Dva nové satelity společnosti Eutelsat připravené ke komerčnímu provozu
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 14.09.2023

Dva nejnovější satelity společnosti Eutelsat, Hot Bird 13F a Hot Bird 13G, byly oficiálně prohlášené za uvolněné do komerčního provozu na 13° východně, na nejdůležitější televizní orbitální pozici společnosti Eutelsat.


“Satelity posilují a zlepšují kvalitu vysílání asi 900 televizních kanálů do více než 160 miliónů domácností po celé Evropě, severní Africe a Středním východě. Tyto nové nejmodernější družice také přináší pokročilé funkce na orbitální pozici 13° východně, včetně schopnosti zálohování na oběžné dráze a ochrany a odolnosti uplinkového signálu,” uvedla společnost Eutelsat.

Televizní orbitální pozice Hot Bird je hostitelem pro sedm prémiových televizních platforem, pro více než šest set placených televizních programů, pro tři sta kanálů FTA (free-to-air), a pro pět set kanálů HDTV a UHD. Se svým unikátním celoevropským pokrytím, v Evropě jen družice Hot Bird pokrývají 130 miliónů domácností. Satelity také zajišťují distribuci televizních kanálů pro 90 % kabelových a IPTV operátorů v Evropě a v regionu MENA (Middle East and North Africa - Střední východ a severní Afrika), orbitální pozici 13° východně to činí čelním providerem pro přímý příjem ze satelitu (DTH), kabelové sítě, platformu IP, a DVB-T v celém regionu. S jejich vstupem do komerčního provozu, satelity Hot Bird 13F a Hot Bird 13G uvolňují tři družice dříve umístěné na orbitální pozici 13° východně, aby uskutečnily nové úkoly.

Satelity, dodané výrobní společností Airbus Defence and Space, jsou založené na nové generaci telekomunikační satelitní platformy Eurostar Neo. Družice byly vyvinuté v partnerském projektu evropské kosmické agentury ESA s firmou Airbus, který byl určený k tomu, aby podporoval inovace a konkurenční schopnost v evropském kosmickém průmyslu.


S využitím zdroje: Chris Forrester, Advanced-television.com, 13. 9. 2023, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30452/dva-nove-satelity-spolecnosti-eutelsat-pripravene-ke-komercnimu-provozu/