V druhém přenosu MET: Live in HD zazní opera X: Život a doba Malcolma X, která míchá klasiku s jazzem i africkou hudbou
Autor: AEROFILMS/satCentrum , e-mail: info@aerofilms.cz Přidané: 16.11.2023
V druhém přímém přenosu z Metropolitní opery zamíří do kinosálů příběh afroamerického aktivisty Malcolma X. Vlivnou operu držitele Pulitzerovy ceny Anthonyho Davise z roku 1985 X: Život a doba Malcolma X uvidí diváci v nové inscenaci na cenu Tony nominovaného režiséra Roberta OʹHary. Recenze chválí zejména výpravu i práci orchestru, který si poradil s hudbou, kde se míchá klasika s jazzem i africkou hudbou.


Přenos je na programu v sobotu 18. listopadu v 18:45 hod., předpokládaná délka: 3 hod 42 min (včetně dvou přestávek)

Převratné operní dílo Anthonyho Davise z roku 1986 se konečně dostává na scénu Metropolitní opery. Režisér Robert O’Hara v roce 2020 nominovaný na cenu Tony za režii Otrocké hry (Slave Play), v novém nastudování opery X: Život a doba Malcolma X představuje titulní postavu jako obyčejného člověka, jehož příběh překračuje hranice času i prostoru. Obsazení sestává převážně z nové a nadějné generace pěvců a pěvkyň.

Po skvělém výkonu v premiérovém uvedení Ohně v kostech od Terence Blancharda, ztvární titulní roli Malcolma barytonista Will Liverman. Sopranistka Leah Hawkins jeho matku Louise, mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis se představí v roli jeho sestry Elly, basbarytonista Michael Sumuel jako jeho bratr Reginald a tenorista Victor Ryan Robertson bude zpívat vůdce Národa islámu Elijaha Muhammada.

Kazem Abdullah povede orchestr podle nově přepracované a jazzem prodchnuté partitury, která vytváří mnohovrstevnatý svět, do něhož uznávaný spisovatel Thulani Davis situoval libreto.


X: ŽIVOT A DOBA MALCOLMA X

• Anthony Davis • libreto: Thulani Davis • nová produkce / premiéra v MET

Dirigent: Kazem Abdullah
Režie: Robert O’Hara
Scéna: Clint Ramos
Kostýmy: Dede Ayite
Světelný design: Alex Jainchill
Projekce: Yee Eun Nam
Zvukový design: Tom Gibbons
Choreografie: Rickey Tripp

Obsazení: Leah Hawkins (Louise / Betty), Raehann Bryce-Davis (Ella), Victor Ryan Robertson (Elijah / Street), Will Liverman (Malcolm), Michael Sumuel (Reginald)Další přenosy MET: Live in HD v sezóně 2023/24

A. Davis: X: ŽIVOTA A DOBA MALCOLMA X * / met
Abdullah / O’Hara | Liverman, Hawkins, Bryce-Davis, Robertson, Sumuel
Sobota, 18. listopadu 2023, 18:45


D. Catán: FLORENCIE V AMAZONII * / met
Nézet-Séguin / Zimmerman | Pérez, Reyes, Herrera, Chang, Chioldi, Olivieri, Grimsley
Sobota 9. prosince 2023, 18:45


G. Verdi: NABUCCO on
Callegari / Moshinsky | Monastyrska, Barakova, Gagnidze, Baek, Beloselskij
Sobota 6. ledna 2024, 18:45


G. Bizet: CARMEN *
Rustioni / Cracknell | Achmetšina, Blue, Beczała, Ketelsen
Sobota 27. ledna 2024, 18:45


G. Verdi: SÍLA OSUDU *
Nézet-Séguin / Treliński | Davidsen, Kutasi, Jagde, Golovatěnko, Carfizzi, Howard
Sobota 9. března 2024, 17:50


Ch. Gounod: ROMEO A JULIE on
Nézet-Séguin / Sher | Sierra, Bernheim, Hankey, Ballentine, Liverman, Walker
Sobota 23. března 2024, 17:45


G. Puccini: VLAŠTOVKA on
Scappucci / Joël | Blue, Pogorelc, Tetelman, Davronov
Sobota 20. dubna 2024, 18:45


G. Puccini: MADAMA BUTTERFLY on
Zhang / Minghella | Grigorian, DeShong, Tetelman, Meachem
Sobota 11. května 2024, 18:45

Změna obsazení vyhrazena
* nová inscenace | met premiéra v Met | on obnovené nastudování


Doplnění redakce satCentrum:

Přímé satelitní přenosy The Met (Metropolitan Opera): Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

Více informací na www.metinhd.cz. Oficiální stránky přenosů z Met www.metopera.cz. Recenze a úvody k představením stejně jako veškerý program přenosů Aerofilms do kin čtěte na webu www.vicnezfilm.cz. Přátele operních, baletních a jiných přenosů do kin zveme na profil Aerofilms | Víc než film: https://www.facebook.com/vicnezfilm.

Původní přenosy představení Met: Live in HD do českých a moravských kin jsou distribuovány přes satelit a projekce zabezpečuje společností Aerofilms, s.r.o., satelitní přenos (feed) je ale určený pouze ke sledování v kinech na projektu participující. Více informací a seznam kin najdete na metopera.cz.


Podmanivý sobotní večer s operou vám přeje Sabina Coufalová a tým Aerofilms | Víc než film, 16. 11. 2023

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30550/v-druhem-prenosu-met-live-in-hd-zazni-opera-x-zivot-a-doba-malcolma-x-ktera-micha-klasiku-s-jazzem-i-africkou-hudbou/