France Télévisions představuje plán na vysílání UHD
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 19.01.2024
Francouzská veřejnoprávní síť France Télévisions plánuje zpřístupnění volně přijímatelné (FTA) služby/programu ve velmi vysokém rozlišení (UHD) v době olympijských a paralympijských her v Paříži v roce 2024. V článku pro magazín EBU tech-i, pan Jacques Donat-Bouillud, vedoucí distribuce, a Bastien Thiébaut-George, koordinátor projektu, sítě France Télévisions vysvětlili, že s trvalým přesunem programu France 2 na formát UHD v prvním čtvrtletí roku 2024, ambice (časově) směřují až za olympijské hry.


Článek upozorňuje na LoCaT, Low Carbon TV Delivery Project (nízkoemisní projekt na poskytování televize), který došel k závěru, že spotřeba energie za jednu hodinu sledování terestrické digitální televize (DTT) je desetkrát nižší než za jednu hodinu sledování internetového vysílání, tzv. streamingu. To je důležité kvůli nutnosti prokázání firemní sociální odpovědnosti ve France Télévisions, a protože čtyři z deseti diváků ve Francii sledují lineární kanály v pozemních sítích.

France Télévisions plánuje vysílat nový multiplex DTT z asi dvě stě věží po celé francouzské pevnině a z patnácti věží v zámoří. Veřejnoprávní síť France Télévisions si vybrala formát HDR10 2160p50, pro maximální obrazový výsledek. France Télévisions se zaměřuje i na zlepšení celkového zážitku pro diváka a také plánuje spuštění NGA (next generation audio/zvuk příští generace) u svých služeb/programů UHD v DTT, s cílem zlepšení dostupnosti pro diváky s těžkým sluchovým postižením.

HD Simulcast Descriptor/souběžný popis ve vysokém rozlišení, signalizační parametr DTT, který byl dříve využíván v době přechodu ze standardního rozlišení na vysoké rozlišení, bude opět využit k zabezpečení verze UHD stanice France 2, pokud bude zobrazení technicky možné na přijímači diváka.


S využitím zdroje: Julian Clover, Broadbandtvnews.com, 15. 1. 2024, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30660/france-televisions-predstavuje-plan-na-vysilani-uhd/