Tradiční relace NDR Info „Gruß an Bord/Pozdrav na palubu“ na KV, DAB+, na satelitu a na internetu oslaví sedmdesátku!
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 24.12.2023
Je to vánoční tradice ve veřejnoprávní instituci NDR (Norddeutscher Rundfunk -Severoněmecký rozhlas a televize): již sedmdesát let stanice NDR Info rozhlasovou relací „Gruß an Bord/Pozdrav na palubu“ velmi zvláštním způsobem sbližuje rodiny a přátele na světových mořích a tisíce kilometrů daleko. Na štědrý den v roce 1953 se poprvé vysílal pořad „Gruß an Bord“, v té době pobřežní rozhlasovou stanicí ve východním Frísku, Norddeich Radio.


I časech mobilů a internetu relace „Gruß an Bord“ nic neztratila na významu, nýbrž nadále vytváří důležitý most mezi námořníky na mořích a jejich rodinnými příslušníky v Německu. Jako tenkrát i dnes mnoho rodin a přátel posílá svým milovaným na moři, kteří nemohou být na štědrý večer doma, osobní vánoční vzkazy. Aby všechny posádky na palubě – na mořích nebo v přístavech – mohly přijímat tradiční relaci pronajímá si stanice NDR záměrně krátkovlnné kmitočty, tak i opět v tomto roce.

Na Štědrý den, 24. 12. 2023 v době od 18 hodin do 21 hodin UTC (UTC je zkratka pro koordinovaný světový čas, Universal Time Coordinated), tj. od 19 hodin do 22 hodin SEČ, se vysílá „Gruß an Bord“ na těchto krátkovlnných kmitočtech: 15 770 kHz (cílová oblast Atlantik – severozápad), 13 725 kHz (Atlantik – jih), 6030 kHz (Atlantik - severovýchod), 9635 kHz (Indický oceán), 11 650 kHz (Atlantik/Indický oceán/jižní Afrika), 6080 kHz (cílová oblast Evropa).

Pořad „Gruß an Bord“ bude v tomto roce nahráván s mnoha hosty v kulturním centru Kulturspeicher ve městě Leer a v klubu námořníků Duckdalben v hamburském přístavu. Relaci si bude možné poslechnout i v tomto roce na štědrý večer od 19:00 hodin do 22:00 hodin na stanicích NDR Info a NDR Info Spezial, v rozhlasové aplikaci NDR Radio App a na krátkých vlnách.

Kanál NDR Info, NDR Info Spezial lze přijímat v příslušné oblasti v Německu v DAB+ a NDR Info i na VKV. Další možností je příjem NDR Info a NDR Info Spezial v kabelových sítích, na internetu jako tzv. livestream, v aplikaci NDR Radio-App a po celé Evropě ze satelitu Astra 1L z orbitální pozice 19,2° východně.

Parametry satelitního příjmu NDR Info a NDR Info Spezial: transponder: č. 39, provider: ARD Digital, kmitočet: 11,053 GHz, horizontální polarizace, Symbol Rate: 22000 kSymb/s, FEC: 2/3, norma: DVB-S2/8PSK.


S využitím zdroje: Radioszene.de a redakce satCentrum, volně upraveno a doplněno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30619/tradicni-relace-ndr-info-gru-an-bord-pozdrav-na-palubu-na-kv-dab-na-satelitu-a-na-internetu-oslavi-sedmdesatku/