Satelit Hot Bird 13F připraven k vynesení na oběžnou dráhu
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 13.10.2022
Řada satelitů společnosti Eutelsat, Hot Bird, je pozoruhodným úspěchem průmyslového odvětví. První družice Hot Bird byla vynesena v březnu roku 1995 na orbitální pozici 13° východně. Dne 13. 10. 2022 firma SpaceX plánuje vynést družici Hot Bird 13F ve 23:25 hodin floridského času.


Hot Bird 13F, plně elektrický satelit, je jedním ze dvou satelitů a první družice na bázi zcela nové konstrukce firmy Airbus, Eurostar Neo, která slibuje zvýšení šířky pásma vůči dřívějším generacím v oblasti kapacity užitečného zatížení, výkonovou efektivitu a teplotní řídící systémy pro služby televizního vysílání.

Družice Hot Bird 13F, a její dvojče, Hot Bird 13G, kvůli vypuštění na konci tohoto roku, jsou také konstruovány tak, aby zvýšily schopnost zvládnout rušení signálu v celé Evropě, severní Africe a Středním východě. Minulý týden společnost Eutelsat zaznamenala rušení signálu z Íránu, a mohla by dobře využít ochranu před rušením, kterou tyto dvě družice nabídnou.

Hot Bird 13F (a Hot Bird 13G) ještě před vynesením na oběžnou dráhu měly komplikovanou historii. Původně se očekávalo, že společnost Arianespace by měla vynést družici Hot Bird 13F a bylo to ovlivněné účastí Evropské kosmické agentury v konstrukci a financování konceptu Eurostar Neo. Avšak odložení startu rakety Ariane 6 a její dostupnosti přiměly společnost Eutelsat, aby přešla k firmě SpaceX. Rozhodnutí o poskytovateli pro vypuštění satelitu Hot Bird 13G ještě nepadlo. Počasí pro start družice Hot Bird 13F na 90% vypadá příznivě.


S využitím zdroje: Chris Forrester, Advanced-television.com, 12. 10. 2022, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/29949/satelit-hot-bird-13f-pripraven-k-vyneseni-na-obeznou-drahu/