-17 začne poskytovat služby, když nově definuje a transformuje digitální prostředí pro mnoho různých aplikací napříč americkým kontinentem a hlavně přináší vysokorychlostní konektivitu lidem, ať už jsou kdekoliv,” řekl Ruy Pinto, technický ředitel skupiny SES. “Ve společnosti SES jsme velmi vděčni našim partnerům ve firmách Thales Alenia Space a Arianespace, že sdíleli naši vizi na každém kroku na cestě satelitu SES-17 na oběžnou dráhu.”

Satelit SES-17 byl úspěšně vynesen do kosmu na palubě nosné rakety Ariane 5 provozované firmou Arianespace z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně dne 23. 10. 2021 v 23:10 hodin místního času (02:10 UTC). SES-17 je třicátým sedmým satelitem, vypuštěným za přispění společnosti Arianespace a třicátým satelitem dodaným firmou Thales Alenia Space, který se připojil ke stávající flotile sedmdesáti družic skupiny SES.


S využitím zdroje: Chris Forrester, Advanced-television.com, 16. 6. 2022, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29782/druzice-ses-17-v-plnem-provozu/