V neděli mistrovství světa v motokrosu v Lokti
Autor: Media:list/Eurosport , e-mail: info@media-list.cz Přidané: 15.07.2022

MS v motokrosu se 17. července zastaví na nejznámější trati v České republice – v Lokti. Eurosport 2 vysílá oba závody MXGP živě, závody MX2 ze záznamu. Diváky zve na motokrosové přenosy komentátor Jozef Gažúr, který ale bude tentokrát přímo u loketské trati.


V loňském roce vyhrál v Lokti ve třídě MXGP první jízdu Španěl Jorge Prado, druhou Ital Tony Cairoli, z titulu mistra světa se na konci sezony radoval Jeffrey Herlings. V letošním roce je situace odlišná, dominuje Slovinec Tim Gajser, který míří za čtvrtým titulem světového šampiona, v čele MS má náskok 125 bodů na druhého Jorgeho Prada.

Komentátor české redakce Eurosportu Josef Gažúr, který v motokrosovém prostředí vyrůstal, o jeho výkonech říká: „Letošní pouť za titulem má hodně ulehčenou, vždyť dva nejlepší z loňska jsou mimo hru, Jeffrey Herlings ještě do seriálu mistrovství světa nenastoupil a Romain Febvre promarodil značnou část sezony. Pokud se nestane něco nepředvídatelného, vzhledem k náskoku v tabulce mistrovství světa si už čtvrtý titul pohlídá. Více jsem očekával od Jorgeho Prada, ano, je v šampionátu druhý, ale jeho odstup je už asi nesmazatelný. Naopak dramatická bitva se odehrává v MX2, duel Tom Vialle a Jago Geerts je vyrovnaný, v tabulce je dělí pouze několik bodů.“

Na loketské trati uvidíme několik českých jezdců. „Domácí trať ale pro ně výhodou není, je to trať staré školy, klasická přírodní, je stejná pro všechny. A především, vzhledem k tomu, že se na ní celý rok nejezdí, nemohou ji více natrénovat“, dodává Josef Gažúr.

Martin Krč a Slovák Denis Poláš jeli v Německu, oba se objeví i na startu MXGP v Lokti, společně s nimi i Dušan Drdaj, bude to jeho asi jediný závod v seriálu. V MX2 startují Petr Polák a Jakub Terešák, oba už v předcházejících závodech byli blízko nejlepší desítky, Petr Polák na 12. místě ve Francii, celkově na 20. příčce v šampionátu. Dále by měli startovat aktuální lídr českého mistráku v MX2 Adam Dušek, Jan Wagenknecht, Martin Venhoda a Slovák Tomáš Kohút.

Mistrovství světa se nedaleko krásného loketského hradu jezdí pravidelně již od roku 2002, historie loketské motokrosové trati ale sahá mnohem dále, první závody se v Lokti konaly v roce 1973. Od té doby uplynulo hodně času a celý areál se měnil k lepšímu, už v roce 1995 se poprvé jel v Lokti světový šampionát. Délka tratě je 1664 metrů, převýšení 50 metrů.


Karel Smetana, PR Specialist, Media:list, 17. 7. 2022

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29824/v-nedeli-mistrovstvi-sveta-v-motokrosu-v-lokti/