Společnost Eutelsat úspěšně vyřadila z provozu satelit Eutelsat 5 West A
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 21.01.2023
Satelit Eutelsat 5 West A, původně dimenzován na životnost 15 let, byl po více než dvaceti letech úspěšného provozu stažen z oběžné dráhy. Jak francouzský satelitní provozovatel informoval, satelit byl podle plánu úspěšně vrácen na oběžnou dráhu více než 400 km nad geostacionárním obloukem, pohonný systém byl odtlakován a elektrické vybavení na palubě bylo uvedeno do pasivního stavu.


Poslední proces k deaktivaci zbývajícího vysokofrekvenčního zdroje (telemetrický vysílač) byl proveden dne 13. 1. 2023 v 09:57 UTC (10:57 hodin pařížského místního času) ze satelitního kontrolního střediska Issy-les-Moulineaux. Týmy pro kontrolu mise provádějící aktivity na konci životnosti přivedly družici do bezpečného stavu s oběžnou drahou a konfigurací, která je plně slučitelná s francouzským právem týkajícím se vesmíru a mezinárodními doporučeními pro management kosmické dopravy.

Satelit, tehdy s názvem Stellat 5, byl vynesen do vesmíru v červenci 2002 nosnou raketou Ariane 5. Družici, vybavenou deseti transpondery v pásmu C a 35 transpondery v pásmu Ku, dodala firma Thales Alenia Space (s tehdejším názvem Alcatel Alenia Space). Družice byla založená na platformě Spacebus 3000B3 a ze začátku patřila společnosti France Télécom.

Krátce po vypuštění satelit koupila společnost Eutelsat a přejmenovala jej na Atlantic Bird-3, přitom byl provozován na orbitální pozici 5° západně, kde zůstal během celé své životnosti.

V průběhu přejmenování celé satelitní flotily společnosti Eutelsat v březnu 2012 satelit opět dostal nový název Eutelsat 5 West A. Od konce roku 2019 byl provozován na nakloněné oběžné dráze, to umožnilo prodloužení životnosti satelitu.

Postupný přesun služeb na nový satelit Eutelsat 5 West B a jiné družice flotily společnosti Eutelsat byl zahájen v lednu roku 2020. Družice Eutelsat 5 West A byla dále v provozu až do svého vyřazení a poskytovala zejména námořní spojení. Satelit Eutelsat 5 West A umožnil přechod na digitální televizi, především ve Francii na začátku 21. století, když analogová technika přešla na digitální televizi a byla jí nahrazena.


S využitím zdroje: Infosat.de, 20. 1. 2023, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30097/spolecnost-eutelsat-uspesne-vyradila-z-provozu-satelit-eutelsat-5-west-a/