RTL UHD z nového transponderu družice Astra
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 20.07.2022
Stanice RTL UHD zahájila vysílání na novém transponderu č. 97 družice Astra 1M na orbitální pozici 19,2° východně. Pro příjem programu na nové frekvenci je třeba nové (manuální) naladění satelitního receiveru. Mluvčí společnosti SES Astra uvedl pro server Digital Fernsehen, že souběžný provoz na nové a původní frekvenci bude trvat do 31. 10. 2022 a pak bude vysílat program výhradně na novém kmitočtu.


RTL UHD lze přijímat v platformě HD+. Předpokladem pro to je satelitní receiver a televizor, popř. receiver UHD. Dále je třeba modul HD+ nebo klíč HD+ TVKey s aktivní nabídkou stanic HD+. RTL UHD v platformě HD+ si lze objednat i prostřednictvím placené televize Sky. Pro příjem stanice v platformě Telekom MagentaTV je třeba aktuální mediální receiver 4K, televize UHD a Magenta Tarif s až 100 MBit/s (download). Další možností příjmu RTL UHD je kabelová síť operátorů Wilhelm.tel, Willy.tel a PŸUR. Předpokladem je opět televize UHD, CI+ modul Wilhelm.tel nebo PŸUR s aktivním nabídkou programů HD.

Pokud televizor UHD pro RTL UHD podporuje systém vysokého dynamického rozsahu HDR (High Dynamic Range) s názvem HLG (Hybrid Log Gamma - hybridní funkce přenosu log gamma), je možné sledovat určité pořady s větším rozsahem barev a vyšším rozsahem kontrastu. RTL UHD nabízí vybrané pořady, např. utkání v kopané, živé show a seriály ve velmi vysokém rozlišení (UHD HDR) – čtyřnásobně vyšším rozlišení než je vysoké rozlišení (HD). Jaké pořady jsou vysílány v UHD, zjistíme v programovém průvodci EPG nebo na internetové stránce stanice. Internet: www.rtl-uhd.de.


Nové parametry příjmu RTL UHD: Astra 1M, transponder: č. 97, kmitočet: 12,344 GHz, horizontální polarizace, Symbol Rate: 30000 kSymb/s, FEC: 2/3, norma: DVB-S2/8PSK; HEVC/UHD, kód: Marlin, Nagravision, TVkey, Viaccess a Videoguard.

Souběžné (dosavadní) parametry příjmu RTL UHD do 31. 10. 2022: Astra 1KR, transponder: č. 13, kmitočet: 11,391 GHz, horizontální polarizace, Symbol Rate: 22000 kSymb/s, FEC: 5/6, norma: DVB-S/QPSK; HEVC/UHD, kód: Marlin, Nagravision, TVkey, Viaccess a Videoguard.


S využitím zdrojů: Infosat.de, materiály RTL a André Beyer, Digitalfernsehen.de, 19. 7. 2022, volně upraveno a doplněno.

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29829/rtl-uhd-z-noveho-transponderu-druzice-astra/