Zpravodajství TV info Škola TV program Firmy Bazar Diskuse

satCentrum


Česko-Slovenská
satelitní a TV doména
česká verze    slovenská verzia
 
 Neděle • 23.06.2024 - 10:54:24   satCentrum najdete také na:      
Nastav barvu

Vyhledávání


TV infoRubriky
Z domova
Ze světa
Pakety a stanice
Změny parametrů
Neoficiální příjem
Softwarové novinky
Technika
Online chat
Program

Užitečné odkazy:

Naše ikonky pro Vaše stránky
 
TV info - DVB-T | Články
 

DVB-T ve Velké Británii: vláda garantuje standard do roku 2034

  Autor: Petr Miklík , e-mail: Petr.Miklik@seznam.cz Přidané: 06.06.2024


Budoucnost standardu DVB-T je už dlouho nejistá. Internetová televize (IPTV) je trvale na vzestupu a u uživatelů je stále dominantnější. To platí pro střední Evropu i pro Velkou Británii. Jak informovala EPD Media, podle aktuální zprávy britského mediálního regulačního úřadu Ofcom v Británii sice 17,9 miliónů domácností používá při cestování hybridní techniku (buď tradiční televizi nebo také obsah/pořady na vyžádání z internetu), ale celých 5,3 miliónů domácností by využilo výhradně internetovou televizi.


Jen 3,9 miliónů domácností by se však nadále spoléhalo hlavně na DVB-T a na satelit. I v britském vysílacím odvětví jsou tak spory o to, jak dlouho by se ještě měl zachovat standard DVB-T pro všechny.

Zpráva úřadu Ofcom dále předpovídá, že do roku 2040 se sníží u obyvatelstva podíl sledovaného obsahu z tradiční televize a ze satelitu z cca 60 % na méně než 22 %. Proto se i náklady pro poskytovatele rozhlasového a televizního programu trvale zvyšují. Snížení počtu diváků přijímajících DVB-T a satelit brzy může dosáhnout kritického bodu, kdy příliš nízké počty diváků už nepokryjí výdaje provozovatelů. Podle úřadu Ofcom by to mohlo mít za následek různé scénáře úspor. Tak např. omezení nebo dokonce úplný odklon od vysílání ve vysokém rozlišení (HD) v DVB-T a na satelitu. Nebo také ukončení vysílání různých stanic a tím výrazné zmenšení nabídky. Každopádně bude asi platit více opatření, aby se snížily distribuční náklady.

Zpráva úřadu Ofcom navrhuje i opatření, aby bylo možné reagovat na tyto velké změny v jednání uživatelů. Např. by také mohlo pomoci jasné omezení nabídky obsahu a stanic v DVB-T a na satelitu – alespoň tehdy, kdyby veřejnoprávními institucemi u obyvatel byl v širokém měřítku urychlován a podporován přechod na internetovou televizi IPTV. Avšak je samozřejmě možné i rozšíření a zlepšení infrastruktury DVB-T.

Podle úřadu Ofcom všechna tato opatření potřebují osm až deset let na plánování a provedení. Protože ve Velké Británii skončí různé vysílací licence na multiplexy v roce 2034, musí už nyní existovat jasné vize a už žádné polovičaté otálení. Krátce řečeno: musí se jasně rozhodnout, má-li být standard DVB-T i přes snižování počtu uživatelů ještě široce rozšiřován, nebo jestli je třeba se zaměřit na přechod na internetovou televizi IPTV. Vzhledem k těmto okolnostem britská ministryně pro média Julia Lopez aktuálně potvrdila, že britská vláda se zavázala k zachování standardu DVB-T až do roku 2034.


S využitím zdroje: Felix Ritter, Digitalfernsehen.de, 4. 6. 2024, volně upraveno a zkráceno


  Sdílet:      

¤   počet komentářů k tomuto článku: 0   ¤

Verze pro tisk
Další články z rubriky:
05.03.2024 • Warner TV bude spuštěna 2. dubna
22.02.2024 • DVB-T/DVB-T2 v Itálii: milióny diváků čelí výpadkům televizního signálu
01.07.2023 • RTVS rozširuje pokrytie digitálnym rozhlasovým vysielaním v štandarde DAB+
19.05.2023 • Mediální skupina A 11 a společnost Perinvest spustí celoplošně šířený sportovní kanál A 11 Sport
13.04.2023 • RTVS rozširuje pokrytie digitálnym rozhlasovým vysielaním v štandarde DAB+
06.02.2023 • Spektrum Home je k dispozici jako volně vysílaná stanice v DVB-T2

  Komentáře:

ERROR

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Přihlašte se: Přihlášení.

V případě, že ještě nejste u nás registrován, můžete se místo registrace přihlásit svým účtem přes:
Facebook, Twitter, Google. .

Pokud nejste doposud zaregistrovaný, vytvořte si registraci s vlastním uživatelským jménem (nickem): Registrace.zpět nahoru


¤ Napište nám ¤ Reklama ¤ Mapa stránek ¤ Cookies nastavení ¤
Všechna práva vyhrazena! - VHR, Kvasice & COM, Banská Bystrica - All rights reserved! TOPlist