Jiří Macháček a Jan Cina v roli vyšetřovatelů paranormálních jevů!
Autor: Česká televize , e-mail: info@ceskatelevize.cz Přidané: 29.03.2023
Česká televize a německá ZDF začaly společně natáčet komediální seriál To se vysvětlí, soudruzi! Osmidílná série s Jiřím Macháčkem a Janem Cinou v hlavních rolích se inspiruje paranormálními záhadami z osmdesátých let minulého století. Nově vznikajícím projektem chtějí jeho tvůrci navázat na oblíbené koprodukční projekty Československa a západního Německa ze stejného období, jako jsou Návštěvníci, Létající Čestmír nebo Arabela.


„V Československu v osmdesátých letech skutečně existoval ústav, který se zabýval paranormálními jevy, a my jsme se touto institucí pro náš seriál inspirovali. Bude plný záhad, které mají reálné vysvětlení, ale občas naši vyšetřovatelé zjistí, že ne všechno se dá vysvětlit rozumem," říká producent a režisér Matěj Chlupáček, který s Českou televizí již spolupracoval například na projektu Zrádci.

V hlavních rolích se v seriálu „To se vysvětlí, soudruzi!“ představí Jiří Macháček jako k paranormálním jevům skeptický vyšetřovatel David Zajíc a Jan Cina coby naivní a nadšený vědec Vojta Bek. Oba musí vyšetřovat únosy mimozemšťanů, náboženské zázraky nebo útoky příšer, přičemž na záda jim neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a její kolega Hora (Leoš Noha).

Seriál režírují Matěj Chlupáček a Michal Samir podle scénáře Mira Šifry, Lucie Vaňkové a Marie Staré. Natáčet se bude v Liberci, na Ještědu, v Karlově Studánce i ve studiích České televize na Kavčích horách, kde bude zřízena laboratoř Ústavu paranormálních jevů. „Laboratoř byla vždy srdcem výzkumu, ať už seriózního či zcela obskurního. Je dobře, že jedna právě teď vzniká v našich dílnách na Kavčích horách. Vždy mě totiž mrzelo, že Česká televize nejeví o paranormální jevy příliš mnoho zájmu, a tak doufám, že laboratoř i celý seriál pomohou tento neblahý stav změnit,“ uvádí s nadsázkou kreativní producent ČT Jan Lekeš.

„Seriály, které jsme všichni jako děti milovali, a které natáčela Československá televize v koprodukci se západním Německem, byly zábavné, plné fantazie a pro celou rodinu. Jsme rádi, že seriál zaujal nejen Českou televizi, ale i německou ZDF, a po desítkách let jsme tak obnovili spolupráci," vysvětluje producentka Maja Hamplová. Seriál vzniká v koprodukci s českou Barlettou a německou společností Network Movie.


To se vysvětlí, soudruzi!

Scénář: Miro Šifra, Lucie Vaňková, Marie Stará
režie: Matěj Chlupáček, Michal Samir
kamera: Martin Douba
producenti: Matěj Chlupáček, Maja Hamplová, Robert Schaefer, Bettina Wente
kreativní producent ČT: Jan Lekeš
výkonná producentka ČT: Romana Špiková
hrají: Jiří Macháček, Jan Cina, Anna Fialová, Leoš Noha, Darija Pavlovičová, Lenka Termerová, Richard Stanke, Ján Jackuliak, Jana Plodková, Michal Kern, Tomáš Kobr


Karolína Blinková, tisková mluvčí, Česká televize

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30192/jiri-machacek-a-jan-cina-v-roli-vysetrovatelu-paranormalnich-jevu/