MET: Live In HD: Mozartův Don Giovanni s Adamem Plachetkou v sobotu 20. května
Autor: AEROFILMS/satCentrum , e-mail: info@aerofilms.cz Přidané: 18.05.2023
Don Giovanni je nezpochybnitelná klasika, která se na prkna Metropolitní opery v různých podobách a tvůrčích uchopeních vrací. Uvedení v sezóně 2022/23 je jedinečné v mnoha ohledech. Nejen tím, jak je slavné dílo pojato s akcentem na jeho temné podtóny, ale i tím, kolik debutů se v jedné inscenaci sešlo. Jednu z klíčových postav navíc ztvárnil český pěvec Adam Plachetka. Přímý satelitní přenos do kin po celém světě je naplánovaný na sobotu 20. května 2023 v 18:45 hod.


Mozartovo převyprávění mýtu o Donu Juanovi, nechvalně proslulém svůdníkovi, je stálicí operního repertoáru na celém světě. Slávu i mimo operní domy opeře vynesly i některé scény, které se objevily ve filmu Miloše Formana Amadeus, který získal osm cen Oscar. Nyní se Don Giovanni vrací i do Metropolitní opery, a to v úplně nové inscenaci režiséra Iva van Hovea.

Van Hove je jednou z předních osobností současného divadla – je držitelem prestižní ceny Tony, na Broadwayi režíroval mimo jiné slavné West Side Story. A slavný příběh pojal skutečně po svém, s novými akcenty i svébytnou vizualitou. Příběh o podvodu a zatracení zasadil do abstraktní architektonické krajiny, kde vychází najevo temná zákoutí příběhu i postav. Debutantem v Metropolitní opeře je i Nathalie Stutzmann, která v tomto prostředí poprvé ve své kariéře diriguje hvězdami nabitý ansámbl.

V hlavní roli se představí baryton Peter Mattei, o jehož výkonu recenzenti hovoří jako o „magnetickém“. Jeho sluhu a blízkého souputníka Leporella ztvárnil Adam Plachetka. Je přitom příznačné, že tento basbarytonista narozený v Praze, v Metropolitní opeře debutoval právě v inscenaci Dona Giovanniho. Před osmi lety zde ztvárnil postavu Masetta. Tuto postavu letos hraje a zpívá Alfred Walker. V trojici dam, objektů touhy Dona Giovanniho, Anny, Donna Elviry a Zerliny září sopranistky Federica Lombardi, Ana María Martínez a Ying Fang.

Nová inscenace plná výrazných tváří současného operního světa, bude součástí oceňované série kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 20. května v 18:45 hod.. Do českých a slovenských kinosálů míří Don Giovanni s Adamem Plachetkou v roli Leporella v distribuci společnosti Aerofilms.


Další přenosy MET: Live in HD sezóny 2022/23

20. května 2023
W. A. Mozart: Don Giovanni
režie: Ivo van Hove
dirigent: Natalie Stutzman
účinkující: Federico Lombardi, Adam Plachetka, Ana María Martínez, Ying Fang

3. června 2023
W. A. Mozart: Kouzelná flétna
režie: Simon McBurney
dirigent: Natalie Stutzman
účinkující: Erin Morley, Kathryn Lewek, Lawrence Brownlee


Doplnění redakce satCentrum:

Přímé satelitní přenosy The Met (Metropolitan Opera): Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

Více informací na www.metinhd.cz. Oficiální stránky přenosů z Met www.metopera.cz. Recenze a úvody k představením stejně jako veškerý program přenosů Aerofilms do kin čtěte na webu www.vicnezfilm.cz. Přátele operních, baletních a jiných přenosů do kin zveme na profil Aerofilms | Víc než film: https://www.facebook.com/vicnezfilm.

Původní přenosy představení Met: Live in HD do českých a moravských kin jsou distribuovány přes satelit a projekce zabezpečuje společností Aerofilms, s.r.o., satelitní přenos (feed) je ale určený pouze ke sledování v kinech na projektu participující. Více informací a seznam kin najdete na metopera.cz.


Podmanivý sobotní večer s operou vám přeje Sabina Coufalová a tým Aerofilms | Víc než film, 17. 5. 2023

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30276/met-live-in-hd-mozartuv-don-giovanni-s-adamem-plachetkou-v-sobotu-20-kvetna/