Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Čtvrtek • 23.05.2024 - 08:39:20   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - Z domova | Články
 

ČT Déčko opět v čele žebříčku nejlépe hodnocených TV stanic u nás

  Autor: Atmedia/KNOWCOMM , e-mail: info@know.cz Přidané: 13.04.2023


Na předních příčkách nejlépe hodnocených televizních stanic za rok 2022 se stejně jako v předchozích letech 2020 a 2021 umístily ČT Déčko, Prima ZOOM a National Geographic. V porovnání s předchozími roky si však v celkovém hodnocení mírně pohoršily. Ukazují to výsledky třetího ročníku výzkumu atmedia index, který pravidelně realizuje mediální zastupitelství tematických televizních stanic Atmedia.


„ČT Déčko obhájilo již potřetí v řadě první místo v žebříčku nejlépe hodnocených televizních stanic na českém trhu. Také stanice Prima ZOOM a National Geographic dosáhly velmi podobného hodnocení, které je opět zařadilo na druhé a třetí místo,“ přibližuje Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia, která na českém trhu obchodně zastupuje téměř 30 tematických televizních stanic. Navíc celkem pět z deseti nejlépe hodnocených televizních stanic obsadily podobně jako v předchozích dvou letech dokumentární kanály – vedle Prima Zoom a National Geographic to byly například Discovery Channel nebo Animal Planet. K dlouhodobě dobře hodnoceným televizním kanálům patří také HBO nebo ČT sport.


Celkový atmedia index klesl

Žebříček deseti nejlépe hodnocených televizních stanic je dlouhodobě stabilní – každý rok se v něm pravidelně umisťuje osm stejných televizních stanic. Zároveň ovšem platí, že v loňském roce jednotlivé televizní stanice dosáhly mírně nižšího hodnocení než v letech 2020 a 2021. „Téměř všechny televizní stanice, které jsme zařadili do výzkumu, měly v loňském roce nižší atmedia index než v předchozích letech. Průměrný atmedia index všech televizních stanic za minulý rok je 61,6 bodu, což je o 2,6 bodu méně než v roce 2021 a o 2,1 bodu méně než v roce 2020,“ vysvětluje Pavel Müller. Upozorňuje ovšem i na pozitivní trend, kdy se každým rokem snižuje rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnocenou televizní stanicí. Výsledný atmedia index nejlépe hodnoceného ČT Déčka za loňský rok je 77,6 bodu, na opačném konci je televizní stanice se skóre 42,8. Ještě před rokem byl přitom rozdíl 50,9 bodu.

K nejlépe hodnoceným atributům, které se podílí na celkovém atmedia indexu, patří dlouhodobě vizuální kvalita vysílání, programová skladba a kvalita televizních pořadů. „Platí to především pro dokumentární, ale také dětské nebo filmové kanály. Právě ty by také jejich diváci nejčastěji doporučili svým známým,“ tvrdí Pavel Müller. K dalším zkoumaným atributům patří například vizuální identita nebo celkový dojem z televizních stanic.

Atmedia index vedle hodnocení kvality televizních stanic zkoumá také podpořenou znalost mezi diváky. Nejvíce známými televizními stanicemi jsou nepřekvapivě plnoformátové Nova, Prima a ČT 1 následované dalšími celoplošnými stanicemi těchto televizních skupin. „Vysoké znalosti ale dosahují i některé placené tematické televizní stanice s dlouhodobě budovaným brandem. Takovým příkladem může být HBO, National Geographic nebo Disney Channel,“ doplňuje Pavel Müller.


Atmedia index: kompas na cestě k vyšší sledovanosti

Společnost Atmedia představila atmedia index v roce 2020 s cílem nabídnout klientům srozumitelný ukazatel úspěšnosti televizních stanic a jejich značky na českém trhu. „Atmedia index je kompasem na cestě k vyšší sledovanosti a vyšším příjmům z televizní reklamy,“ vysvětluje Michaela Suráková, Managing Director ve společnosti Atmedia. „Na základě hodnocení několika kvalitativních atributů víme, ve kterých oblastech si jednotlivé televizní stanice vedou dobře a ve kterých se naopak skrývá jejich potenciál pro růst. Pokud má například televizní stanice podprůměrné hodnocení v pestrosti a rozsahu nabídky pořadů, může zvážit investice do této oblasti,“ popisuje a zároveň upozorňuje, že pravidelný výzkum atmedia index umožňuje sledovat hodnocení kvality jednotlivých televizních stanic v čase.


O výzkumu

Atmedia index přináší výsledky hodnocení kvality celkem 64 televizních stanic. Většina z nich je zapojena do oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti, které se na celkových příjmech z TV reklamy podílí z více než 95 %. Výzkum provádí společnost Atmedia dvakrát ročně, celkově se jej účastní více než 4 000 respondentů z Českého národního panelu, kteří jednotlivé televizní stanice hodnotí na základě 7 kvalitativních atributů. K nim patří například kvalita pořadů, rozsah a pestrost nabídky pořadů, vizuální kvalita vysílání nebo doporučení známým. Sběr dat provádí výzkumná společnost ResSOLUTION / Nielsen metodou CAWI.

Dotazování za rok 2022 probíhalo ve dvou vlnách ve druhém a čtvrtém čtvrtletí (9.–18. 5. 2022, 4.–16. 10. 2022). Dotazníkového šetření se zúčastnilo 4 086 respondentů (televizní internetová populace ve věku 15–69 let, vědí, jaký mají typ TV příjmu).


O společnosti

Společnost Atmedia Czech s.r.o. je obchodní zastupitelství téměř 30 tematických televizních stanic, jež na českém trhu působí od roku 2008. Zabývá se prodejem televizní reklamy a na našem trhu zastupuje lokální i většinu mezinárodních televizních stanic z televizních skupin, jako jsou AMC Networks, Discovery Communications, The Walt Disney Company, Sony Pictures Television nebo slovenská JOJ. V roce 2010 uvedla Atmedia na trh jedinečný způsob prodeje reklamního prostoru prostřednictvím prodejních balíčků.


Michaela Němečková, PR Consultant, KNOWCOMM, 12. 4. 2023

  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
07.04.2023 • Tisková zpráva z 6. zasedání RRTV, konaného dne 4. 4. 2023
02.04.2023 • Brzký přechod současných FM stanic do digitálu zatím nehrozí...
24.03.2023 • Tisková zpráva z 5. zasedání RRTV, konaného dne 21. 3. 2023
24.03.2023 • Placené televizní služby využívá 72 procent Čechů
23.03.2023 • Diváků s placenou televizí je u nás o třetinu méně než na Slovensku
12.03.2023 • Tisková zpráva ze 4. zasedání RRTV, konaného dne 7. 3. 2023

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist