SES obdrží miliónovou půjčku od EIB na financování nových satelitů
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 13.01.2023
Ve středu 11. 1. 2022 oznámili Evropská investiční banka (EIB) a lucemburský satelitní provozovatel SES na tiskové konferenci v sídle společnosti lucemburském Betzdorfu podrobnosti o své finanční smlouvě na 300 miliónů eur. Sedmiletá půjčka finanční instituce Evropské unie podpoří investice do vývoje, pořízení a vypuštění tří již oznámených satelitů, které umožní moderní vysílací a širokopásmové služby pro západní Evropu, Afriku a Blízký východ.


Jedná se o dosud největší půjčku EIB pro společnost v Lucembursku. Lucemburský satelitní provozovatel informoval, že SES si v rámci projektu podporovaného EIB objedná tři satelity pro televizní vysílání a síťové služby u firmy Thales Alenia Space.

S družicemi ASTRA 1P, ASTRA 1Q, které budou umístěné na důležité orbitální pozici 19,2° východně a satelitem SES-26 na orbitální pozici 57° východně, může společnost SES posílit své prvotřídní vysílání se satelity v Evropě a Africe a dostát dynamickým požadavkům na propojení společností a států ve středu Evropy, v Africe a na Blízkém východě. Dva ze tří jsou flexibilní a plně softwarově definované satelity příští generace, takže služby se dají přenastavit a ihned přizpůsobit na oběžné dráze požadavkům klientů společnosti SES. Vypuštění tří satelitů, které budou provozovány ze sídla společnosti SES v Lucembursku, je plánováno na rok 2024.

Viceprezident EIB Kris Peeters řekl: „Vesmírné technologie, data a služby si dnes už nelze odmyslet ze života Evropanů. Proto jsem velmi šťastný ze smlouvy se společností SES, která přímo podporuje vesmírnou politiku EU. Prožíváme velký krok na cestě k úspěšnému startu nové satelitní generace, který může poskytnout privátnímu a veřejnému sektoru v západní Evropě a dále (mimo ni), pokrokové vysílací a širokopásmové služby. Lety do vesmíru rozhodující mírou popohání kupředu inovace v Evropě, a my chceme podporovat podnikání v kosmickém sektoru. Je to dosud nejvyšší půjčka EIB lucemburské společnosti. Rozsah ukazuje, jaký strategický význam má kosmický sektor pro EIB a Evropskou unii.“

Sandeep Jalan, finanční ředitel společnosti SES řekl: „Velmi nás těší tato půjčka Evropské investiční banky, která diverzifikuje naše zdroje prostředků za atraktivních podmínek. Díky smlouvě můžeme splnit náš slib a vysílat kvalitativně cenný obsah (pořady) pro 118 miliónů domácností s televizorem ve Francii, v Německu a v západní Evropě. Tyto satelity příští generace jsou vhodné i pro ambiciózní plány společností a států v Evropě a dále (mimo ni), protože podporují krok v nové éře služeb síťového připojení.“

Finanční příspěvek je v souladu s EU a EIB, ještě silněji podporovat evropské společnosti pro lety do vesmíru. Odpovídá to tzv. gigabitové společnosti, o kterou usiluje Evropská komise, ve které do roku 2025 všechny evropské privátní domácnosti mají disponovat internetovým připojením s alespoň 100 megabitů za sekundu.


S využitím zdroje: Infosat.de, 12. 1. 2023, volně upraveno a zkráceno, foto satCentrum: SES Betzdorf

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30086/ses-obdrzi-milionovou-pujcku-od-eib-na-financovani-novych-satelitu/