RTVE zahájí řádné vysílání UHD v únoru 2024
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 18.01.2024


Příští měsíc španělská veřejnoprávní vysílací společnost RTVE zahájí vysílání celonárodního kanálu ve velmi vysokém rozlišení (UHD) v digitální terestrické televizi (DTT).


“Je určen pro všechny občany, bezplatně a přístupný pro všechny, protože to je veřejná služba; a protože UHD je nejen pro svět IP a placenou televizi,” uvedli zástupci RTVE, Ángel García Castillejo a Javier Sánchez Pérez v článku pro magazín EBU tech-i.

RTVE využije únorové ukončení vysílání ve standardním rozlišení ke zpřístupnění kapacity pro novou službu. Předpokládá se, že bude možné pokrýt signálem 98 % Španělska. Deset let po testech na veletrhu mobilních komunikací Mobile World Congress, RTVE spolupracuje s vysílací společností Cellnex na testování tohoto formátu. To zahrnovalo mistrovství světa v kopané v roce 2022 v Kataru a ještě nedávno mistrovství světa v atletice nebo španělská utkání na mistrovství světa ve fotbale žen v srpnu 2023. Úspěch reprezentantů Španělska v soutěži zvyšuje diváckou sledovanost.

Pan Castillejo a pan Pérez uvedli, že jsou si plně vědomi toho, že bude trvat nějaký čas, kdy budou všechny jejich pořady ve formátu UHD, ale vysílatel plánuje ‘pečlivé přepočítávání obrazu, tzv. upscale’ pořadů ve vysokém rozlišení do nového formátu. Spolupracovníci vysvětlují, že RTVE postupně připojuje funkce, které provází vyšší rozlišení UHD a zlepšuje “kvalitu obrazových bodů” k dosažení UHD-1 fáze 2, přitom čelní pozici zaujímá HDR (high dynamic range/vysoký dynamický rozsah). To všechno bez opomíjení zvukového signálu, kde NGA (next generation audio/zvuk příští generace) přebírá úlohu tradičního vícekanálového zvuku.


S využitím zdroje: Julian Clover, Broadbandtvnews.com, 16. 1. 2024, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30657/rtve-zahaji-radne-vysilani-uhd-v-unoru-2024/