Tour de France Femmes – rozhodne Col du Tourmalet?
Autor: HBO Max EMEA/Eurosport , e-mail: info@warnermedia.com Přidané: 22.07.2023

V neděli 23. července odstartuje druhý ročník ženské Tour de France. Ten inaugurační se loni vydařil, bylo to hodně intenzivních a vzrušujících osm dní. A bude tomu tak i letos, vždyť cyklistky čeká proslulé stoupání do průsmyku Tourmalet.


Eurosport každoročně rozšiřuje vysílání ženské cyklistiky a na jeho obrazovkách nemůže chybět ani osmidenní ženská Tour de France. Když byl oznámen zrod Tour de France Femmes, vyvolalo to v ženském pelotonu vlnu nadšení. Cyklistky vždy snily o tom, že jednou pojedou Tour de France.

Loňské dvě horské etapy ve Vogézách ukázaly parádní podívanou, navíc mezi nejlepšími vytvořily výrazné a nezvratné časové rozdíly, ale Alpy jsou Alpy a Pyreneje jsou Pyreneje. Ženy asi nikdy (?) nepojedou třítýdenní grandtour, ale alespoň střídání horských masívů je nutností. Závod, který nese jméno Tour de France, by měl zavítat, přestože třeba nepravidelně, do vysokých francouzských hor.


Letošní itinerář TdFF začíná v Clermont-Ferrandu v departmentu Puy-de-Dôme. Pojede se ve třech regionech na jihu Francie – Auvergne-Rhône-Alpes, Nouvelle-Aquitaine a Occitanie. Po etapách v Centrálním masívu následují dvě nejnáročnější a rozhodující pyrenejské etapy v posledních dnech. Sedmá stoupá do Col du Tourmalet v nadmořské výšce 2110 metrů. A na závěr je v osmé přichystána 22 km dlouhá časovka v Pau. Celkově měří druhý ročník TdFF 956 kilometrů.

Inaugurační ročník suverénně ovládla Annemiek van Vleutenová. A to způsobem, o němž se říká, že jela svou vlastní ligu, přestože trpěla v prvních dnech žaludečními nevolnostmi. V horách byla jednoznačnou královnou TdF. Jenže letos je dominantní její krajanka Demi Volleringová, vždyť např. v proslulém stoupání Lagos de Covadonga dokázala porazit Annemiek van Vleutenovou o téměř minutu. Na start se postaví i Katarzyna Niewiadoma, Cecilie Uttrup Ludwigová, Lotte Kopecká a Ashleigh Moolmanová.


Eurosport toho pro zviditelnění ženského pelotonu dělá v posledních letech opravdu hodně a z TdFF připravuje z každé etapy nejméně tříhodinový živý přenos. Začínáme 23. července ve 12:00 hod., komentuje Petr Nejedlý.


Itinerář Tour de France Femmes 2023:

1 Clermont-Ferrand – Clermont-Ferrand, 123,8 km, 1050 vertikálních metrů

2 Clermont-Ferrand – Mauriac, 151,7 km, 2450 vertikálních metrů

3 Collonges-la-Rouge – Montignac-Lascaux, 147,2 km, 1846 vertikálních metrů

4 Cahors – Rodez, 177,1 km, 2470 vertikálních metrů

5 Onet-le-Château – Albi, 126,1 km, 1730 vertikálních metrů

6 Albi – Blagnac, 122,1 km, 1190 vertikálních metrů

7 Lannemezan – Col du Tourmalet, 89,8 km, 2611 vertikálních metrů, nejvyšší bod závodu Col du Tourmalet (2110 m. n. m.)

8 Pau – Pau, individuální časovka, 22,6 km, 197 vertikálních metrů


Vytvořit obdobu slavné Tour de France i pro ženský peloton je dlouhodobější snahou. První z těchto závodů byl uspořádán už v roce 1955. Od roku 1984 se ženská Tour de France pořádala, název závodu se několikrát změnil, např. Tour de France Féminin, Tour Cycliste Féminin a Grande Boucle Féminine Internationale. Společnost ASO, organizující mužskou Tour de France, zavedla v roce 2014 závod La Course by Le Tour de France, jehož první ročník se uskutečnil jako jednodenní na Champs-Élysées před závěrečnou etapou závodu mužů.

V následujících letech se tento ženský závod konal na různých místech Francie včetně Pyrenejí a mezi vítězky se zapsaly Marianne Vosová, Anna van der Breggenová, Chloe Hoskingová, Annemiek van Vleutenová, Elizabeth Deignanová a Demi Volleringová. V červnu 2021 oznámila ASO, že bude pořádat nový ženský etapový závod Tour de France Femmes. Dosud nejnáročnějším etapovým závodem žen je Giro d´Italia, které má deset etap.


Pavla Brožková, PR, HBO Max EMEA, 20. 7. 2023; doplnil Karel Smetana, PR Specialist, Media:list

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30371/tour-de-france-femmes-rozhodne-col-du-tourmalet/