Tragédie, která mnoha lidem převrátila život naruby: ČT odvysílá dokument Tornádo – rok poté
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 20.06.2022
Šlo o nejmasivnější a nejsmrtelnější meteorologickou událost v Evropě roku 2021 a zároveň o historicky nejsilnější evidované tornádo na českém území. Prohnalo se sedmi obcemi na jihu Moravy 24. června večer a způsobilo majetkové škody přibližně za 15 miliard korun. Dokument režisérky Jany Počtové zachycuje mozaiku příběhů lidí, kterým tragédie převrátila život naruby. Snímek s názvem Tornádo – rok poté diváci uvidí ve středu 22. června od 20:00 na ČT2.


„Chtěla bych, aby diváci získali ucelenou představu o tom, co se 24. června v 19:20 na Hodonínsku a Břeclavsku skutečně odehrálo, a to zcela odlišným způsobem než z desítek zpráv v médiích. Film ukazuje, co tornádo lidem reálně způsobilo. Diváci mají možnost se s lidmi identifikovat prostřednictvím jejich vlastních prožitků,“ uvádí režisérka Jana Počtová a dodává: „Zároveň jsem chtěla podat pozitivní zprávu o obrovské vlně solidarity, která se vzedmula a která ukázala, že Češi si dokáží pomáhat, že jim není lhostejné, co se děje venku za dveřmi bytu.“

V zasažených obcích pomáhaly tisícovky dobrovolníků, další tisícovky lidí poslaly peníze na účty neziskových organizací. Celkem se vybralo kolem 1,4 miliardy korun. Snímek v této souvislosti mapuje také obnovu poničeného veřejného prostoru. Režisérka v příbězích zároveň sleduje tři časové linie: to, co lidé zažívali v době, kdy ještě nevěděli, že jim tornádo za pár hodin změní celý život; dále dokumentuje lidské prožívání probíhající katastrofy a v neposlední řadě to, co se po večeru 24. června 2021 začalo odehrávat.

„Režisérka Jana Počtová ve filmu velmi dobře pracovala s emocemi. Tragickou událost pojednala jímavým, a přitom citlivým způsobem. Diváci získají ucelený obraz o tom, co se na Hodonínsku a Břeclavsku na konci minulého června skutečně odehrálo a dozvědí se, jak se využily peníze, které mnozí z nich ostatním věnovali,“ komentuje kreativní producentka ČT a dramaturgyně dokumentu Jana Škopková.


Tématu výročí katastrofy se bude ve středu 22. června od 20:05 hodin věnovat i časosběrný dokument Tornádo reportérky Barbory Žítkové v rámci pořadu 90’ na ČT24.

Film Tornádo – rok poté vznikl ve spolupráci s Nadací Karel Komárek Family Foundation.

scénář a režie: Jana Počtová
kamera: Tomáš Šťastný, Jakub Halousek
výkonný producent ČT: Zdeněk Hala
kreativní producentka ČT a dramaturgyně: Jana Škopková


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize, 17. 6. 2022

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29785/tragedie-ktera-mnoha-lidem-prevratila-zivot-naruby-ct-odvysila-dokument-tornado-rok-pote/