Vuelta a España: Velké loučení a česká premiéra
Autor: Media:list/Eurosport , e-mail: info@media-list.cz Přidané: 19.08.2022
77. ročník španělské Vuelty odstartuje 19. srpna týmovou časovkou v nizozemském Utrechtu. Eurosport nabídne svým divákům živě přenosy všech 21 etap, komentuje Štěpán Straka. Na start poslední grandtour roku se postaví dva čeští cyklisté. Vedle zkušeného Jana Hirta, který má za sebou vydařené Giro d´Italia, se v pelotonu objeví nováček Vojtěch Řepa.


22letý jezdec stáje Kern Pharma o své první grandtour říká: „Chci si zazávodit, nechci pouze tři týdny jezdit v balíku. Atmosféra v týmu je pohodová. Ani zastrašení, ani extrémní natěšení, prostě pohodová. Všichni si to chceme užít a dobře se na Vueltě představit.“

V Nizozemsku se jedou ještě dvě rovinaté etapy, následuje den volna a přesun do baskických hor. Hned ve čtvrté etapě musejí cyklisté překonat průsmyk Herrera 15 km před cílem v nadmořské výšce 1100 metrů.

Letošní ročník má 3280 kilometrů a obsahuje 7 horských etap, 4 kopcovité, 2 rovinaté s horským dojezdem a 6 rovinatých. Kromě týmové časovky se jede i individuální na 31 km.


Rozhodne se v horách? Hor si užijí cyklisté na Vueltě každoročně dost a dost:

- první náročné závěrečné stoupání je plánováno v 6. etapě na Pico Jano v Kantábrii

- etapa č. 8 má 3300 vertikálních metrů a končí výšlapem na Colláu Fancuaya

- v 15. etapě překonají cyklisté 4000 vertikálních metrů a závěrečné stoupání na Alto Hoya de la Mora v nadmořské výšce 2512 metrů

- předposlední 20. etapa končí v Puerto de Navacerrada (1856 m. n. m.)


Mezi vítězi Vuelty najdeme nejslavnější jména cyklistické historie – Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil, Felice Gimondi. Poslední tři ročníky vyhrál Primož Roglič a na startu by se měl objevit i letos. Ovládnout Vueltu čtyřikrát za sebou, to ještě nikdo v historii nedokázal.

Soupeřů aspirujících na vítězství bude mít ale hodně – ve Španělsku pojedou mj. Simon Yates, Richard Carapaz, Remco Evenepoel, Mikel Landa, Miguel Ángel López, Jai Hindley a João Almeida. A především – svou poslední grandtour v kariéře pojedou dva bývalí vítězové Vuelty Vincenzo Nibali a Alejandro Valverde. Čeká nás tedy velké slavnostní loučení.

Eurosport 1 nabídne z Vuelty a España od 19. srpna živě všech 21 etap, vždy nejméně tříhodinový přenos. Komentuje Štěpán Straka.


Karel Smetana, PR Specialist, Media:list, 18. 8. 2022

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29869/vuelta-a-espa-241-a-velke-louceni-a-ceska-premiera/