Satelity Galaxy 33 a Galaxy 34 úspěšně vyneseny na oběžnou dráhu
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 11.10.2022
V pátek 7. 10. 2022 společnost SpaceX úspěšně vynesla do vesmíru dva satelity operátora Intelsat. Dvojice pomůže zajistit vysílání v pásmu C pro hlavní stanice kabelových sítí po celých Spojených státech. Obě družice Galaxy 33 a Galaxy 34 vynesla raketa Falcon 9 z Mysu Canaveral.


Přídavný raketový motor (booster) Falcon 9 byl použit už čtrnáctkrát a dosáhl rekordu v použití a opětovném použití přídavného raketového motoru. To tedy znamená, že firma SpaceX si je stále více jistá, že její přídavné raketové motory lze opět použít po jejich původní desetinásobné plánované životnosti. Brzy po startu se přídavný raketový motor vrátil na zem na zaoceánský člun, a brzy bude asi opět použit po patnácté.

Společnost Intelsat potvrdila, že dva satelity Galaxy po jejich vynesení jsou pořádku, že jsou původně umístěny na geostacionární přenosovou dráhu a během následujících deseti až jedenácti dnů budou správně umístěny na jejich oficiální orbitální pozice. Obě družice nahradí dva satelity Intelsat - Galaxy 12 a Galaxy 15, které jsou na oběžné dráze od roku 2003 a 2005.

Galaxy 33 nese důležitý náklad pro pásmo C, ale také řiditelné svazky pro pásmo Ka a Ku a satelit bude umístěn na orbitální pozici 133° západně. Galaxy 33 zaplní mezeru po družici Galaxy 15, která přestala fungovat v srpnu 2022 po mohutné geomagnetické bouři.

Galaxy 34 je satelit pouze pro pásmo C, a nahradí družici Galaxy 12 na orbitální pozici 129° západně. Tyto dva satelity budou vysílat programy v pásmu C pro severoamerické koncové stanice a jsou součástí závazku firmy Intelsat pro federální komisi pro komunikace FCC k uvolnění spektra pro opětovné použití operátory 5G.

Společnost Intelsat ještě vypustí dalších pět satelitů. Galaxy 31 a Galaxy 32 budou vyneseny na začátku listopadu 2022, opět na palubě rakety firmy SpaceX. Galaxy 35 a Galaxy 36 odstartují na palubě rakety společnosti Arianespace v prosinci 2022. Poslední satelit Galaxy 37 bude vypuštěn příští rok, opět s využitím rakety firmy SpaceX, Falcon 9.


S využitím zdroje: Chris Forrester, Advanced-television.com, 10. 10. 2022, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29945/satelity-galaxy-33-a-galaxy-34-uspesne-vyneseny-na-obeznou-drahu/