Nominace na Ceny Anděl Coca-Cola 2022 ovládl Miro Žbirka, dalšími favority jsou 7krát3 nebo Vypsaná Fixa
Autor: Nikol Klevcovova , e-mail: media@luff.cz Přidané: 16.02.2023
Česká hudební akademie druhým kolem hlasování rozhodla o letošních nominacích na Ceny Anděl Coca-Cola 2022. Ceremoniál, během kterého poputuje celkem patnáct ikonických sošek Andělů ke svým novým majitelům, se uskuteční v sobotu 15. dubna v prostorách pražského Výstaviště. Večerem provede herec Kryštof Bartoš, přímý přenos odvysílá Česká televize.


Dnešním dnem startuje třetí kolo hlasování České hudební akademie, která svými hlasy rozhodne o vítězích Cen Anděl Coca-Cola 2022. Vybírat bude ze tří kandidátů nominovaných ve čtrnácti kategoriích. Výjimku tvoří Síň slávy, o jejímž vítězi rozhodla akademie již v prvním kole hlasování. Favoritem letošních Andělů je s ohledem na počet nominací Miro Žbirka. Ten se svou deskou Posledné veci figuruje v kategoriích Album, Sólový interpret a Slovenské album. Píseň Nejsi sám, v níž zpívá i jeho syn David Žbirka, který album produkoval, se může stát Skladbou roku.

V nejsledovanější kategorii Album má šanci uspět kromě Mira Žbirky také zpěvák 7krát3 s deskou II a kapela Vypsaná Fixa se svými Kusy radosti. Jak 7krát3 tak Vypsaná Fixa se mohou v letošním roce stát držiteli hned tří andělských sošek. Zpěvák 7krát3 je dále nominovaný v kategoriích Sólový interpret a Videoklip, Vypsaná Fixa pak jako Skupina roku a v kategorii Rock. Akademii oslovila také zpěvačka Pam Rabbit se svojí prvotinou Mom, I’m Lost, díky které si Anděla může odnést za Sólovou interpretku a Objev.

Stejně jako v posledních letech bude součástí Cen Anděl multižánrová cena popularity, Coca-Cola Cena fanoušků, kterou vyhlašuje titulární partner Andělů. O vítězi, kterého společnost Coca-Cola podpoří částkou sto tisíc korun, bude moci rozhodovat veřejnost prostřednictvím online hlasování na webu Cen Anděl od poloviny března. „Po Mirai, Viktoru Sheenovi a Smackovi budeme v napětí očekávat, kdo u hudebních fanoušků zvítězí tentokrát. Jsme rádi, že můžeme i tímto způsobem podporovat talenty a hudební projekty a vtáhnout do hlasování také veřejnost,“ doplňuje Veronika Němcová, ředitelka komunikace a vnějších vztahů společnosti Coca-Cola ČR. Hlavním mediálním partnerem ročníku je Evropa 2, která v rámci spolupráce již tradičně věnuje výherci kategorie Objev částku půl milionu korun na programovou a digitální kampaň. „Velmi nás těší každá podpora, které se od našich partnerů dostává Andělům jakožto ocenění i těm konkrétním, samotným laureátům. Vážíme si jejich iniciativy a rolí hudebních mecenášů, kterých se v rámci Cen Anděl, i mimo ně, ujali,“ doplňuje producentka Lucka Hájková. Dalšími partnery ročníku jsou Intergram a OSA.

„Celkově hlasovalo přes 440 akademiků, odborníků napříč hudební branží,“ uvádí Petra Žikovská, ředitelka České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), která ceny vyhlašuje. Kdo ocenění v celkem patnácti „andělských kategoriích“ nakonec získá, bude rozhodnuto třetím kolem hlasování České hudební akademie. Slavnostní předávání Cen Anděl Coca-Cola 2022 proběhne v polovině dubna a jeho součástí bude již tradičně řada hudebních vystoupení. „Snažíme se vnímat vývoj hudby v celé její šíři a zprostředkovávat hostům v sále i divákům u televizních obrazovek komplexní zážitek. I letos připravujeme originální scénu a pro každé vystoupení speciální vizuální support, který podpoří výjimečnost vystupujících interpretů i celého večera,“ dodává Lucka Hájková a slibuje oznámení prvních jmen, kteří na předávání živě vystoupí, v polovině března.

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška Anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny. Pořadatelem je od roku 2017 společnost LUFF PRODUCTION. Dvaatřicátý ročník Cen Anděl Coca-Cola 2022 odvysílá 15.4.2023 v přímém přenosu ČT1.


NOMINACE

Ceny České hudební akademie – Anděl Coca-Cola 2022

Album
7krát3 – II
Vypsaná Fixa – Kusy radosti
Miro Žbirka – Posledné veci

Skladba
Ewa Farna – Verze 02
Mirai – Vedle tebe usínám
Miro Žbirka – Nejsi sám (feat. David Žbirka)

Skupina
Prago Union – Příduhned
Vltava – Spass muss immer sein
Vypsaná Fixa – Kusy radosti

Sólová interpretka
Lenny – Heartbreak Culture
Pam Rabbit – Mom, I‘m Lost
Radůza – Nebe je odemčené

Sólový interpret
7krát3 – II
Dan Bárta – Jedním dechem
Miro Žbirka – Posledné veci

Objev
Calin – Popstar
Pam Rabbit – Mom, I’m Lost
Rozálie – Korzetiér

Videoklip
7krát3 – Vojín Ryan (režie V. Jelšíková)
Lazer Viking – Yr Body (režie J. Walker)
Tata Bojs – Holka z plakátu (režie D. Mencl)

Alternativa a elektronika
Kalle – Under the Black Moss
Tamara – Anderson
Anna Vaverková – Roztomilá Holka

Folk
Vladimír Javorský – Ještě je
Robert Křesťan & Druhá tráva – Díl druhý
My3.avi – Realita sen

Jazz
Štěpánka Balcarová – Štěstí
Jaromír Honzák – Twenties
Vertigo – Nic

Klasika
Hana Blažíková, Collegium Marianum – Michna: Česká mariánská muzika – Lilium mezi trním
Pavel Haas Quartet, B. Giltburg, P. Nikl – Johannes Brahms: Kvintety op. 34 & 111
SOČR, Marko Ivanović – Miloslav Kabeláč: Mysterium času

Rap
58G – City Park
Rest & DJ Wich – Tlak
Robin Zoot – Make Sudety Great Again

Rock
Insania – GRRRotesky
The Atavists – Prettier Than You
Vypsaná Fixa – Kusy radosti

Slovenské album
Korben Dallas – Deti rýb
Richard Müller – Čierna labuť, biela vrana
Miro Žbirka – Posledné veci


Nikol Klevcovová, 16. 2. 2023

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30135/nominace-na-ceny-andel-coca-cola-2022-ovladl-miro-zbirka-dalsimi-favority-jsou-7krat3-nebo-vypsana-fixa/