Více satelitních kanálů přechází na kódování MPEG-4 a HEVC
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 02.03.2023
Lucemburský satelitní operátor SES potvrdil, že počet kanálů vysílající v módu MPEG-4 a HEVC se stále zvyšuje. Finanční výsledky skupiny SES, provozující družice Astra 2E, Astra 2F a Astra 2G na orbitální pozici 28,2° východně, které využívají britské platformy Sky UK/ROI a Freesat, potvrzují, že stále více vysílacích společností přechází na kodeky s efektivnější šířkou pásma.


Kódování MPEG-4 je obecně využívané pro programy ve vysokém rozlišení (HD), kdežto kódování HEVC je oblíbené pro programy ve velmi vysokém rozlišení (UHD), ale může být použito pro HD. To umožňuje, aby se na transponder vešlo více programů ve vysokém rozlišení.

Na konci roku 2022 skupina SES přenášela více než osm tisíc kanálů na svých satelitech po celém světě. Z těchto kanálů 73 % vysílalo v módu MPEG-4 (nárůst z 71 % všech kanálů přenášených v roce 2021). Na satelitech skupiny SES 7% kanálů vysílalo v módu HEVC (zvýšení z 5 % v roce 2021).

Kodek MPEG-4 se také stále více využívá pro vysílání kanálů ve standardním rozlišení (SD). Avšak kanály ve standardním rozlišení ve Velké Británii a Irsku nemohou přejít na kodek MPEG-4, protože starší přijímače platformy Sky tento kodek MPEG-4 nepodporují. V jiných zemích operátora Sky byly set-top-boxy s výhradní podporou standardního rozlišení přebytečné.

Skupina SES také potvrdila, že nové satelity Astra 1P a Astra 1Q se chystají na vypuštění v příštím roce. Nahradí starší satelity na orbitální pozici 19,2° východně. K náhradám satelitů Astra 2E, Astra 2F nebo Astra 2G, které pokrývají signálem Velkou Británii a Irsko, nebylo nic uvedeno. Jejich původně plánovaná životnost patnácti let skončí mezi roky 2026 až 2028. Je již známo, že v tomto časovém období skončí platnost stávajících smluv o přenosu signálu s britským operátorem Sky UK.


S využitím zdroje: Rxtvinfo.com, 27. 2. 2023, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30154/vice-satelitnich-kanalu-prechazi-na-kodovani-mpeg-4-a-hevc/