Stanice Channel 4 potvrdila operátorům Sky, Virgin a Freesat termín ukončení vysílání hudebních kanálů
Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 04.06.2024

Část britské hudební televizní historie spěje ke konci, protože pět hudebních kanálů 4Music, The Box, Kerrang, Kiss a Magic TV během několika týdnů definitivně ukončí vysílání. Channel 4 snižuje počet tradičních vysílacích kanálů jako součást přesunu k tzv. streamování.


V lednu 2024 stanice Channel 4 poprvé oznámila svůj záměr ukončit svoji činnost v oblasti hudebních kanálů. Tehdy vysílatel ještě nesdělil přesný termín, avšak potvrdil, že se to stane v roce 2024. Po nedávných informacích na internetu a videích spekulujících o jejich uzavření, když si diváci všimli zmínky o uzavření televize Magic TV, stanice Channel 4 nyní stanovila datum.

Dne 31. 5. 2024 mluvčí stanice Channel 4 potvrdil serveru RXTV, že hudební kanály 4Music, Kerrang, Kiss, Magic a The Box už nebudou dostupné od pondělí, 1. 7. 2024. V tomto okamžiku budou programy vyřazeny z nabídky operátorů Sky, Freesat a Virgin Media. Před svým uzavřením, během měsíce června kanál The Box bude prohledávat svůj archiv, aby divákům přinesl nejlepší hudební videoklipy ze své třicet dvouleté historie. Uzavření kanálu je součástí širšího přesunu stanice Channel 4 od tradičního lineárního vysílání směrem ke streamování. Např. letos se poprvé začaly vysílat premiérové epizody jejího seriálu Hollyoaks na streamovací platformě. Také bylo oznámeno, že na internetovém serveru YouTube bude dostupné plné pokrytí událostí z paralympijských her.

Mluvčí stanice Channel 4 uvedl pro server RXTV: ... od 1. 7. 2024 uzavřeme naši síť kanálů Box na všech platformách – protože už nemají dostatečný rozsah, aby poskytovaly smysluplnou návratnost investic. Naše strategie odráží generační posun ve sledování televize a zahrnuje snižování nákladů – především u lineárních aktivit – abychom mohli investovat do digitálních priorit a udrželi konkurenceschopnost ve světě globálních zábavních konsorcií podniků a obrovských sociálních médií.”

Po nějakou dobu byly kanály opomíjeny. Přes nárůst důležitosti sledování vysílání na internetu, stanice Channel 4 nikdy nezačlenila kanály do své hlavní streamovací služby. Také byla ukončena bývalá mobilní aplikace Box Plus Network. V roce 2018 byl kanál 4Music opět spuštěn jako cílová stanice pro diváky Generace Z, kdy představil širší paletu zábavních pořadů. Avšak v roce 2022, kanál 4Music byl na sestupu, opustil platformu Freeview a ztratil své zábavní programy. Internetové šíření kanálů bylo ukončeno na podzim roku 2023. Již dříve nefungovalo propojení sociálních médií a kanálů Box Plus Network.

Kanály pokračovaly na platformách Sky, Freesat a Virgin Media, i když jejich zařazení do nabídky operátora Freesat nebylo vysílatelem velmi propagováno, určitě ne na internetové stránce Box Plus Network. Kanály Kerrang, Kiss a Magic TV pokračovaly díky smlouvě s vlastníkem obchodní značky Bauer Media, který v minulém roce vyřadil své programy z digitálních televizních platforem.

Nejstarší kanál, The Box, byl spuštěn v roce 1992 jako regionální kabelový televizní program, dávno předtím, kdy se začala angažovat stanice Channel 4. Kanál působil jako zařízení na přehrávání hudby, jukebox, které obsahovalo všechny nejnovější hity. Diváci si mohli zavolat, aby si vyžádali, co se bude přehrávat.

Na konci devadesátých let minulého století vydavatelská firma Emap převzala podíl v Box Television, když příchod digitální satelitní televize umožnil kanálu oslovit širší publikum ve Velké Británii. Satelitní platforma rovněž usnadnila spuštění mnoha sesterských kanálů. Ty zahrnovaly kanály Kerrang, Kiss a Magic, které byly vedlejšími televizními produkty stávajících obchodních značek vlastněných firmou Emap. Obnovené zahájení digitálního pozemního televizního vysílání pod obchodní značkou ‘Freeview’ v roce 2002 po krachu platformy ITV Digital usnadnilo zahájení vysílání dalšího hudebního kanálu: The Hits.

V roce 2007 firma Emap prodala své vysílací podnikatelské aktivity společnosti Bauer Media, spojila své síly se stanicí Channel 4, aby vytvořila podnik se společnou majetkovou účastí. Časem se síť stala všeobecně známá jako ‘The Box Plus Network’. Když stanice Channel 4 převzala podíl 50 % v síti Box Television, bylo v roce 2008 zahájeno vysílání kanálu 4Music, který nahradil The Hits. Předtím se kolem roku 2005 stanice Channel 4 zabývala konceptem hudební televize ve formě E4 Music. Každý den do cca 14:00 hodin televize E4 Music přebírala vysílání E4. Tento formát byl vyřazen po příchodu stanice 4Music.

V roce 2019 stanice Channel 4 plně převzala síť Box Plus Network. Postupně se snižovalo množství času vyhrazené hudbě na kanále 4Music, protože jej přebíraly zábavní programy. V roce 2022 se to obrátilo, když kanál 4Music ztratil svoji pozici v platformě Freeview ve prospěch E4 Extra. 4Music byl opět vytvořen jako výhradně hudební kanál, ale jen na satelitu a v kabelových sítích. Uzavření sítě Box Plus Network od července 2024 zřejmě způsobí, že platforma Freesat nebude mít žádné hudební kanály.


S využitím zdroje: Marc Thornham, Rxtvinfo.com, 31. 5. 2024, volně upraveno a zkráceno

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30882/stanice-channel-4-potvrdila-operatorum-sky-virgin-a-freesat-termin-ukonceni-vysilani-hudebnich-kanalu/