DVB-T/DVB-T2 v Itálii: milióny diváků čelí výpadkům televizního signálu
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 22.02.2024

Nejméně pět miliónů italských diváků, zejména v horských a venkovských regionech, se snaží získat přístup k základním televizním programům veřejnoprávní stanice RAI, protože mají slabý nebo žádný signál.


Podle údajů zveřejněných národním svazem horských obcí, společenství a orgánů Uncem (National Union of Mountain Municipalities, Communities and Bodies) to představuje téměř 10 % obyvatelstva.

Organizace upozorňuje na to, že přechod na digitální pozemní televizi (DVB-T) tento problém zhoršil. Uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro standard mobilních telefonů 5G snížilo počet dostupných vysílacích kmitočtů.

To situaci zhoršilo, ke slibovanému přechodu na efektivnější standard DVB-T2, který by mohl problém zmírnit, ještě nedošlo. Mnoho malých obcí a vesniček nemá širokopásmový internet, to znemožňuje sledování internetového vysílání tzv. streamingu.

Nejnovější údaje ze zprávy společnosti Auditel-Censis ukazují, že dva milióny domácností nemá doma připojení k internetu; 5,5 miliónů rodin se připojuje jen pomocí mobilního telefonu; kdežto 9 miliónů rodin (36,9 %) nemá v domácnosti přístup k širokopásmovému internetu.

Svaz Uncem vyzývá italské úřady, aby podnikly neodkladné kroky pro přidělení prostředků na modernizaci stávající pozemní infrastruktury nebo na podporu celostátní volně přijímatelné satelitní televizní platformy tivùsat.


S využitím zdroje: Branislav Pekic, Advanced-television.com, 20. 2. 2024, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30712/dvb-t-dvb-t2-v-italii-miliony-divaku-celi-vypadkum-televizniho-signalu/