Nejlepší český film roku je podle kritiků PŘIŠLA V NOCI
Autor: Artcam Films , e-mail: info@arcam.cz Přidané: 04.02.2024

Právě vyhlášené Ceny české filmové kritiky opanovala černá komedie PŘIŠLA V NOCI. Komorní film autorského dua Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček proměnil 3 z 5 nominací a od českých kritiček a kritiků si vysloužil ceny za nejlepší film, režii a ženský herecký výkon.


Nejlepší film (producenti: Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček)
Nejlepší režie (Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček)
Nejlepší ženský herecký výkon (Simona Peková).

Film měl úspěšnou světovou premiéru na MFF Karlovy Vary a do českých kin vstoupil 2. listopadu 2023. Ceny české filmové kritiky byly vyhlášeny v sobotu 3. února 2024 v pražském Divadle Archa.

Film má také 8 nominací na Českého lva – za nejlepší film, scénář, režii, herečku v hlavní roli, herečku ve vedlejší roli (Annette Nesvadbová), herce ve vedlejší roli (Jiří Rendl), a také za nejlepší střih (Jakub Vansa) a zvuk (Michaela Patríková).


PŘISLA V NOCI vypráví o páru třicátníků Jirky a Anety, do jejichž života vstoupí nezvaná návštěva v podobě Jirkovy matky. Poklidný život dvojice se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry? Film na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás.

Pro divadelní herečku Simonu Pekovou (nar. 1955), známou především z brněnského HaDivadla, kde působí od roku 2007, jde o vůbec první hlavní filmovou roli v její kariéře. Menší role si zahrála už ve filmech Zapomenuté světlo, Pouta, Nuda v Brně a dalších. Simona vystudovala gymnázium v Třebíči a poté brněnskou JAMU. Po absolvování působila v divadle Husa na provázku a počátkem 80. let nastoupila do Divadla Bratří Mrštíků, kde zůstala do roku 1990. V letech 1993 působila ve vedení Nadace Archa Chantal, kde působila v pozici ředitelky do roku 1998. Poté se vrátila k divadlu, nejprve do Divadla Husa na provázku a v roce 2007 přešla do HaDivadla. Aktuálně zde hraje v inscenacích Požár v šťastném Rakousku, Maloměšťáci, Strýček Váňa, Vyhnání Gerty Schnirch, Maryša a dalších.

Producenty filmu jsou Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček. Koproducenti: PFX, Soundsquare, Artcam Films (Vít Schmarc), Česká televize a Drive film factory. Originální vizuální identitu filmu vytvořil Bohdan Heblík. Autory scénáře a režiséry filmu jsou Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček.

Jan Vejnar (1987) vystudoval režii a scenáristiku na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Do povědomí se zapsal pozoruhodným krátkým filmem Figurant (2019) s Denisem Lavantem v hlavní roli. Ve formálně brilantním a atmosférickém snímku se projevil Janův cit pro režii. S režisérem Davidem Ondříčkem spolupracoval na scénáři snímku Zátopek. V současnosti připravuje samostatný debut Sestra Hana.

Tomáš Pavlíček (1988) má za sebou dva celovečerní filmy, mumblecore z call centra Parádně pokecal (2014) a svéráznou chatařskou rodinnou fresku Chata na prodej (2018). Vedle toho působí na katedře režie na FAMU, kterou vystudoval, a je úspěšným autorem scénářů (mj. Nonstop lahůdky pro Jana Hřebejka).


TRAILER: Přišla v noci


OCENĚNÍ:

MFF Karlovy Vary 2023 – Zvláštní uvedení
Finále Plzeň – Cena studentské poroty ZČÚ pro Nejlepší celovečerní film
Ceny české filmové kritiky – Nejlepší film - producenti: Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček; Nejlepší režie - Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček; Nejlepší ženský herecký výkon - Simona Peková
Český lev – 8 nominací: film, scénář, režie, herečka v hlavní roli, herečka ve vedlejší roli, herec ve vedlejší roli, střih, zvuk


Přišla v noci

Rok výroby: 2023
Režie: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Scénář: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Zvuk: Michaela Patríková
Produkce: Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček
Koprodukce: Česká televize, PFX, Soundsquare, Artcam Films, Drive film factory
Kamera: Šimon Dvořáček
Střih: Jakub Vansa
Hrají: Simona Peková, Annette Nesvadbová, Jiří Rendl, Vladimír Kratina, Judit Bárdos, Denisa Barešová, Michal Kern a další
Hudba: Aid Kid
Stopáž: 85 min
Země: Česká republika


Hedvika Petrželková, PR manager, Artcam Films, 3. 2. 2024
 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30685/nejlepsi-cesky-film-roku-je-podle-kritiku-prisla-v-noci/