STVR ponúkne divákom a poslucháčom počas leta pestrý program
Autor: STVR , e-mail: info@stvr.sk Přidané: 03.07.2024
STVR ponúkne počas letných mesiacov divákom a poslucháčom naprieč svojimi televíznymi a rozhlasovými okruhmi pútavé televízne a rozhlasové programy. V ponuke budú premiérové relácie a dokumenty, ale aj reprízy obľúbených programov.


Jednotka

Jednotka ponúkne divákom počas leta nestarnúce reprízy, ale aj premiéry romantických filmov. Diváci sa môžu tešiť aj na špeciálne vysielanie spojené s oslavami 80. výročia Slovenského národného povstania, ktoré vyvrcholí vo štvrtok 29. augusta, kedy Jednotka ponúkne priamy prenos z Pietnej spomienky s kladením vencov a s príhovormi najvyšších ústavných činiteľov. Neskôr popoludní Jednotka prinesie prenos zo slávnostnej vojenskej prehliadky a večer i vyvrcholenie osláv SNP v podobe galaprogramu z Banskej Bystrice.

Počas prázdnin bude hlavný večerný vysielací čas na Jednotke patriť reprízovým európskym filmom počas pondelkov. V utorok si diváci môžu pripomenúť epizódy z obľúbeného seriálu Komisár Montalbano a stredy budú už tradične patriť kriminálnemu seriálu Vraždy v... Vo štvrtok večer ponúkne Jednotka divákom v repríze seriál Ordinácia s výhľadom na more a ku koncu leta sa diváci budú môcť tešiť aj aj premiérové časti tohto nemeckého seriálu. Piatkový večer bude patriť zábave s reprízovými časťami súťažno-zábavnej šou Milujem Slovensko a tiež cestopisnej relácie Cestou necestou.

Letné víkendy ponúknu nielen reprízy, ale aj premiérovú romantiku. Sobotný podvečer ponúkne reprízy obľúbených relácií Postav doma, zasaď strom, Cestou necestou a tretej sérii Pečie celé Slovensko. Večer sa diváci môžu tešiť premiéram romantických filmov Láska na Mykonose, Láska na Malorke, Láska na Elbe, Láska na Istrii, a ďalších. Nedeľný podvečer prinesie reprízy relácii Veľkou lyžicou a Boli sme pri tom s moderátorkou Adelou Vinczeovou. Večer bude patriť českým a slovenským filmom ako napríklad Kosenie Jastrabej lúky, Nevera po slovensky 1-3, ... kone na betóne, Teroristka či Občiansky preukaz.


Dvojka

Letná programová ponuka Dvojky nezabudne na sviatočné dni a významné dejinné výročia. Diváci sa však môžu tešiť až na deväť premiérových dokumentov a leto na Dvojke ponúkne aj viacero noviniek.

80. výročie SNP bude rezonovať aj vo vysielaní Dojky, a to už od 6. júla každú sobotu predpoludním v cestopisnej sérii Cesta hrdinov SNP. V deň výročia, 29. augusta, ponúkne Dvojka nové dokumenty Martin Pollack: Pohľad do priepasti, Blýskanie pod Tatrami, Návraty do hniezda a Generál Viest.

V nedeľu 14. júla si Dvojka pripomenie nedožitých 85 rokov Karla Gotta. Speváckej legende bude venovaný celý večer, ktorý otvorí talkshow Anjeli strážni, nasledovať bude koncert Karel Gott v pražskej Lucerne, špeciál retro šou Noc v archíve a atraktívnu hudobnú ponuku uzavrie koncert Lýra 50. V závere júla bude vrcholiť televízna oslava 80. narodenín Stanislava Štepku. Výnimočnosť barda Radošinského naivného divadla podčiarkne druhý okruh STVR v deň jubilea (v piatok 26. júla) v hlavnom vysielacom čase a síce galaprogramom Sláva nášmu výletu a jednou z najnovších inscenácií RND s názvom Pán strom. Pri príležitosti okrúhlych narodenín S. Štepku ponúkne Dvojka divákom počas nedeľných popoludní v júli (od 7.7. do 28.7.) tituly neodmysliteľné späté s menom tohto významného slovenského dramatika a divadelníka: Ženské oddelenie, Dedinský sen, Výlety v pamäti, Človečina, Čierna ovca. Počas narodeninového týždňa (od 22.7. do 26.7.) predpoludním v pravidelnom slote archívnej dramatiky uvedie Dvojka tituly ako Alžbeta Hrozná, Rodinné striebro, Trpaslíci s rodokmeňom, Teória zábavy pre pokročilých, Dobrá správa, či Víno vinovaté.

Dvojka sprostredkuje divákom aj viacero podujatí, sústredených do letných sobôt. Už v úvode prázdninového vysielania (6. júla) cez obrazovky prenikne atmosféra zo 69. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Východná prostredníctvom večerného priameho prenosu z programu LÁSKAvô. STVR zaznamená aj ďalšie vystúpenia. Uvedie ich priebežne počas leta i jesene a to podobne, ako pripravované 57. folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve. O týždeň 13. júla Východnú vystrieda Stará Bystrica, odkiaľ druhý okruh odvysiela naživo Oslavy zvrchovanosti. Záver prázdnin (31. augusta) bude patriť záznamu z udeľovania cien Zlatý Amos – ankety o najobľúbenejšom pedagógovi základných a stredných škôl na Slovensku, čím sa predznamená začiatok nového školského roka.

Najväčšou športovou udalosťou počas prázdnin budú Letné olympijské hry 2024 v Paríži. Už v predvečer ich začiatku, vo štvrtok 25. júla večer, ponúkne Dvojka premiérový koncert Rita Ora – pod Eiffelovou vežou. Pred a počas LOH poteší Dvojka divákov viacerými premiérovými dokumentami v utorky a stredy: Hitlerove hry, Berlín 1936 a „Charakter: Sportovec“ (23.7.), Najväčšie športové arény sveta (24.7., 31.7., 7.8.), Vyššie, rýchlejšie, silnejšie a Vo vnútri mysle šampióna (30.7.).

Štruktúru letného vysielania v hlavnom vysielacom čase počas pracovných dní otvorí blok dvoch dokumentov so zameraním: v pondelky po šou Fenomén na cestovanie a poznávanie Slovenska, v utorky na osobnosti a históriu, v stredy na prírodu a civilizáciu. Vo štvrtky sa diváci môžu tešiť na kvalitné dlhometrážne dokumenty v slote Dokumentárny klub. Počas piatkov čaká divákov výber povstaleckých filmov v slote SNP vo filme, po ktorom prídu na rad tie najzaujímavejšie časti talkshow Trochu inak s Adelou. Soboty budú patriť skutočným príbehom i8-dielnym seriálom El Presidente a Ranger. V nedele si prídu na svoje milovníci kriminálok. Druhý televízny programový okruh uvedie 6-dielne seriály Deväťdesiatky, Vyšetrovania a Na príjme.

Dvojka počas leta pripravila pre najmenších divákov až štyri detské pásma (ráno, predpoludním, podvečer, večer). Predpoludním postupne odvysiela seriály Spadla z oblakov, Kúzelné mestečko, Tajomný ostrov a Čarovala ryba, aby bola chyba. V podvečernom vysielaní detský kvíz Duel JUNIOR. V nedele sa k tradičnému slotu Obedňajšia rozprávka pripojí hraný seriál pre deti Piesočná potvorka.


:Šport

Highlightom letného televízneho vysielania budú určite Letné olympijské hry v Paríži, ktoré budú môcť diváci sledovať od 26. júla do 11. augusta na :Športe.


:24

Aj v lete prinesie spravodajský okruh STVR divákom spravodajský servis vo forme Správ :24 alebo relácie Aktuálne :24, a to každú hodinu naživo. Diváci sa môžu tešiť aj na pravidelné relácie ako Ekonomika :24, Interview :24, Svet :24 či Komentáre dňa.

:24 sa bude počas leta venovať aj 80. výročiu SNP. V auguste odvysiela sériu zaujímavých rozhovorov Po stopách SNP z miest, kde sa písali dejiny. Regionálne štáby STVR budú každý deň prinášať hodnotné informácie s cieľom vyzdvihnúť význam Slovenského národné povstania. Vysielanie vyvrcholí 29. augusta oslavami v Banskej Bystrici, ktoré bude vysielanie :24 mapovať celý deň.


Rádio Slovensko

Rádio Slovensko ponúkne svojim poslucháčom počas prázdninových mesiacov zvýšený podiel letných hitov. Hudobný dramaturg Rado Mešša pripraví na každý deň o 11.00 h rubriku Letná pesnička Rádia Slovensko, kde predstaví najväčšie letné hity hudobnej histórie. Počas júla aj augusta sa zvýši účasť redaktorov na viacerých kultúrnych podujatiach, z ktorých budú robiť živé vstupy do vysielania. Koncom júla štartujú Letné olympijské hry a Rádio Slovensko bude denne vysielať Olympijské štúdio. Od 5. augusta sa začne 4. ročník projektu Rádio Slovensko Slovensku, v ktorom moderátorka Marianna Kovácsová postupne predstaví 15 príbehov ľudí s ťažkým osudom, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Poslucháči môžu darcovskou sms podporiť ktorýkoľvek z odvysielaných príbehov a prispejú tak ku ich kvalitnejšiemu životu. Koncom augusta spustí Rádio Slovensko dennú rubriku, v ktorej bude až do polovice októbra mapovať históriu a priebeh Slovenského národného povstania, ktorého 80.výročie si pripomenie 29.augusta. Počas leta stiahne Rádio Slovensko z vysielania diskusné politické relácie a spravodajské špeciály - Sobotné dialógy, K veci, Z prvej ruky a do polovice júla zachová len formát Otvorene s Annou Vargovou. Letnú prestávku budú mať aj relácie Svet hudby, Kontakty a Nočná pyramída, ktorá bude vysielaná len v reprízových častiach. V priebehu letných prázdnin sa nebude vysielať ani relácia Hosť Rádia Slovensko a popoludňajší moderovaný prúd sa začne už od 13.00 h.


Rádio Devín

Rádio Devínponúkne svojim poslucháčom v rámci Operného Rádia Devín o 19.00 h dva záznamy z Metropolitnej opery z New Yorku a pripomenie si 100. výročie autora Beruccia Busoniho. Letné augustové soboty budú zamerané na operetu a poslucháči si budú môcť vypočuť Jána Móryho s La Valliére, Gejzu Dusíka a jeho Hrnčiarsky bál, či slávne operety Emmericha Kálmána, Franza Lehára a Franza von Suppé. Formát Ars musica bude v lete patriť ľahším témam a skladbám z kategórie BEST OF klasickej hudby vo vynikajúcich interpretáciách. V obľúbenej piatkovej hudobnej relácii o 19.00 h s názvom Letné Koncertné Rádio Devín ponúkne záznamy z koncertných štúdií Slovenského rozhlasu. Folkové leto so Soňou Horňákovou, vždy v stredu o 15.00 h, uvedie aktuálne aj nadčasové, slávne hudobné tituly z diskografie domácich a zahraničných pesničkárov. Pondelky o 19.00 h budú patriť mapovaniu svetových podujatí s dôrazom na open air akcie ako napríklad koncert v berlínskom amfiteátri Waldbühne s Berlínskou filharmóniou, BBC Proms, alebo La Phil v Hollywood Bowl. Rádio Devín zaradí počas leta v skrátenom čase od 14.00 do 15.00 h obľúbenú reláciu Ladenie, v pondelky od 15.00 do 16.00 h ponúkne rozhlasové hry, vo štvrtky hry pre mládež a v piatky fíčre. V soboty ráno od 7:30 vytvára priestorpre Audiodokument RD, od 8.00 do 10.00 h zdvojnásobí vysielací priestor pre rozprávkovú hru.


Rádio Regina Západ

Rádio Regina Západ prinesie 5. júla do rozhlasového éteru zostrih hudobno-slovného spomienkového pásma z Divadla Jána Palárika v Trnave k 70. narodeninám Juraja Nvotu a akustický koncert k 50. jubileu hudobníka a speváka Luda Kuruca. Od 15. do 17. augusta z Agrokomplexu v Nitre ponúkne Rádio Regina Západ okrúhle stoly, záhradkársku poradňu, publicistiku a hudobné pozdravy. Okrem toho počas oboch letných mesiacov zavíta Rádio Regina Západ medzi svojich poslucháčov a ozve sa naživo z týchto podujatí: v nedeľu 30. júna z Požitavských folklórnych slávností, 6. júla z Pukanských remeselníckych trhov, 10. augusta zo Svetového festivalu čipky v Piešťanoch a 11. augusta zo Slávností spevu a tanca Červeníka.


Rádio Regina Stred

Rádio Regina Stred zavíta v rámci letnej programovej štruktúry na folklórne festivaly. Poslucháči si vypočujú priame prenosy z Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe, zavítajú na festival do Východnej, či na Jánošíkové dni v Terchovej. Živé vstupy redaktorov priblížia program Podpolianskych slávností v Detve, Klenovskej rontouke, Kolieska v Kokave nad Rimavicou, Podroháčskych slávností v Zuberci i Hontianskej parády v Hrušove. V cykle s názvom Na výlet s... ponúkne RRS počas pracovných dní tipy na letné výlety v Banskobystrickom a Žilinskom samosprávnom kraji. Okrem toho bude pokračovať aj projekt spolupráce RRS a ČRo Ostrava „Sami a predsa spolu“ v júli z Budatínskeho hradu v Žiline a v auguste zo Zámku v Hradci nad Moravicí.


Rádio_FM

Rádio_FM sa počas letných mesiacov stane „festivalovým rádiom“. Naživo bude vysielať z najväčšieho slovenského festivalu, z Pohody na trenčianskom letisku. Svojim poslucháčom prinesie prúdové vysielanie, ale i množstvo exkluzívnych koncertov. Súčasťou letnej programovej štruktúry bude každý pracovný deň o 12.00 h Letný mix_FM, hodinovka exkluzívnych dídžejských setov. Tie ponúkne Rádio_FM aj počas víkendov, vrátane záznamov koncertov pod hlavičkou programov Singall_FM, Fresh_FM, Pohoda_FM LIVE. Chýbať nebude ani víkend venovaný BBC6 Music Festivalu a Festivalu Eurosonic. Na záver sezóny ponúkne toto hudobné rádio vlastný Festival Rádia_FM.


Radio Slovakia International

RSI bude počas leta pokračovať cyklom Poznáme sa? k 20.výročiu vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie, ktorý sa začal vysielať 1. mája a potrvá až do konca augusta 2024. Každý týždeň predstavuje dve členské krajiny z hľadiska kultúrnych dominánt a rôznorodosti, ale aj hodnotenia vzájomných vzťahov medzi Slovenskom a konkrétnou krajinou. Časť respondentov v týchto krajinách žila alebo žije, iní pochádzajú z krajín Európskej únie a ich domovom sa stalo Slovensko. RSI prináša ich skúsenosti a poznatky, zisťuje ich názor o Slovákoch, ale aj to, čo by našinci mohli odpozorovať zo života v cudzine. Priestor dostávajú aj veľvyslanci krajín EÚ na Slovensku, či tí naši, v jednotlivých krajinách.


Rádio Junior

Rádio Junior tradične ponúkne prázdniny plné dobrodružných príbehov. Po niekoľkých rokoch sa do programu vracia aj rozhlasová verzia indiánskych príbehov náčelníka Apačov. Čítanie na pokračovanie podľa slávneho románu Karla Maya Winnetou bude v interpretácii Juraja Predmerského stálicou tohtoročného letného vysielania. Každý júlový deň bude vo vysielaní Rádia Junior počuť aj fenomenálny hlas Borisa Farkaša, a to z rôznych etáp jeho života. Boris Farkaš oslávi 4. júla svoje sedemdesiatiny. Jeden z najpopulárnejších hercov rozhlasového archívu bude aj hosťom novej relácie z cyklu Čo by bolo, keby..., kde si spolu s ním na jeho najkrajšie rozhlasové úlohy zaspomínajú Tomáš Bartoněk a Rozália Vlasková. Prelom júla a augusta bude Týždňom plným atmosféry, kde sa poslucháči nadýchnu zo všelijakých rozprávkových atmosfér, dokonca aj jednej festivalovej, keďže Rádio Junior vrátane Škriatka Breptíka zavítajú na Festival Atmosféra od 2. do 4. augusta na lúke pri obci Hontianske Nemce. Koniec leta bude tento rok patriť 80. výročiu Slovenského národného povstania. Hrdinov odboja, ale aj všakovakých rozprávkových odvážlivcov si Rádio Junior pripomenie v Rebelskom dvojtýždni od 19. augusta do 2. septembra.


Rádio Litera

Rádio Litera obohatí svoju letnú vysielaciu štruktúru o spomienku na skvelé rozhlasové úlohy čerstvého sedemdesiatnika Borisa Farkaša. Vďaka festivalovej spolupráci s najstarším hudobným festivalom na Slovensku, Slovenským alternatívnym letom, sa od 15. júla do 21. júla poslucháči ponoria aj do rôznych literárnych alternatív. Počas augusta si Rádio Litera bude pripomínať 80. výročie Slovenského národného povstania a poslucháči si budú môcť vypočuť 20 a viac rokov nevysielané programy z rozhlasového archívu.


Bratislava, 1. júl 2024, STVR.sk

 
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/30934/stvr-ponukne-divakom-a-posluchacom-pocas-leta-pestry-program/