Satelitní alternativy k družicím Astra 1 z orbitální pozice 19,2° východně
|
Příjem ze satelitu stále ještě může mnoho nabídnout. Tento příspěvek představuje některé zajímavé alternativ k známým programům z družicového systému Astra 1 z orbitální pozice 19,2° východně. Už s běžnou parabolou od průměru cca 90 cm se dá zaměřit mnoho zajímavých družic. V tomto článku si představíme několik satelitů, které je možné snadno přijímat a mohou nabídnout řadu pozoruhodných a exotických programů.
Většina satelitů disponuje několika zónami ozáření. To neznamená nic jiného, že většinou nemůžeme sledovat všechny kanály vysílané na satelitech, a to ani s velmi velkou parabolickou anténou. Také bychom měli mít na paměti, že na exotických satelitech můžeme objevit i mnoho rozhlasových programů, které nás rovněž mohou ponořit do zcela nových světů. Vyplatí se tedy to, že některá přijímací zařízení (komplety) lze rozšířit o další parabolu. Ať už jsou paraboly pevně nasměrovány na zajímavé družice, nebo jsme se rozhodli pro antény multifeed nebo s rotátorem (motorem).
TurkmenÄlem/MonacoSat na orbitální pozici 52° východně
K exoticky zajímavým orbitálním pozicím patří družice TurkmenÄlem/MonacoSat umístěná na orbitální pozici 52° východně. Tento satelit lze velmi snadno přijímat a poskytuje sílu signálu, která je až výrazně vyšší než u družic Astra 1 na orbitální pozici 19,2° východně. V současnosti lze najít na pozici 52° východně státní programy Turkmenistánu, který se nachází u Kaspického moře ve Střední Asii. V zemi je totiž totalitní diktatura a tak nám televize vždy zprostředkovává státní pohled na věc. Avšak Turkmenistán má i bohatou kulturu a životní styl, založený na staletých tradicích, které jsou pro nás docela cizí. Turkmenská televize nás vezme na cestu do vzdáleného, neznámého, avšak velmi přitažlivého cizího světa.
Družice TürkmenÄlem/MonacoSat také hraje důležitou úlohu při pokrytí signálem Íránu a Afghánistánu. Přitom na satelitu, až na několik výjimek, nevysílají stanice z těchto zemí, nýbrž programy pro tyto země připravované v cizině. Stanice mají svůj původ ve Velké Británii, ve Francii či v USA a obyvatelstvu obou zemí nabízí vše, co je u nich zakázáno. K tomu patří západní televizní seriály a celovečerní filmy a také hudební stanice, které ale neposkytují právě takový obsah (pořady), který je podle představ režimů vládnoucích v obou zemích. Pro nás je rozhodně zajímavé sledovat, jak je ze zahraničí, říkejme tomu, přehlíženo zábavní a informační vakuum v Afghánistánu a Íránu.
Orbitální pozice 42° východně: Türksat 3A, Türksat 4A a Türksat 5B
Když turecké televizní programy opustily družici Eutelsat na orbitální pozici 7° východně, lze je přijímat už jen ze satelitu Türksat umístěném na orbitální pozici 42° východně. Rozmanitost televizních a rozhlasových programů, které jsou tady nabízeny, nemá obdoby a pokrývá široké spektrum velkých národních stanic až k malým, neznámým stanicím. Družice Türksat mají ale jednu nevýhodu. Využívají několik zón ozáření, a tak všechny zóny není možné u nás přijímat. Především domácí verze významných tureckých privátních stanic využívají úzkou zónu ozáření (Spotbeam) družice Türksat, která se u nás ve střední Evropě nedá přijímat ani s velmi velkými parabolickými anténami. Dobrou zprávou ale je to, že většina transponderů využívá západní svazek (Westbeam), který v Evropě poskytuje velmi silný signál. V tomto svazku k nám dorazí nejen kanály státní TRT, nýbrž i velké množství privátních stanic. To zahrnuje i evropské verze velkých kanálů, jako je Euro D, Kanal 7 Avrupa a atv Avrupa. Na této orbitální pozici je možné také objevit m. j. televizní stanice z turecké části Kypru a ruské programy.
Orbitální pozice 39° východně: Hellas Sat 3 a Hellas Sat 4
Družice Hellas Sat 3 a Hellas Sat 4 umístěné na orbitální pozici 39° východně jsou důležité především pro jihovýchodní Evropu. I ve střední Evropě je však možné snadno přijímat jejich evropský svazek (Europa Beam). Na obou satelitech vysílají zejména placené televizní pakety pro Řecko, Bulharsko a Rumunsko. Avšak je možné najít i volně přijímatelné kanály, které stojí za to, abychom se podívali na tuto orbitální pozici.
Na orbitální pozici 39° východně se především setkáme s bulharskými lidovými hudebními stanicemi, jako jsou Fen Folk a Folklor TV. Díky stanici B1 se na orbitální pozici potkáváme se široce zaměřeným zpravodajským a informačním kanálem z Rumunska. Dále stojí za to vidět křesťanský ortodoxní (pravoslavný) kanál Trinitas TV. Prostřednictvím stanic Balkania MTV, The Voice s Magic TV se na družici Hellas Sat setkáváme i s moderními hudebními stanicemi, které vedle hudebních titulů z Balkánu vysílají i mezinárodní hudbu.
Řecko přispívá na orbitální pozici 39° východně dvěma televizními programy. Přitom alespoň zpravodajský kanál ERT News je možné sledovat bez problémů. Pro příjem plnoformátového programu ERT World, který se vysílá pro zahraničí, by nemusel dostačovat běžný průměr paraboly, alespoň u družice Hellas Sat. Avšak příjem kyperského kanálu pro zahraničí v řeckém jazyce RIK Sat nečiní problém.
Družice Hellas Sat nám také umožňuje objevit rozhlasové programy z Bulharska, Rumunska a pochopitelně i z Řecka a Kypru. Jen dvě desítky rádií v řeckém jazyce přináší do naší domácnosti prázdninovou atmosféru po celý rok.
Eutelsat 36B na orbitální pozici 36° východně
Velkou rozmanitost volně přijímatelných programů sice orbitální pozice 36° východně nenabízí, ale za to přináší několik skutečně exotických programů. K nim je možné počítat především dva transpondery s televizními programy z Gruzie. Země se nachází na východním pobřeží Černého moře na Kavkaze, na rozhraní mezi Evropou a Asií. Gruzínské televizní kanály jsou zrcadlovým obrazem bohaté kultury a přibližují nám každodenní život regionu, který vůbec není v centru naší pozornosti. Jako v bývalé sovětské republice je tady samozřejmě patrný ruský vliv. To je nakonec možné vidět i v místní filmové produkci. Kromě toho se ovšem na gruzínských kanálech vysílají i filmy a seriály z Ameriky. Dále se na orbitální pozici 36° východně nachází několik televizních stanic z Íráku. V této zemi na Blízkém východě už dlouho není klid. Pamatujeme si válku v Íráku, pak následovala občanská válka a další válka proti Islámskému státu. Oficiálně sice válečné operace skončily už v roce 2017, avšak to, že se Irák dosud nachází v jakémsi výjimečném stavu, se můžeme dozvědět i z jeho televizních programů. Ty jen stěží zprostředkovávají dojem bezstarostného života v míru a bez diktátu. Tyto obrázky sice není možné pokládat za lehkou zábavu, ale pomohou nám alespoň o trochu lépe porozumět událostem v této zemi, která je kolébkou kultur starých tisíce let.
Astra 2E, Astra 2F a Astra 2G na orbitální pozici 28,2° východně
Britská satelitní pozice Astra 2 je především známá pro svou britskou úzkou zónu ozáření, která ve střední Evropě většinou neumožňuje příjem atraktivních domácích kanálů BBC, ITV, Channel 4 a Channel 5 s přiměřenými náklady, protože jsou potřebné paraboly s průměrem více jak 2 metry. Avšak satelity mají i evropskou zónu ozáření, kterou lze zachytit ve velké části evropského kontinentu s malými parabolami. V této zóně můžeme sledovat s běžnými anténami mnoho, někdy až skutečně exoticky působících tematických kanálů. K nim patří zejména stanice z Indie a Pákistánu, ale i britské stanice, které jako cílovou skupinu oslovují diváky indického subkontinentu, kteří žijí ve Velké Británii a v Evropě. Přibližují nám aktuální dění a kulturu tohoto regionu. Zajímavé jsou tyto programy už jen proto, že je v současnosti velmi obtížné dostat se k indickým a pákistánským programům z jiných satelitních pozic.
Orbitální pozice 28,2° východně je zajímavá i pro hudební fanoušky, kteří aktuálně v evropském svazku mohou najít asi deset stanic. Včetně programů „That’s 60s“, „Now 70s“, „Now 80s“, „The Box“ a „4Music“. Další programy navíc obslouží široké spektrum současné populární hudby. Které volně přijímatelné stanice přicházejí z evropského svazku britské pozice družice Astra 2, se často mění. Pro nás DX-ery tak pozice zůstává zajímavá, protože je zde vždy něco nového, co stojí za to vidět a objevit.
Badr 8 na orbitální pozici 26° východně
Orbitální pozice 26° východně je historická arabská satelitní pozice. Pokrývá Blízký východ a severní Afriku velkým množstvím volně přijímatelných televizních programů v arabštině. K tomu se využívá celkem pět satelitů na orbitálních pozicích 25,5° východně a 26° východně. Z nich čtyři fungují jen ve svazku MENA (Middle East and North Africa - Střední východ a severní Afrika), které pokrývají signálem pouze cílovou oblast a ve střední Evropě je takřka vůbec nemůžeme přijímat. Výjimkou je družice Badr 8, která byla uvedena do provozu teprve na konci roku 2023 a která m. j. disponuje svazkem EMENA (Europe, Middle East, and North Africa). To znamená Evropu, Střední východ a severní Afriku. V tomto svazku EMENA, který je možné ve střední Evropě dobře přijímat již s průměrem paraboly 90 cm, přichází na více než dvaceti transponderech asi 140 televizních programů. Velká část z nich je ve vysokém rozlišení (HD).
Již samotná orbitální pozice 26° východně stojí za to, protože tady už dávno všechny programy nevysílají v arabštině. Řada stanic vysílá v angličtině, buď výhradně, nebo aspoň částečně. K nim patří m. j. sedm kanálů z Dubaje, stanice Bahrain International z Bahrajnu a KTV2 z Kuvajtu. Zajímavý pohled na zemi a na kulturu poskytují státní kanály, jako např. z Eritreje, Džibutska, Jordánska, Libanonu, Saúdské Arábie, Kataru, Maroka a dalších. Také existuje široké spektrum zábavních kanálů, které vysílají především arabskou produkci.
Velmi zajímavá je i řada sportovních kanálů jako je KTV Sport 1, KTV Sport 2 a AL Kass 1 až AL Kass 4, které vysílají nejen kopanou apod., nýbrž i velbloudí dostihy, které v nás zanechají více než exotický dojem. Televizní nabídku doplňují vedle arabských zpravodajských stanic i mezinárodní kanály jako TV5, France 24 a BBC, které jsou zastoupeny až třemi verzemi programů v angličtině, francouzštině a arabštině.
Družice Badr 8 je každopádně jedním z nejužitečnějších cílů DX-erů. Tady je možné opravdu hluboko proniknout do celého arabského světa a poznat, jak je to rozdílné mezi západní Afrikou a Arabským poloostrovem. Vedle televizních programů můžeme objevit na orbitální pozici 26° východně i více než osmdesát rozhlasových stanic z regionu.
Eutelsat 16A na orbitální pozici 16° východně
Na orbitální pozici 16° východně umístěná družice Eutelsat nepatří zrovna k nejvýkonnějším satelitům, ale stačí nám parabola o průměru 90 cm. Na této pozici vysílají především programy pro oblast Balkánu a bývalé Jugoslávie. Sice je většina programů na družici Eutelsat 16A kódovaná, avšak i tady najdeme cca padesát televizních a více než šedesát rozhlasových programů, kdy se vyplatí, abychom svoji parabolu nasměrovali na tento satelit.
Na družici najdeme např. dva televizní programy chorvatské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti HRT a ze Slovinska stanice TV Koper Capodistria a SLO TV3. Do našeho domova přinesou trochu atmosféry z dovolené. Stanice z Albánie, Černé Hory, Srbska a Bosny nám navíc umožní nahlédnout do každodenního života regionu, který je nejspíše známý z různých zpravodajských příspěvků. Pozoruhodné jsou i hudební stanice z oblasti Balkánu. Rozpětí hudebních žánrů sahá od folkloru, m. j. ze Slovinska a Rumunska, až k balkánské populární hudbě, které se věnují hudební stanice z Bosny a Srbska. Především státní stanice z Albánie, Rumunska či Kosova nám rovněž umožní dozvědět se více o každodenním životě v těchto zemích.
Eutelsat 9B na orbitální pozici 9° východně – africké programy
Satelitu Eutelsat 9B, umístěnému na orbitální pozici 9° východně, je ve srovnání s družicemi Hot Bird 13F a 13G na orbitální pozici 13° východně věnovaná menší pozornost. Neprávem, neboť satelit v širokém svazku může nabídnout několik skutečných exotických programů, které lze v celé Evropě přijímat s malými anténami. Klíčovým slovem je Subsaharská Afrika. Mnoho let jsme při příjmu z Afriky byli odkázáni na velké paraboly v pásmu C, abychom přijímali televizní programy jižně od Sahary. Jedná se především o státní stanice, představující velmi dobrý zdroj informací, abychom se něco mohli dozvědět o zemi a jejich lidech.
K africkým stanicím na orbitální pozici 9° východně patří RTB TV z Burkiny Faso, RTI 1 z Republiky Pobřeží slonoviny, ORTB TV z Beninu, ORTM 1 z Mali, RTS 1 ze Senegalu a Tele Sahel z Nigeru. Tři tyto africké země navíc zahájily vysílání svých národních rozhlasových programů na orbitální pozici 9° východně. Ve svých zemích původu není možné přijímat africké stanice vysílající na orbitální pozici 9° východně, protože zóna ozáření tam nedosahuje. Toto vysílání ale sleduje několik cílů. Za prvé má oslovit diváky, kteří emigrovali zejména do Francie. Dále jsou většinou africké pakety placené televize sestavovány stále ještě v Evropě a jsou vysílány na družice, odkud je možný příjem pomocí afrických zón ozáření v cílových oblastech.
Eutelsat 9B na orbitální pozici 9° východně – evropské a další mezinárodní programy
Avšak družice Eutelsat 9B může nabídnout ještě více. Na ni můžeme najít m. j. všechny maďarské státní televizní a rozhlasové stanice. Přitom MTVA u svých programů poskytuje i verze pro zahraničí. Velká část vysílání je volně přijímatelná. Jen málo obsahu kvůli chybějícím licencím nevysílá ze satelitu. Díky EbS a EbS+ se orbitální pozici nachází i dva kanály Evropské unie, kde se můžeme dozvědět aktuální zpravodajství z Bruselu. Tyto stanice jsou nabízeny téměř ve všech jazycích, běžně používaných v EU.
Na družici Eutelsat 9B můžeme sledovat i verze francouzských privátních stanic M6, 6ter a W9, určené pro Švýcarsko a několik verzí čínských stanic pro zahraničí. Nabídku doplňují jednotlivé stanice z Řecka a mezinárodní kanály. Potenciálním cílem mohou být i oba transpondery americké vojenské stanice AFN. Obvykle jsou kódované, ale v minulosti nastala vzácná příležitost, kdy jsme mohli sledovat nekódované vysílání americké televize i několik hodin. V poslední řadě je orbitální pozice 9° východně využívána také pro distribuci signálu DVB-T na většinu italských vysílačů. K tomu se však využívá standard Verimatrix, který s běžnými satelitními receivery nelze přijímat.
BulgariaSat 1 na orbitální pozici 1,9° východně
Družici BulgariaSat 1 umístěnou na orbitální pozici 1,9° východně není věnována u nás téměř žádná pozornost. Neprávem, neboť na ní je možné najít úctyhodný počet volně přijímatelných programů. Přicházejí navíc s neobvykle vysokou silou signálu, takže družici BulgariaSat 1 lze velmi dobře přijímat i s malými průměry parabolických antén. Jak již název satelitu může naznačovat, nalezneme na něm především bulharské programy. V první řadě jsou to hudební stanice jako Rodina, Fen Folk a Planeta Folk, které se specializují na tradiční zvuky z regionu. Na kanálu Magic potkáváme nejlepší skladby populární hudby posledních desetiletí, aktuální hity nacházíme na stanici The Voice. Změnu zajistí program Balkanika Music TV, který nám přiblíží populární hudbu balkánské oblasti. Tento kanál je v každém případě zárukou toho, že můžeme objevit mnoho nového, překvapivého a cenného, co stojí za to si poslechnout. Všeobecnou zábavu dále zajistí veřejnoprávní bulharské kanály BNT 1 a BNT 4 a také privátní stanice BTV, Epic Drama a další.
Nakonec z orbitální pozice 1,9° východně vysílají také některé mezinárodní stanice pro zahraničí jako je ERT World z Řecka, TVR International z Rumunska a RTP International z Portugalska.
Express AM8 na orbitální pozici 14° západně
Ve světě existuje několik států, které jsou mezinárodně v nemilosti zejména kvůli svým válečným aktivitám a extrémním formám vlády. To se týká zvláště Ruska, ale i Íránu. Oba státy do roku 2022 zahájily vysílání svých programů pro zahraničí na mnoha družicích, které jsou důležité pro přímý satelitní příjem pro Evropu. Jakmile bylo zakázáno vysílání na různých družicích Eutelsat, našly nový domov na ruské družici Express AM8. Z tohoto satelitu lze přijímat s běžnými průměry parabolických antén nejen anglické, francouzské a arabské verze zpravodajské stanice RT (Russia Today), která je nyní v Evropské unii zakázaná, nýbrž i plnoformátový program RTR Planeta. Je jasné, že se tady setkáváme s ruským úhlem pohledu na válku na Ukrajině, na vztahy k Evropské unii a obecně na západní země. Stejná linie se odráží i ve zpravodajském kanále v běloruském jazyce Belarus 24, který rovněž vysílá na orbitální pozici 14° západně.
Intelsat 20 na orbitální pozici 68,5° východně: skutečná exotika
Na závěr jsem si schoval s družicí Intelsat 20 na orbitální pozici 68,5° východně ještě skutečnou exotiku, kde bychom jen stěží očekávali, že alespoň některé transpondery budou pokrývat signálem i Evropu a bude je možné přijímat již od průměru paraboly cca 90 cm. Předpokladem je to, že máme volný výhled na satelit, který je umístěn jen mírně nad východním horizontem. Primární cílovou oblastí satelitu je Subsaharská Afrika. Protože je tamní obyvatelstvo velmi nábožensky zaměřené, na této pozici najdeme hned padesát křesťanských stanic, které ale zřejmě nevzbudí náš zájem.
Mnohem zajímavější je transponder č. 31, kmitočet: 12,634 GHz, vertikální polarizace, Symbol Rate: 16170 kSymb/s, FEC: 5/6, norma: DVB-S2/QPSK. Tady vysílají m. j. čtyři národní televizní kanály z Botswany, která se nachází v jižní Africe. K nim patří BTV1 a BTV2 a také BTV News a YTV Botswana. Jsou dobrým příkladem toho, jak s velmi malými náklady můžeme udělat africkou televizi. To zahrnuje i několikahodinové přebírání programu mezinárodních zpravodajských stanic. Tak je možné sledovat např. během nočních hodin na třech kanálech BTV pořady v anglickém jazyce stanice France 24.
Dále najdeme na svazku pokrývajícího Evropu dvě staré známé stanice, kterým byl již před lety zakázán přístup na družice, které jsou v Evropě oblíbené pro přímý příjem ze satelitu. Jedná se o íránskou zpravodajskou stanici Press TV, která byla opakovaně obviňována z toho, že vysílá propagandisticky zaměřené zpravodajství. To doplňuje zábavní kanál iFilm, který rovněž pochází z Íránu.
S využitím zdroje: Thomas Riegler, Digitalfernsehen, 9. 8. 2024, volně upraveno a zkráceno
|
© satCentrum :: Česko-Slovenská satelitní a TV doména
http://www.satcentrum.cz/clanky/31060/satelitni-alternativy-k-druzicim-astra-1-z-orbitalni-pozice-19-2-vychodne/
|
|